چگونه كد بورسی بگیریم؟

چگونه كد بورسی بگیریم؟ ساسان گستر: تنور داغ این روزهای بازار سرمایه توجه خیلی از افراد را به خود جلب كرده است؛ به طوریكه داشتن كد بورسی از نان شب هم واجب تر شده و متقاضیان زیادی در صف ستاندن كد بورسی ایستاده اند! در آن سوی ماجرا، مسئولان نیز تلاش خودرا برای تسهیل پروسه صدور كد بورسی به كار گرفته اند و در این راستا به زودی امكان احراز هویت غیرحضوری هم فراهم خواهد شد.


بهنام بهزادفر، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با ایسنا، درمورد پروسه ستاندن کد بورسی توضیح داد: همه افرادی که قصد دریافت کد بورسی دارند باید ابتدا به سایت سجام (سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان) به آدرس www.sejam.ir مراجعه و اطلاعات فردی خودرا وارد کنند.
وی افزود: افراد پس از ثبت نام در سجام به دو طریق می توانند کد بورسی خودرا ستاندن کنند. در روش نخست می توانند به کارگزاری هایی که خودشان دفتر پیشخوان هم محسوب می شوند مراجعه کنند و در روش دوم می توانند به دفاتر پیشخوان مراجعه نموده و چنانچه قصد ندارند معاملات آنلاین انجام دهند، دیگر نیازی نیست به کارگزاری مراجعه کنند؛ اما چنانچه فرد، کد آنلاین هم می خواهد، باید حتما به کارگزاری مراجعه کند.
این کارشناس بازار سرمایه با اعلان اینکه بعضی از دفاتر پیشخوان با برخی کارگزاری ها قراردادهایی دارند، توضیح داد: بر این اساس برگه های کد آنلاین در این دفاتر پیشخوان وجود دارد و متقاضی می تواند برگه ها را پر کند و دیگر نیازی به مراجعه کارگزاری نیست؛ بدین سبب اگر فرد به کارگزاری که دفتر پیشخوان هم شمرده می شود مراجعه کند، در کارگزاری احراز هویت می شود و چنانچه متقاضی کد آنلاین هم باشد، باید فرم های مربوط به کد آنلاین را هم پر کند.
بهزادفر با تاکید بر اینکه افرادی که مدرک تحصیلی آنها زیر دیپلم است هم می توانند کد آنلاین بگیرند، اظهار داشت: متقاضی برای دریافت کد آنلاین باید به برخی سوالات پاسخ دهد، برای اینکه باید درمورد نحوه معامله و خرید و فروش سهم اطلاعاتی داشته باشد.
بگفته وی هر مشتری می تواند در هر تعداد کارگزاری که می خواهد کد آنلاین دریافت کند. البته کد بورسی با کد آنلاین متفاوت می باشد و هر فرد فقط یک کد بورسی دارد؛ درحالی که می تواند در کارگزاری های مختلف کد آنلاین داشته باشد. کد بورسی شامل هشت رقم است که سه رقم اول آن شامل حرف و پنج رقم بعدی عدد است.
جزئیات احراز هویت غیرحضوری
این مباحث درحالی مطرح می شود که حدود دو هفته از وعده احراز هویت غیرحضوری سجام گذشته است و آخرین اخبار از اجرای این وعده به صورت آزمایشی حکایت دارد. طبق گفته های مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی، دریافت اوراق بهادار و تسویه وجوه بوسیله احراز هویت غیرحضوری طی روزهای آینده برای همه متقاضیان امکان پذیر می شود. احراز هویت الکترونیکی مجموعه ای از راستی آزمایی ها درباب محل اطلاعات هویتی فرد بوسیله اداره ثبت احوال، اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه فرد که با سامانه شاهکار تطابق داده می شود و همین طور یکسان بودن شماره همراه فرد با کد ملی است. همین طور اطلاعات محل سکونت با کد پستی و اطلاعات بانکی با شماره شبای بانکی نیز مطابقت داده می شود.
یک نکته هم ارسال عکس و فیلم از طرف کاربر است. بدین سان فرد با طی این مراحل قادر خواهد بود بوسیله اپلیکیشن مربوطه وارد فضای احراز هویتی شود. سپس بوسیله ارسال عکس یا فیلم، با بیان یک جمله از کاربر درخواست راستی آزمایی بیشتر می شود. در این مرحله نیز عکس با پایگاه ثبت احوال بوسیله هوش مصنوعی تطابق داده می شود. در نهایت نیز به سبب بار مسئولیت بالا و بار حقوقی این موضوع، یک اپراتور وظیفه چک کردن نهایی را دارد تا خطای احتمالی نیز برطرف شود.
بدین سان احراز هویت در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می شود. البته از آنجائیکه اپراتور چک کننده نهایی به صورت آفلاین است، کمی زمان برای تایید نهایی از طرف این اپراتور صرف می شود.
منبع:

1399/03/04
15:12:45
5.0 از 5 امتیاز
2755
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات