بررسی تأثیر بانك ها و خزانه های بورس كالا بر قیمت سكه

بررسی تأثیر بانك ها و خزانه های بورس كالا بر قیمت سكه به گزارش ساسان گستر معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالای ایران با تاكید بر اینكه بانك ها و خزانه های بورس كالا هیچ دخالتی در روند معاملات سكه ندارند، اظهار داشت: درواقع فقط انباردار و خزانه دار سكه ها هستند و بانك ها خرید و فروش را در بازار انجام نمی دهند.


علیرضا ناصرپور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه معاملات سکه در بورس کالا هم اکنون در بستر ابزار گواهی سپرده کالایی درحال انجام است، اظهار نمود: ساز و کار انجام معاملات گواهی سپرده کالا به این صورت است که خزانه هایی پذیرش شده است که عموما بانکهای تجاری هستند، افراد به خزانه ها مراجعه نموده و مبادرت به تودیع سکه می کنند. بعد از ان گواهی سکه در کد معاملاتی آنها می نشیند و امکان فروش آنرا در بازار خواهند داشت.
وی با تاکید بر اینکه گاها التهاباتی در این بازار بوده و نوساناتی درمورد قیمت شکل گرفته است، اظهار داشت: از آغاز سالجاری عموما به علت وقفه ای که به علت کرونا در بازار خارج از بورس سکه طلا صورت گرفت که و تمهیداتی که ستاد مباره با کرونا درمورد فاصله گذاری اجتماعی و عدم فعالیت برخی صنوف شامل صرافی ها به کار گرفت، بخش قابل توجهی از تقاضای سکه در بازار خارج از بورس هم به سمت بازار گواهی سپرده سرازیر شد و این در افزایش تقاضا در بورس کالای ایران، اثر شدید گذاشت و این مسئله سبب شد در برهه هایی نوساناتی در بازار گواهی سپرده طلا اتفاق بیوفتد.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اشاره به اینکه بخشی از نوسانات هم به بازار جهانی طلا مربوط بود، اظهار نمود: چونکه بازار جهانی طلا هم نوسانات رو به بالا داشت. از طرفی نوسانات مقطعی در بازار ارز هم صورت گرفت و همه این موضوعات دست به دست هم داد و تقاضا برای سرمایه گذاری در سکه طلا افزایش یافت. با عنایت به وقفه ای که در بازار خارج از بورس اتفاق افتاده بود عمده تقاضا به سمت بازار گواهی سپرده سکه طلا در بورس هدایت شد.
ناصرپور افزود: در آن برهه برخی این شائبه را مطرح می کردند که بورس کالا به بازار جهت می دهد و حتی گاها مسائلی درمورد بانک ها به اشتباه مطرح و گفته می شد بانک ها و خزانه ها سکه را می خرند و قیمت را می افزایند. اما واقعیت ماجرا این است که بانک ها و خزانه های بورس کالا هیچ دخالتی در روند معاملات سکه ندارند و فقط انباردار و خزانه دار سکه ها هستند. بانک ها خرید و فروش را در بازار انجام نمی دهند.
وی با تاکید بر اینکه بازار سکه حالا تا حدی به ثبات رسیده است، اظهار داشت: بانکهای تجاری و خزانه های سکه نقشی در خرید و فروش سکه ندارند و صرفاً امانت دار هستند که سکه مردم را در انبار نگه داری می کنند و بابت این نگه داری تضامینی را نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی دارند.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اشاره به توقف معامله گواهی سکه در بورس کالا، اظهار نمود: سه روز کاری بازار در حالت پیش گشایش نگه داری شد و اجازه انجام معاملات داده نشد، در همان چند روز بازار خارج از بورس روند رو به بالای خویش را طی می کرد و این مورد نشان داد که علیرغم اینکه معامله ای در بورس صورت نمی گیرد بازار کار خویش را می کند.
ناصرپور افزود: با تمهیدات بورس کالا و افزایش ظرفیت هایی که بانک ها برای خزانه داری انجام دادند دیگر تلاطم خاصی در بازار گواهی سپرده نداریم و قیمت سکه در این بازار یا همسطح بازار فیزیکی یا کم تر بوده است.
بر طبق این گزارش، مباحثی مطرح بود در خصوص اینکه بورس کالا به بازار فیزیکی سکه درمورد افزایش قیمت سکه جهت می دهد و روند افزایشی سکه در بازار فیزیکی ناشی از قیمت ان در بورس کالا است. این مورد سبب شد معامله گواهی سکه در بورس کالا برای حدود سه روز متوقف شود.
منبع:

1399/04/08
21:02:46
5.0 از 5 امتیاز
2399
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات