ترمز بورس های جهانی كشیده شد!

ترمز بورس های جهانی كشیده شد! به گزارش ساسان گستر بیشتر شاخصهای بورسی مهم جهان در آمریكا و اروپا امروز ریزشی بودند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از آسوشیتدپرس، ناآرامی ها در آمریکا در اعتراض به تبعیض نژادی ضد سیاه پوستان در این کشور شدت گرفته و در بعضی شهرهای این کشور همچون لس آنجلس، حالت فوق العاده اعلام شده است. با این وجود معامله گران امیدوارند این اعتراضات بزودی و قبل از اثرگذاری روی بازارهای مالی خاتمه پیدا کنند.
از طرفی، دور جدید تنش های بین آمریکا و چین این دفعه به بهانه مسئله هنگ کنگ شروع شده است. بعد از آن که دولت چین لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ را تصویب کرد، رئیس جمهور آمریکا نسبت به از دست رفتن موقعیت هنگ کنگ بعنوان قطب مالی آسیا اخطار داده و تهدید کرده است که آمریکا پاسخی قاطع به چین خواهد داد. مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا هم گفته است این کشور دیگر نمی تواند هنگ کنگ را یک منطقه خودمختار بداند.
مجلس نمایندگان آمریکا به لایحه تحریم چین که پیش تر در مجلس سنا تصویب شده بود رای مثبت داد و الان تنها امضای دونالد ترامپ برای اجرایی شدن آن لازم است.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در همین رابطه نوشت: به نظر می آید اصلی ترین گزینه تحریمی چین برای آمریکا، تحریم بخش بانکی این کشور باشد که توسط نمایندگان کنگره به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ پیشنهاد شده است. حالا بعد از اعمال محدودیت هایی در جریانات تجاری، دسترسی به تکنولوژی و صدور ویزا برای اتباع چینی، گزینه تحریم بانکی می تواند چالشی برای تمام اقتصاد چین باشد.
لو جی وی، وزیر دارایی سابق چین هم اخطار داده است آمریکا در حال تغییر راهبرد خود از مقابله تجاری به جنگ مالی با چین است.
چین و آمریکا بیشترین روابط تجاری جهان را با یکدیگر دارند و سال قبل بعد از یک جنگ تجاری و تعرفه ای طولانی بر سر مقدمات توافق بزرگتر که به فاز نخست معروف است، به توافق رسیدند. جنگ تجاری این کشور یکی از علل اصلی ریزش بازارها و کاهش رشد اقتصادی جهان پارسال بود و فعالان بازار نگران اند تشدید اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان بخصوص در عصر پساکرونا فشار بر روی تجارت جهانی و احیای اقتصادی را تشدید کند.
مازن عیسی کارشناس بازار در موسسه"تی دی سکیوریتیز" اظهار داشت: حالا خیلی از معامله گران ریسک کرونا بر بازارهای مالی را کمتر از ماه قبل ارزیابی می کنند اما با ریسک های جدید ایجاد شده، بازارها هنوز نتوانسته اند دست به یک صعود همه جانبه بزنند.
وضعیت سومین اقتصاد بزرگ جهان هم بهتر از دو اقتصاد دیگر نیست و داده های منتشرشده توسط دولت این کشور نشان داده است میزان تولیدات صنعتی در ماه آوریل نسبت به ماه پیش از خود بیشتر از ۹ درصد کاهش یافته است.
هم چنین با وجود کاهش سرعت انتشار کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان ها در نقاط مختلف است و لزوم رعایت نکات بهداشتی سبب شده است تا خیلی از واحدهای اقتصادی در سرتاسر جهان کماکان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.
تابحال بیشتر از شش میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۹۳ هزار و ۲۳۳ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۰ هزار و ۱۷۳ نفر، انگلیس با ۳۹ هزار و ۹۰۴ نفر، برزیل با ۳۴ هزار و ۳۹ نفر، ایتالیا با ۳۳ هزار و ۶۸۹ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۶۵ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۲۸۱.۶۹ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۴ درصد کاهش تا سطح ۳۱۱۲.۳۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۰.۶۹ درصدی در سطح ۹۶۱۵.۸۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
بعد از توافق فرانسه و آلمان بر سر اجرایی شدن بسته محرک مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا حالا انتظار می رود در مجموع حدود یک تریلیون یورو اعتبار برای تقویت رشد اقتصادی و پشتیبانی از کسب و کارها تخصیص داده شود که نیمی از این مبلغ توسط مکانیزم ثبات اروپایی تأمین خواهد شد. هم اکنون رشد اقتصادی هر چهار اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا) منفی شده است و کارشناسان نسبت به در پیش بودن سخت ترین سال اقتصادی دو دهه اخیر در این اتحادیه اخطار داده اند.
از طرفی مسئله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است، هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست.
کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در اظهاراتی مأیوس کننده گفته است که در طول هفته های اخیر اتحادیه اروپا و انگلیس هیچ دستاورد محسوسی در مذاکرات نداشته اند و این طور به نظر می رسد که شاید طرف انگلیسی به این نتیجه رسیده است که نیازی به داشتن یک توافق با بروکسل وجود ندارد.
همینطور خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر دسترسی به بازارهای مالی و بانکی این اتحادیه گرفتار اختلافات جدیدی شده است. صنعت مالی یکی از اصلی ترین بخش های اقتصاد انگلیس است و این کشور حساب ویژه ای بر روی آن در دوران پسابرگزیت برای تقویت رشد اقتصادی خود باز کرده است. به قول منابع آگاه، پیشنهاد انگلیس برای امضای پیمان ویژه روابط مالی با مخالفت اتحادیه اروپا روبرو شده است.
متیو شروود، کارشناس بازار سرمایه در موسسه پرپچوال اظهار داشت: سرمایه گذاران سوالات زیادی در مورد آینده دارند و حتی در صورت موفقیت در شکست دادن کامل کرونا، ریسک های مهم و زیادی دیگری هم وجود دارند که باید به آنها پرداخته شود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۳۴۱.۴۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۴۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۴۳۰.۶۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۲۱ درصدی در سطح ۵۰۱۱.۹۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۷۸ درصد پایین رفت و به ۷۵۶۶.۸۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۷۴ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۸۶۳.۴۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۵۶۰.۲۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۹۹۸.۰۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۹۸.۷۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۴۵ درصد افزایش به ۳۷.۵۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۷۸ درصدی به ازای ۴۰.۳۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۳۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۰۸.۴۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۴۲ درصدی به ازای ۱۷.۹۹ دلار مبادله شد.1399/03/16
23:51:25
5.0 از 5 امتیاز
2364
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات