در سلیمانیه چه خبر است؟

در سلیمانیه چه خبر است؟ به گزارش ساسان گستر خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی وضعیت بازار ارز همسایه غربی ایران پرداخت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، تجارت ارز و معامله دلار و ریال ایران در منطقه عراق کردستان یک تجارت بزرگ بوده است. با این وجود با انتشار کرونا و بسته شدن مرزها، مبادلات ارزی بین دو کشور گرفتار مشکلاتی شده است. خبرگزاری فرانسه با این مقدمه راجع به بازار ارز سلیمانیه می نویسد: به دنبال کاهش ارزش ریال، خیلی از عراقی ها نسبت به خرید آن اقدام نمودند و تجارت ریال و دلار بعنوان یک گزینه مطلوب در شرایط مالی بحرانی کنونی مورد استقبال آنها قرار گرفت.
عراق حالا با یکی از سخت ترین بحران های اقتصادی معاصر خود روبرو شده و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، درآمدهای دولت را شدیدا کاهش داده است. انتظار می رود در نتیجه این وضعیت، دولت عراق سیاست های ریاضتی را تشدید کند.
این خبرگزاری در ادامه به نقل از یک معامله گر عراقی می افزاید: از زمان انتشار کرونا و بحران اقتصادی بعد از آن، خیلی از کسانی که نتوانستند به کار خود برگردند مبادرت به خرید ریال ایران کردند.
با عنایت به ثبات نسبی نرخ برابری دینار عراق در مقابل دلار آمریکا، معامله گران عراقی با معامله ریال امیدوارند تا بتوانند از نوسانات نرخ ارز سود خوبی کسب کنند. با عنایت به وجود دو شهر مقدس کربلا و نجف در جنوب عراق که برای شیعیان مقدس است، هر ساله میلیون ها شیعه که عموما ایرانی هستند روانه عراق می شوند و با خود برای تجارت و خرید، ریال می آورند. طی سال های اخیر این بازدیدکنندگان حدود پنج میلیارد دلار به عراق آوردند که با عنایت به نقش بالای گردشگری مذهبی از درآمدهای توریستی عراق، برای این کشور حیاتی می باشد. این حجم توریست مذهبی همینطور سبب ایجاد صدها هزار شغل در عراق شده و طبق داده های رسمی، ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی عراق از این محل بوجود آمده است.
با این وجود تحریم های آمریکا بعد از خروج از برجام و دشواری های اقتصادی ایجادشده ناشی از آن، سبب کاهش ورود گردشگران ایرانی به عراق شده و با شیوع ویروس کرونا، این روند تشدید شده است. طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، هم ایران و هم عراق با شرایط دشواری روبرو خواهند بود و رشد هر دو کشور منفی خواهد شد. شمار زیادی از عراقی ها هنوز به امید تغییر شرایط و افزایش ارزش ریال، به معامله گران ارزی رجوع و مبادرت به خرید ریال می کنند.
منبع:

1399/05/16
11:55:44
5.0 از 5 امتیاز
1967
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , تجارت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات