گزارش ساسان گستر

پیك موتوری ها، دستفروش ها و بدسرپرست ها جاماندگان وام ودیعه مسكن

پیك موتوری ها، دستفروش ها و بدسرپرست ها جاماندگان وام ودیعه مسكن به گزارش ساسان گستر بعد از آنكه رئیس جمهور در نشست هیئت دولت اعلام نمود كه دریافت كنندگان تسهیلات ودیعه مسكن، افراد با حقوق ثابت هستند، بخش اصلی افراد مستحق دریافت این تسهیلات، از شمول آن حذف شدند.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، حسن روحانی رئیس جمهور در نشست هیئت دولت در آخر تیرماه، از آغاز اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران در سه مدل ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومانی برای تهران، کلانشهرها و سایر مناطق شهری اطلاع داد اظهار داشت: این تسهیلات به افرادی که حقوق ثابت دریافت می کنند پرداخت می شود.
به گفته رئیس جمهور، تسهیلات ودیعه رهن و اجاره مسکن به افرادی که از کارگاه های دارای کد بیمه، معرفی نامه ارائه نمایند پرداخت می شود.
با این دستور رئیس جمهور، افرادی که از هیچ کارگاهی کد بیمه ندارند مانند «دستفروشان»، «رانندگان تاکسی های اینترنتی»، «پیک موتوری ها»، «مسافرکش های درون و بین شهری شخصی»، «صاحبان مغازه های بدون جواز کسب از اتحادیه ها که نامی از آنها در جایی ثبت نشده و با شیوع ویروس کرونا، مجبور به بستن کسب و کار خود شده اند» و امثال این اقشار از دریافت این تسهیلات جا مانده اند.
این در حالی است که بخش مهمی از اقشار مستحق دریافت تسهیلات ودیعه مسکن، اقشار فوق الذکر هستند که باید برای آنها چاره اندیشی شود؛ به خصوص که چنین مشاغلی در شهرهای کوچک تر با حداقل درآمد مواجهند و مجبورند برای گذران زندگی، به تهران یا کلانشهرها کوچ کنند.
۳.۵ میلیون کارگر بدون کد بیمه در کشور داریم
بر اساس آمار اعلامی از جانب وزارت رفاه، ۶ میلیون نفر از شیوع کرونا صدمه دیده اند که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارای بیمه و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم فاقد بیمه هستند.
همچنین طبق آمار غیررسمی ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور در حال فعالیت هستند.
در این رابطه می توان به کارگرانی اشاره نمود که تحت عنوان کارگران «زیر پله ای» و شاغل در واحدهای خرد و کوچک شناخته می شوند که عمدتاً از حداقل های قانون کار و بیمه و حقوق مصوب شورایعالی کار محرومند.
در این کارگاه ها ۴ تا ۵ کارگر مشغول کارند و کارفرما نه تنها مالیات و عوارض نمی دهد بلکه از رد کردن حق بیمه تأمین اجتماعی نیروهای خود هم خودداری می کند؛ ازاین رو در صورت بیکار شدن این کارگران به علت شیوع کرونا، مشمول هیچ حمایتی نیستند؛ به خصوص که به علت نداشتن کد بیمه و سابقه بیمه در تأمین اجتماعی، اطلاعات معیشتی و تعداد افراد تحت پوشش این افراد در دسترس نیست تا بتوان آمار دقیقی از افراد متأهل یا سرپرست خانوار از کارگران فاقد کد بیمه ای به وزارت راه و شهرسازی برای دریافت وام ودیعه مسکن عرضه کرد.
زنان بد سرپرست یا سرپرست خانواری که در فهرست نهادهای حمایتی نیستند
از دیگر اقشاری که در این طرح فراموش شده اند، زنان سرپرست خانوار یا بدسرپرست هستند که تحت پوشش هیچ یکی از نهادهای حمایتی قرار ندارند؛ بر مبنای آخرین آمار اعلامی در انتهای سال گذشته، ۳.۵ میلیون نفر زن سرپرست خانوار یا بد سرپرست در کشور داریم.
با این حال بر مبنای برخی آمار غیر رسمی، این آمار تا ۵ میلیون نفر هم می رسد که به دلایلی چون زندانی بودن همسران یا متواری بودن و اختفای آنها، امکان ثبت نام در نهادهای حمایتی را ندارند.
به نظر می رسد آیین نامه اعطای تسهیلات ودیعه مسکن که مقرر است در وهله اول، خانوارهای دهک های پایین تر یا صدمه پذیر را تحت پوشش دربیاورد، اصلاح شده و این اقشار هم که در هیچ کجا نتوانسته اند بعنوان حقوق بگیران ثابت، نام نویسی کنند، در زمره تسهیلات گیرندگان دربیایند.
ضمانت بازپرداخت تسهیلات این اقشار هم می تواند یارانه نقدی یا سهام عدالت آنها (در صورت داشتن این مبالغ حمایتی) قرار بگیرد.

1399/05/08
15:09:17
5.0 از 5 امتیاز
2055
تگهای خبر: تسهیلات , دولت , سهام , فروش
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات