كشاورزی در هفته ای كه گذشت؛

تکذیب قاچاق نخل و خاک از کشور

تکذیب قاچاق نخل و خاک از کشور تکذیب قاچاق خاک از کشور و رسمی عنوان کردن صادرات نخل در کنار شروع خرید حمایتی دام زنده و توزیع اینترنتی کالاهای اساسی همچون مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، تکذیب قاچاق خاک از کشور و رسمی عنوان کردن صادرات نخل در کنار شروع خرید حمایتی دام زنده و توزیع اینترنتی کالاهای اساسی همچون مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود. براین اساس محسن رشید فرخی، رییس انجمن ملی خرمای ایران ضمن اعلام جزییات خروج ۵۷۰ اصله نخل از کشور اظهار داشت: به نظر بنده این صادرات از مبادی رسمی بوده که وارد گمرک قطر شده و بحث قاچاق مطرح نبوده است. رشیدفرخی ارزش نخل های مذکور را بیش از ۲۰۰ هزار دلار اعلام نمود و اظهار داشت: ما برگشت خوردن این نخل ها را به فال نیک می گیریم چونکه اولاً مشخص شد این اتفاق واقعاً افتاده و شایعه نیست همین طور پس از این افراد کمتر جرأت می کنند چنین اقداماتی را انجام دهند. وی مباحث مطرح شده در خصوص این که اتفاق مذکور قاچاق بوده است را رد کرد و اضافه کرد: به نظر بنده وقتی که این نخل ها وارد گمرک قطر شده، به مفهوم آنست که از مبادی رسمی رفته و قاچاقی در کار نبوده است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) تکذیب قاچاق خاک از کشور با وجود تاکید تعدادی از نمایندگان مجلس، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی قاچاق خاک از کشور را تکذیب نمود و اظهار داشت: اگر کسی مستندی دراین زمینه دارد ارائه کند تا پیگیری نماییم. علی مراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص مباحث مطرح شده درباره قاچاق خاک از کشور و نگرانی های ابراز شده از طرف تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این بحث ۴ الی ۵ سال است که در کشور مطرح شده و کلیپ هایی نیز دراین زمینه انتشار یافته است که ما تمام آن کلیپ ها را به دقت بررسی کردیم و بر این اساس می توانم اعلام کنم چنین مسئله ای به هیچ عنوان حقیقت ندارد.
وی بیان کرد: تا این لحظه مستندی در خصوص این که در منطقه ای از کشور، خاک قاچاق می شود، به بنده نرسیده است.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
ورود یونجه های روسی به بندر آستارا از دیگر اتفاقات مهم هفته جاری ورود یونجه های روسی به کشور بود که دراین زمینه مجتبی عالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت واردات یونجه به کشور اظهار داشت: قسمتی از این محموله وارد بندر آستارا شده و هم اکنون پیگیر انجام کارهای قرنطینه ای آن هستیم تا ترخیص شود. وی با اعلان اینکه در مجموع مقرر است ۱۵۰ هزار تن یونجه وارد کشور شود، اضافه کرد: درحال حاضر محموله ای ۳۰ تا ۴۰ هزار تنی وارد بندر آستارا شده تا کیفیت آن بررسی و درباره ادامه واردات تصمیم گیری شود. عالی افزود: با تکمیل اقدامات قرنطینه ای در ایام آینده ۱۲ هزار تن از این محموله ترخیص و وارد بازار می شود. وی اظهار داشت: این یونجه ها از مقصد کشور روسیه وارد ایران شده است.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) جوجه یکروزه همچنان گران! از دیگر اخبار مهم هفته جاری کاهش قیمت جوجه یکروزه گوشتی از ۱۲۰۰۰ به ۸، ۵۰۰ تومان بود که با وجود این مساله هنوز نرخ جوجه با قیمت مصوب آن ۲، ۵۰۰ تومان فاصله دارد و همین مساله سبب نارضایتی مرغداران شده است. در این راستا حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که نرخ جوجه یکروزه گوشتی ۶ هزار تومان مصوب شده است، اظهار داشت: قیمت جوجه یکروزه در هفته های اخیر تا ۱۲ هزار تومان رسیده بود اما هم اکنون روند نزولی یافته و به ۸، ۵۰۰ تومان رسیده است. وی افزود: باتوجه به واردات انجام شده و افزایش میزان تولید انتظار داریم که روند نزولی قیمت جوجه یکروزه ادامه داشته باشد و تا اختتام ماه جاری به نرخ مصوب برسد. این فعال بخش خصوصی خواهان نظارت بر بازار جوجه یکروزه و مدیریت آن شد و اظهار داشت: قیمت ۳۱ هزار تومانی مرغ بر طبق نرخ ۶ هزار تومانی جوجه یکروزه مصوب شده و قاعدتاً وقتی قیمت جوجه بالاتر از نرخ مصوب است باید قیمت مرغ هم اصلاح گردد اما چنین کششی در بازار وجود ندارد و مصرف کنندگان قادر به خرید آن نخواهند بود. اسدالله نژاد اصرار کرد که بدین سبب دولتمردان باید بر بازار جوجه یکروزه نظارت دقیق و مستمر داشته باشند تا قادر به کنترل بازار آن باشند.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) توزیع اینترنتی کالاهای اساسی در تهران و چند استان دیگر شروع شد شروع توزیع اینترنتی کالاهای اساسی در چند استان کشور همچون استان تهران از دیگر اخبار مهم هفته جاری بود که بمنظور حذف واسطه و مدیریت بازار کالاهای اساسی انجام گرفته است. (جزئیات بیشتر را اینجا و اینجا بخوانید)

1400/09/11
14:18:53
5.0 / 5
230
تگهای خبر: ارز , بازار , توزیع , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات