همتی اعلام كرد

بانك ها خانه های مسكونی خالی ندارند

بانك ها خانه های مسكونی خالی ندارند رئیس كل بانك مركزی ضمن اعلام اینكه خانه های متعلق به نظام بانكی كمتر از ۱۰ هزار ملك است كه متعلق به ۳۰ بانك است، اظهار داشت: این موارد شامل خانه های خالی نمی شوند بلكه تملیكی و عمدتاً برای فروش هستند و خیلی از آنها خانه مسكونی نیستند و كاربری های دیگری دارند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در جلسه دوره ای با مدیران عامل بانک ها ضمن تسلیت درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید عباس موسویان، اظهار داشت: ایشان نقش مهمی در پیشبرد بانکداری اسلامی و مسائل فقهی بازار سرمایه و پول داشتند و همیشه راهگشای امور بودند. بی گمان فقدان ایشان، ضایعه بزرگی است چونکه آن مرحوم شخصی مورد وثوق در نظام بانکی، حوزه علمیه و بازار سرمایه بود.
وی ضمن تشکر از تلاش و همراهی بانک ها در زمینه اصلاح نظام بانکی اظهار نمود: خوشبختانه طی دو سال قبل علیرغم التهاب ها و نوسانات، بانک ها با ثبات به وظایف خود شامل سپرده گیری و تأمین مالی عمل کرده اند که خوشبختانه برپایه گزارش های واصله شاخصهای مهمی از نظام بانکی در حال اصلاح و بهبود است.
همتی با اشاره به اینکه هدف اصلی ما کاهش ناترازی بانک هاست، اظهار داشت: از نظام بانکی انتظار می رود، این روند اصلاحی ادامه دار باشد و اجازه ندهد نقصانی به آن وارد شود.
رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تاکید بر اهتمام هر چه بیشتر شبکه بانکی بر مبارزه با پولشویی، اظهار نمود: ضروری می باشد، بانک ها این نکته را جدی تلقی کنند و جلوی تخلفات را بگیرند. انتظار می رود شبکه بانکی بر شعب خود کنترل بیشتری داشته باشند و عمل به دستورالعمل های شورای پول و اعتبار را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.
وی درمورد کمک ودیعه مسکن، اظهار داشت: منابع در نظر گرفته شده برای این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان و در چارچوب «عقد مرابحه خرید کالا و خدمات» است. نگاه ما در شبکه بانکی این است که تسهیلات یاد شده، در شرایط فعلی می تواند گره گشای بخشی از مشکلات و گرفتاری های مستاجران باشد؛ البته نظام بانکی هم اکنون از آمادگی کامل برخوردار می باشد و سهمیه بانک ها هم مشخص شده است، اما متأسفانه تابحال سامانه مرتبط وزارت راه و شهرسازی به بانک ها متصل نشده است.
همتی در مورد شبهات مطرح شده درباره خانه های خالی متعلق به نظام بانکی، عنوان کرد: این امر فرافکنی و نادرست است. برپایه بررسی های به عمل آمده و اذعان مدیران عامل بانک ها، این تعداد کمتر از ۱۰ هزار ملک متعلق به ۳۰ بانک است و شامل خانه های خالی نیست بلکه تملیکی و عمدتاً برای فروش است. ذکر این نکته ضروریست که خیلی از این موارد خانه مسکونی نیست و کاربری های دیگری دارد و خیلی از آنها مربوط به سالیان گذشته است.
همتی خاطرنشان کرد: بنابراین این درست نیست که در مبحث بیشتر از دو میلیون خانه خالی در کل کشور، با طرح چند هزار واحد که بخشی از آن هم املاک بر مبنای عقد اجاره به شرط تملیک به نام بانک هاست، بانک ها را متهم کنند.
رئیس کل بانک مرکزی ضمن تبریک شصتمین سالگرد تأسیس بانک مرکزی عنوان کرد: در شصت سال گذشته، تحولات بسیاری در اقتصاد کشور و بخصوص در بانک مرکزی رخ داده و این بانک با خیل عظیم کارشناسان و تجربه طولانی خود، سیاست گذار کلیدی ارزی و پولی تلقی می شود. امیدواریم با روندی که از دو سال قبل و با سیاست گذاری نوین بانکی شروع شده است، آثار تحولات این امر را در اقتصاد کشور شاهد باشیم. در این حوزه تلاش ما این است که بانک مرکزی به صورت مستقل در سیاست گذاری و برمبنای نظرات کارشناسی خود به وظیفه اش درباره حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم عمل کند.
همینطور در این نشست موضوعاتی همچون نرخ سود سپرده و تسهیلات، نرخ کارمزدهای بانکی، قانون بانکداری و بانک مرکزی، تسهیلات اعطایی در رابطه با شیوع کرونا، اصلاح نظام بانکی، بانکداری الکترونیک و مباحث ارزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در انتها این جلسه مراسم ابطال تمبر شصتمین سالگرد بانک مرکزی، توسط رئیس کل این بانک با حضور مدیران عامل بانک ها و اعضای هیئت عامل بانک مرکزی انجام شد.1399/05/20
22:41:07
5.0 از 5 امتیاز
1838
تگهای خبر: ارز , اقتصاد كشور , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات