صعود بورس های جهانی با اقدامات بانك مركزی ژاپن

صعود بورس های جهانی با اقدامات بانك مركزی ژاپن ساسان گستر: وعده بانك مركزی ژاپن برای خرید بیشتر اوراق بدهی منجر به صعود فاكتورهای بورسی در آسیا شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از اسوشیتد پرس، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش ها برای یافتن واکسن کرونا بیش از پیش شدت گرفته است.
بانک مرکزی ژاپن در نشست خود وعده داد حمایت بیشتری از بازارهای مالی بوسیله خرید بیشتر اوراق بدهی انجام دهد. این بانک متعهد شد تا ۱۵ تریلیون ین ( ۱۴۰ میلیارد دلار) از اوراق مختلف شرکت ها را خریداری کند. حالا سرمایه گذاران منتظر اجرایی شدن بسته های حمایتی جدید توسط بانکهای مرکزی اروپا و آمریکا هستند.
در آسیا پیش بینی می شود رشد اقتصادی کشورها برای اولین بار در طول ۶۰ سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در چین بخش بزرگی از کارهای تولیدی در استان های مختلف از سر گرفته شده اما رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال برای اولین بار در نیم قرن اخیر منفی شده است. کره جنوبی نیز اعلام نمود رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به منفی ۱.۴ درصد رسیده است.
کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا نسبت به کوچک شدن ۱۵ درصدی اندازه اقتصاد اروپا در نتیجه شیوع ویروس کرونا آگهی داده است. در شرایطی که معین نمی باشد بازگشت به کار چه زمانی عادی خواهد شد، رشد اقتصادی کشورهای اروپایی خصوصاً در اقتصادهای بزرگ تر با کاهش محسوس روبه رو شده است؛ خصوصاً در ایتالیا که حالا میزان تولیدات صنعتی به کمترین سطح خود در طول ۱۱ سال اخیر رسیده و طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد این کشور حدودا یک دهم نسبت به اندازه سال قبل خود کوچکتر خواهد شد.
در آمریکا نیز ایالت جیورجیا احیانا به اولین ایالتی تبدیل خواهد شد که محدودیت های رفت و آمد را لغو خواهدنمود هر چند که دونالد ترامپ از مخالفتش با انجام چنین کاری آگاهی داد. شهرداران بعضی از شهرها در ایالت نوادا همچون در لاس وگاس نیز خواستار بازگشایی کامل کسب و کارها شده اند.
استن شیپلی، تحلیل گر اقتصاد کلان در موسسه " ورکر ای اس ای" اظهار داشت: سرمایه گذاران نسبت به تداوم شیب نزولی بیماری امیدوار شده اند اما تا زمانی که اقتصادها بطور کامل بازگشایی نشوند، از ثبت جهش های بزرگ خبری نخواهد بود.
تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان سبب شده است تا شرکت های بزرگ از بانک ها و خودروسازها گرفته تا شرکت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام کنند و خیلی از کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجهند. در آلمان اتحادیه رستوران ها و هتلداری ها از دولت درخواست حمایت ۱۰ میلیارد یورویی برای جلوگیری از بیکاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر شده است.
هانا اندرسون، کارشناس ارشد بازار در بانک ' جی پی مورگان' اظهار داشت: کرونا کماکان اصلی ترین موضوع مورد توجه معامله گران است و هنوز زمان برگشت به وضعیت پیش از بحران معلوم نیست. در نتیجه یک روز شاخص صعودی شدن و روز دیگر شاهد نزولی شدن بازارها هستیم.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از در نظر گرفتن یک بسته ۴۶۰ میلیارد دلاری برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور نظیر صنعت نفت و خطوط هوایی آگاهی داده و از جانب دیگر ورود مهاجران جدید به آمریکا را به مدت ۶۰ روز تعلیق کرده است. بانک مرکزی آمریکا نیز میزان خرید اوراق قرضه روزانه خودرا به ۴۶ میلیارد دلار در روز افزایش داده که یکی از سنگین ترین مداخلات روزانه این بانک در قرن اخیر شمرده می شود.
تابحال بیش از دو میلیون و ۹۹۵ هزار و ۲۴۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۰۷ هزار و ۱۲ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۵ هزار و ۴۱۵ نفر، ایتالیا با ۲۶ هزار و ۶۴۴ نفر، اسپانیا با ۲۳ هزار و ۱۹۰ نفر، فرانسه با ۲۲ هزار و ۸۵۶ نفر و انگلیس با ۲۰ هزار و ۷۳۲ نفر بوده است.
در قاره سبز، رهبران اتحادیه اروپا سرانجام بر سر ایجاد یک صندوق نجات یک تریلیون یورویی به توافق رسیدند هر چند اختلاف در جزئیات موجب شد تا نهایی شدن آن به تابستان موکول گردد. امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با تایید اختلافات بین کشورهای اروپایی گفته است که هنوز بر سر اینکه این صندوق به اعضا وام بدهد یا به آنها کمک هزینه مقابله با کرونا اهدا شود، اختلاف نظر داریم.
وی فوک هاو، کارشناس سرمایه گذاری در موسسه دی بی اس اظهار داشت: تا زمانی که اخبار متناقض باشند شاهد ادامه نوسانات بازار خواهیم بود. برای آن که روند بهبودی پایداری را شاهد باشیم باید از مرحله پیک بیماری عبور نماییم و اقتصادها را باز نماییم.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۷۷۵.۲۷ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۳۹ درصد صعود تا سطح ۲۸۳۶.۷۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با جهش ۱.۶۵ درصدی در سطح ۸۶۳۴.۵۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
هر چند دور تازه مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای حل و فصل مساله برگزیت شروع شده و مقرر است این مذاکرات ویدیوئی به مدت دست کم سه هفته ادامه یابد، بعضی از منابع آگاه در دولت انگلیس از تداوم اختلاف ها و پیشرفت خیلی کم در مذاکرات آگاهی داده اند.
هم اکنون ۱۱ سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاکره کننده ارشد انگلیس در برگزیت از آمادگی کشورش برای به اشتراک گذاشتن بیشتر اطلاعات مالی با اتحادیه اروپا برای حصول توافق مقدماتی آگاهی داده است.
اگر طرفین تا اختتام امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهدنمود و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آنرا تمدید کنند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۲۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۵۲.۲۳ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۱.۶۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۳۳۶.۰۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۱.۳ درصدی در سطح ۴۳۹۳.۳۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۹۷ درصد پایین رفت و به ۶۶۱۳.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با جهش ۲.۷۹ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۸۰۰.۲۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۹۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۰۳.۵۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۰۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۸۳۸.۱۱ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۳۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۳۱۴.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱۱.۵۷ درصد ریزش به ۱۴.۹۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۴.۱۵ درصدی به ازای ۲۰.۵۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۳۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۳.۲۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۸۴ درصدی به ازای ۱۵.۵۸ دلار مبادله شد.1399/02/08
14:14:09
5.0 از 5 امتیاز
2784
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات