رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی:

تزریق مرحله ای 12 هزار میلیارد به بورس

تزریق مرحله ای 12 هزار میلیارد به بورس رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی اعلام نمود که حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق به بورس تزریق خواهد که تابحال ۲.۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مهدی غضنفری امروز (شنبه) در نشستی خبری به بیان گزارشی از عملکرد ۱۰ ساله صندوق توسعه ملی پرداخت.
در این جلسه، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در پاسخ به ایسنا درباره وضعیت پرداخت منابع صندوق توسعه ملی که از سال قبل قرار شده بود یک درصد منابع ریالی به صندوق تثبیت بازار تزریق شده و پس از آن مصوب شد که ۲۰۰ میلیون دلار به ریال تبدیل و در اختیار این صندوق قرار بگیرد، توضیح داد.

۵۱۰ میلیون دلار به بورس تزریق می شود
وی با اشاره به اینکه در مجموع پیشبینی شده که ۵۱۰ میلیون دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی در اختیار صندوق تثبیت بازار قرار گیرد که حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود اظهار داشت: تابحال حدود ۲.۷ هزار میلیارد تومان در سه قسط به صندوق تثبیت بازار پرداخت شده است که در قسط اول ۱۰۰۰ میلیارد تومان، در قسط دوم ۵۰ میلیون دلار به ریال تبدیل شد که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود و در قسط سوم که در ایام گذشته دستور آنرا به بانک مرکزی داده ایم، ۶۵۰ میلیارد تومان دیگر پرداخت خواهد شد.
او افزود: از ریالی که در نتیجه بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی در بانکها بر می گردد، به صورت اقساط ۶۵۰ میلیارد تومانی هر بار در اختیار بورس قرار خواهد گرفت تا سقف حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان پر شود.
وزارت اقتصاد طلب ۵۰۰۰ میلیاردی را به بورس می دهد
وی این را هم اظهار داشت که صندوق توسعه ملی ۵۰۰۰ میلیارد تومان از وزارت اقتصاد طلب دارد که طی توافقی با وزیر اقتصاد قرار شد این مبلغ از سمت صندوق به صندوق تثبیت بازار تزریق شود که جزئی از ۱۲ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است.
مجوز خرید سهام برای صندوق توسعه ملی
غضنفری ضمن اشاره به نحوه سرمایه گذاری این منابع صندوق در بورس هم توضیح داد: در جلسه اخیر هیات امنای صندوق توسعه ملی، اجازه سرمایه گذاری و خرید سهام به این صندوق داده شده است، ازاین رو با صندوق تثبیت بازار توافق کردیم که تمامی این ۱۲ هزار میلیارد تومان یا به صورت سرمایه گذاری یا سهام باشد و یا با نرخ ۱۱ درصد سپرده گذاری صورت گیرد. در عین حال که خرید سهام به صورت مشاع با صندوق تثبت بازار هم سهام بخریم اما هنوز نهایی نشده است.
وی ضمن اشاره به اهمیت تأمین منابع صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد که هم اکنون منابع صندوق از درآمد ارزی نفت تأمین می شود، در حالیکه معتقدیم میتوان حتی کالا را بعنوان بخشی از منابع برای صندوق ثبت نمود تا دیگر نیازی به تبدیل ارز به ریال نباشد.
هشدار به دریافت کنندگان وام های ارزی
ایشان در ادامه ضمن اشاره به این که در صندوق توسعه ملی ایران، نقش تسهیلات پررنگ تر از سرمایه گذاری بوده و عملا سرمایه گذاری انجام نشده است اظهار داشت: همین جا باید به دریافت کنندگان تسهیلات ارزی این پیام را بدهم که تصور نکنند، هیات عامل کوتاه آمده و می توانند تسهیلات را به ریال بازپرداخت کرده و یا بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی پس بدهند، محال است این اجازه را بدهیم.
۴۰۰بار استمهال برای ۲۰۰ طرح ارزی
این مقام مسئول در صندوق توسعه ملی همینطور اشاره ای به استمهال وام های ارزی داشت و خاطرنشان کرد که در این سال ها به علت شرایط تحریمی و مشکلاتی که در تأمین ارز و تجهیزات وجود داشته است، برخی تسهیلات گیرندگان امکان ورود بموقع تجهیزات و تولید را نداشته اند که در همین جریان درخواست استمهال وام داشته اند و صندوق هم با بررسی شرایط موافقت کرده است.
به قول وی برای ۲۰۰ طرح ارزی حدود ۴۰۰ بار استمهال انجام شده است.
امکان ورود کالا به صندوق توسعه ملی
وی ضمن اشاره به اهمیت تأمین منابع صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد که هم اکنون منابع صندوق از درآمد ارزی نفت تأمین می شود، در حالیکه معتقدیم میتوان حتی کالا را بعنوان بخشی از منابع برای صندوق ثبت نمود تا دیگر نیازی به تبدیل ارز به ریال نباشد.
۴۰۰ بار استمهال برای ۲۰۰ طرح ارزی
این مقام مسئول در صندوق توسعه ملی همینطور اشاره ای به استمهال وام های ارزی داشت و خاطرنشان کرد که در این سال ها به علت شرایط تحریمی و مشکلاتی که در تأمین ارز و تجهیزات وجود داشته است، برخی تسهیلات گیرندگان امکان ورود بموقع تجهیزات و تولید را نداشته اند که در همین جریان درخواست استمهال وام داشته اند و صندوق هم با بررسی شرایط موافقت کرده است.
به قول وی برای ۲۰۰ طرح ارزی حدود ۴۰۰ بار استمهال انجام شده است.
ما نباید از صندوق پولی به دولت بدهیم
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی به توزیع منابع صندوق توسعه ملی هم اشاره داشت و اظهار داشت که از منابع ارزی صندوق حدو ۴۰ درصد در اختیار بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی قرار داشته است.
وی نقدی هم به جریان برداشت های دولت ها از منابع صندوق توسعه ملی داشت و ضمن اشاره به این که طبق اساسنامه صندق، هیات عامل نباید منابعی در اختیار دولت قرار دهد خاطرنشان کرد: ولی طی سالهای اخیر با توجه شرایطی که وجود داشته، با مجوز یا تصمیم هیات امنای صندوق توسعه ملی و یا مراجع بالادستی منابع در اختیار دولت بوده است.
غضنفری اظهار داشت: در بودجه سال آینده پیشبینی ها به صورتی است که ۲۰ درصد منابع نفتی سهم صندوق توسعه ملی باید در اختیار دولت قرار بگیرد و فقط ۲۰ درصد دیگر به صندوق می رسد. این در شرایطی است که عملا ۵۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی در اختیار دولت خواهد بود و در این رابطه نمی توان مبحث را کتمان کرد.
از پرداخت خسارت هواپیمای اوکراینی تا کرونا
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه ضمن اشاره به اینکه در این سال ها منابع به صورت های مختلف مانند پرداخت برای خسارت هواپیمای اوکراینی، هزینه های کرونا، زلزله و حتی عیدانه مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار نمود: اینها هزینه های بودجه ای است که از دولت برداشته شده و هرچند که با مجوز بوده اما به هر ترتیب مطابقتی با اساسنامه صندوق توسعه ملی ندارد. در حالیکه تسویه ای در مورد منابع برداشت شده صورت نگرفته و ظاهرا صندوق آخرین محل برای پرداخت طلب های دولت هاست به صورتی که از مجموع مبالغ پرداختی از صندوق طی این سال ها فقط دو میلیارد دلار برگشت داده شده است.
به قول وی صندوق توسعه ملی حتی به مراجع بالا اعلام نموده که آنچه که از صندوق دولت برداشت کرده بعنوان تسهیلات در نظر می گیرد و باید به صورت کامل تسویه شود.
نمی دانم چه طور از نسل آینده اجازه گرفته اند که پولشان را خرج کنند
اما رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی به اهمیت افزایش منابع صندوق اشاره نمود و اظهار داشت: هر ساله باید منابع صندوق توسعه ملی افزایش یابد و خارج از آن انحراف از مأموریت هاست. اگر بودجه برای ۸۵ میلیون نفر است، باید توجه داشت که منابع صندوق توسعه ملی برای نسل های آینده پیشبینی شده و من نمی دانم چه طور این اجازه را گرفته ایم که آنرا خرج بخش های مختلف مثل کرونا می نماییم. در حالیکه مقام معظم رهبری هم بسیار بر اهمیت حفظ منابع صندوق و افزایش آن تاکید داشته اند و ما به پشتوانه نظر ایشان تاکید داریم که نباید از منابع صندوق کسر شده و به سرنوشت حساب ذخیره ارزی گرفتار شود.
منبع:

1400/11/02
15:47:28
5.0 / 5
267
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات