شورای جهانی طلا اعلام كرد

خرید طلا در بانک های مرکزی رکورد زد

خرید طلا در بانک های مرکزی رکورد زد به گزارش ساسان گستر، شورای جهانی طلا (WGC) اعلام نمود بانکهای مرکزی در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۱۳۶ تن طلا به ارزش ۷۰ میلیارد دلار به ذخایر خود اضافه کردند که بیشترین میزان از سال ۱۹۶۷ تابحال است. این داده ها بر تغییر نگرش نسبت به طلا از دهه های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ تاکید می کند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹، بانکهای اروپایی فروش خویش را متوقف کردند و تعداد فزاینده ای از اقتصادهای نوظهور مانند روسیه، ترکیه و هند خرید کردند.
بانکهای مرکزی طلا را دوست دارند چونکه انتظار می رود ارزش خویش را در زمان های بحرانی حفظ کند و برخلاف ارزها و اوراق قرضه، به هیچ جایی وابسته نیست. طلا همینطور بانکهای مرکزی را قادر می سازد تا تنوع ایجاد کنند.
طبق گزارش شورای جهانی طلا، خرید در طول همه گیری ویروس کرونا کاهش پیدا کرد اما در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ سرعت گرفت و بانکهای مرکزی بین جولای و دسامبر ۸۶۲ تن خرید کردند.
بانکهای ترکیه، چین، مصر و قطر اعلام نمودند که سال قبل طلا خریداری نموده اند. WGC اظهار داشت که حدود دو سوم طلای خریداری شده توسط بانکهای مرکزی پارسال به صورت عمومی گزارش نشده است. بانک هایی که به صورت مرتب اطلاعاتی در مورد تغییرات در ذخایر طلای خود منتشر نکرده اند، بانکهای چین و روسیه هستند.
طبق گزارش رویترز، شورای جهانی طلا اظهار داشت که خرید بانک مرکزی در سال ۲۰۲۳ بعید است با سطح ۲۰۲۲ مطابقت داشته باشد. خریدهای بانک مرکزی کل تقاضای جهانی طلا را پارسال به ۴۷۴۱ تن رساند که ۱۸ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرده و بالاترین میزان از سال ۲۰۱۱ است.
منبع:

1401/11/12
09:03:41
5.0 از 5 امتیاز
188
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , دلار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات