رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام كرد:

تغییر استاندارد كره

تغییر استاندارد كره به گزارش ساسان گستر رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، درباب تغییر استاندارد درباب كره اظهار داشت: ما حالا در داخل كشور پژوهش های لازم را انجام داده و به عدد مورد نظر رسیده ایم.


به گزارش ساسان گستر به نقل از صدا و سیما، نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد در حاشیه جلسه با سفیر نیوزلند درباب تسهیل مبادلات تجاری اظهار داشت: ۹۶ درصد كره وارداتی از كشور نیوزلند، مطابق استاندارد ایران است و فقط ۴ درصد آن با استانداردهای ما مطابقت ندارد.
خانم نیره پیروزبخت اضافه كرد: اجازه ورود این ۴ درصد كه در گمرك است، داده نشده است.
وی اظهار داشت: استاندارد ایران برای اسید لوریك موجود در كره كه از اسیدهای چرب اشباع شده است، عدد چهار و نیم درصد است، اما عدد مورد نظر نیوزلند ۶ درصد است.
رئیس سازمان ملی استاندارد به نشست با سفیر نیوزلند اشاره نمود و اضافه كرد: این جلسه مربوط به واردات كره از كشور نیوزلند بود كه یكی از مهمترین كالاهایی كه از كشور نیوزلند به ایران وارد می شود این كالاست.
خانم پیروزبخت با اشاره به اینكه حدود ۲ سال و نیم است كه میان ما و نیوزلند بحثی در خصوص میزان اسیدلوریك موجود در كره صورت گرفته است اظهار داشت: این اسید یكی از فاكتورهایی است كه برای سلامت مردم خصوصاً برای بیماران قلبی و عروقی مضر است.
وی اضافه كرد: در مقررات سازمان بهداشت جهانی درباب تأثیر اسیدلوریك در سلامت انسان و مضر بودن آن مطالبی مطرح گردیده است كه نیوزلند خیلی به این مسئله اعتقادی نداشت.
رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: به همین علت از دو سال و نیم پیش مذاكراتی با كشور نیوزلند شروع شد كه مباحث و نیز پژوهش های مشترك صورت گیرد و حاصل این تحقیقات به عدد واحدی منتج شود تا به آن عمل نماییم.
خانم پیروزبخت با اشاره به اینكه متأسفانه از طرف نیوزلند اطلاعات كامل به ما داده نشده است اضافه كرد: ما در پژوهشگاه استاندارد تحقیقات خودرا انجام دادیم و امروز این نتایج با سفیر كشور نیوزلند درمیان گذاشته شد.
وی تبادل اطلاعات میان پژوهشگران دو كشور را ضروری خواند و اظهار داشت: در صورت نیاز آزمایش های مشترك و نیز گفتگو و نشست های دو جانبه صورت خواهد گرفت.
خانم پیروزبخت افزود: خیلی از كشورها ازجمله كشورهای اروپایی و كشورهای حوزه خلیج فارس میزان اسیدلوریك موجود در كره را با استاندارد نیوزلند پذیرفته اند.
وی اظهار داشت: اگر قرار باشد كشور نیوزلند كره را با استانداردهای ایران وارد كند باید در پروسه تولید خود مواردی را رعایت كرده كه مورد پذیرش ما باشد.
خانم پیروزبخت اضافه كرد: در گذشته واردات با عدد مورد نظر ما انجام می شد، اما حالا با توجه به این كه كشورهای دیگر عدد مورد نظر نیوزلند را پذیرفته اند، مشكلاتی را به وجود آورده است.
وی میزان واردات كره از كشور نیوزلند را ۵۰ هزار تن در سال بیان كرد و اظهار داشت: این كره ها بعنوان ماده اولیه كره های تولیدی در كشور است.
خانم پیروزبخت با اشاره به اینكه واردات مختلفی از كشور نیوزلند وجود دارد، اما سازمان ملی استاندارد در اقلام دیگر مشكلی ندیده است، اضافه كرد: كالاهایی همچون مواد لبنی مثل پنیر و شیرخشك و همین طور دام از نیوزلند وارد می شود، اما در این خصوص مشكلی وجود نداشته است.
وی درباب تغییر استاندارد درباب كره اظهار داشت: ما حالا در داخل كشور پژوهش های لازم را انجام می دهیم و به عدد مورد نظر رسیده ایم و فقط مشكل این است كه در كشور ما به صورت همه جانبه مدیریت و ارزیابی ریسك صورت نمی گیرد.
رئیس سازمان ملی استاندارد اضافه كرد: كشورهایی كه در دنیا مدیریت و ارزیابی ریسك را انجام نمی دهند مجبورند درباب سلامت مردم سختگیرانه تر برخورد كنند.
وی با اشاره به اینكه نیوزلند ارزیابی و مدیریت ریسك را دارد اظهار داشت: به همین علت نیوزلند می تواند از عدد بالاتری در بحث اسیدلوریك در كره استفاده نماید.
خانم پیروزبخت اضافه كرد: اگر ارزیابی و مدیریت ریسك در ایران صورت گیرد می توان عدد اسیدلوریك موجود در كره را افزایش داد.


منبع:

1398/12/08
09:54:52
5.0 از 5 امتیاز
3833
تگهای خبر: ارز , تولید , كالا , گمرك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات