مالیات در سال ۹۸،

اجبار وكلا به نصب كارتخوان و جریمه مالیاتی شان به سال جاری كشید

اجبار وكلا به نصب كارتخوان و جریمه مالیاتی شان به سال جاری كشید به گزارش ساسان گستر با عنایت به این كه بعد از پزشكان، وكلا از مهر سال گذشته ملزم به ثبت نام در سامانه صندوق فروش شدند، سازمان امور مالیاتی تا آخر بهمن همین سال برای آنها فرصت تعیین كرده بود تا به این سامانه متصل شوند و دستگاه كارتخوان هم نصب كنند. اما باتوجه به اینكه اغلب وكلا به این اجبار تمكین نكردند، سازمان امور مالیاتی جریمه برای آنها در نظر گرفت و این اجبار جهت استفاده از سامانه صندوق فروش و صدور صورتحساب فروش را به سال ۱۳۹۹ موكول كرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، سازمان امور مالیاتی از شهریور ۱۳۹۸ بود كه حدود ۱۵ گروه از فعالان اقتصادی كه شامل ۵۰ شغل می شدند را دسته بندی كرد تا برای شفاف شدن درآمدشان، پیشگیری از فرار مالیاتی و كمك به فرایند حسابرسی مالیاتی مكلف به نصب كارتخوان باشند.
نخستین گروه از آنها، پزشكان بودند. سپس نوبت به وكلا برای ثبت نام دستگاه های كارتخوان رسید كه از اول مهر ۱۳۹۸ ثبت نام آنها آغاز شد و تا آخر دیماه هم ادامه داشت.
در این حوزه مدیر كل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی در گفتگو با ایسنا، اظهار كرده بود كه همه فعالان اقتصادی همچون وكلا، فارغ از اینكه چقدر درآمد دارند، باید در موعدهای مقرر اظهارنامه مالیاتی خویش را تحویل دهند. همینطور وكلا تا آخر دیماه ۱۳۹۸ فرصت داشتند در صندوق مكانیزه فروش ثبت نام كنند.
این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه فقط اظهارنامه مالیاتی تعیین كننده این است كه به درآمد شخص، مالیات تعلق می گیرد یا خیر، اعلام نمود كه افراد بعنوان یك فعال اقتصادی چه ماهی یك میلیون تومان درآمد داشته باشند چه ماهی ده ها میلیون تومان درآمد داشته باشند باید تا آخر خرداد هر سال اظهارنامه مالیاتی عرضه كنند. اگر با عنایت به آن اظهارنامه، سودی برده باشند كه باید مالیات پرداخت كنند و اگر سودی نبرده باشند كه مالیاتی پرداخت نمی كنند.
ازاین رو طبق تاكید سازمان امور مالیاتی، شرط برخورداری از معافیت معیشتی، عرضه اظهارنامه مالیاتی است.
بعد از این، محمود علیزاده - معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی - با اشاره به اینكه مهلت وكلا برای ثبت نام در سامانه صندوق فروش تا ۳۰ دی ۱۳۹۸ بود، به ایسنا اعلام نمود كه وكلا پس از این زمان هم می توانند در این سامانه ثبت نام كنند اما این امر به علت اتمام مهلت رسمی آنها برای ثبت نام، مشمول جریمه مقرر در قانون برای آنها می شود.
به قول این مقام مسئول، جریمه وكلایی كه تابحال مبادرت به ثبت نام در پایانه فروشگاهی نكرده اند، برپایه فعالیت آنها در زمان رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی آنها مطالبه و رسیدگی می شود.

جریمه مالیاتی وكلا از اسفند ۹۸
در آخرین پیگیری های ایسنا برای دریافت جزئیات و اطلاعات از اینكه چه تعداد از وكلا از این قانون تمكین كرده و چه میزان جریمه برای تخلف آنها از نصب كارتخوان درنظر گرفته شده، از سازمان امور مالیاتی بی پاسخ ماند.
در نهایت، این سازمان اعلام نمود كه وكلا از آغاز سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبكه پرداخت بانكی) و صدور صورتحساب فروش(فاكتور) مطابق مقررات هستند؛ بنابراین، اجبار وكلا به استفاده از سامانه صندوق فروش و استفاده از آن به سال ۱۳۹۹ موكول شد.
گفتنی است؛ صندوق مكانیزه فروش (POS) یك سیستم حسابداری فروش كامپیوتری است كه با استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی و در مدلهای مختلف عرضه می شود. هدف از اجرای صندق مكانیزه فروش در كشور ایجاد ثبات و نظم در كسب وكار، شفاف سازی در درآمدها، هزینه ها و مبادلات تجاری مؤدیان و استفاده از تسهیلات مالیاتی در نظر گرفته شده برای مؤدیان است.
همچنین، برای ثبت اطلاعاتی همچون خرید و فروش، موجودی كالا یا نگهداری هزینه در یك واحد شغلی و در جهت اجرای هر چه بهتر قوانین و مقررات مربوط به مالیات، از صندوق فروش یا كامپیوتری دارای برنامه فروشگاهی استفاده می شود.
لازم به ذكر است كه فرار مالیاتی یكی از معضلات دولت در سال های گذشته بوده كه وزیر امور اقتصادی و دارایی هم به آن اذغان داشته و از فرار ۴۰ هزار میلیارد تومانی اطلاع داده و می گوید كه حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص ملی معاف از مالیات هستند.1399/01/02
14:50:03
5.0 از 5 امتیاز
3340
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات