شرایط مرزهای عراق پس از عاشورا

شرایط مرزهای عراق پس از عاشورا ساسان گستر: طبق اعلام مسئولان گمرك، فعالیت مرزهایی از عراق كه به سبب ایام تاسوعا و عاشورا متوقف شده بود، باردیگر از سر گرفته شده است.


سید روح الله لطیفی -سخنگوی گمرک ایران -در رابطه با وضعیت مبادلات در مرزهای عراق باتوجه به ایام تاسوعا وعاشورا به ایسنا اظهار داشت که گرچه در این ایام فعالیت در بعضی مرزهای عراق متوقف شده بود، اما باردیگر امروز(دوشنبه) از سر گرفته شده است.
جابجایی حدود ۱۵۰۰ کامیون کالا از مرز مهران در هفته
طبق توضیح وی، فعالیت مرز مهران پس از تعطیلی یکشنبه از امروز در روال عادی قرار دارد و از مدتی پیش از دو به چهار روز در هفته افزایش یافته و روزانه ۲۵۰ کامیون کالا به عراق حمل میشود، اما باتوجه به این که میزان باری که کامیون های عراقی جابجا می کنند از استاندارد ما برای هر کامیون بیشتر است می توان اظهار داشت که روزانه حدود ۳۲۰ تا ۳۳۰ کامیون کالا از ایران از مرز مهران وارد عراق می شود که در هفته با معیار عراق حدود هزار کامیون و معیار ما به حدود ۱۵۰۰ کامیون می رسد.
فعالیت هر روزه مرز خسروی
در مرز خسروی نیز فعالیت به غیر از جمعه و روزهای تعطیل رسمی همه روزه انجام می شود، سقف جابجایی ۵۰۰ کامیون است که البته در این رابطه نیز باتوجه به بالاتر بودن حجم بارگیری عراقی ها میزان جابجایی کالا از ۵۰۰ کامیون بیشتر خواهد بود.
چذابه کماکان بسته است
اما مرز سومار در هفته دو روز فعالیت می کند که تا ۵۰۰ کامیون از آن محل جابجا می شود اما مرز چذابه کماکان بسته است.
اقلیم کردستان باز است
در رابطه با اقلیم کردستان عراق نیز تمامی مرزها فعال می باشند و در زمینه ترانزیت و صادرات محدودیتی ندارند.
از مرز ترکیه چه خبر؟
طبق توضیح سخنگوی گمرک ایران در مرز ترکیه نیز در روز گذشته در مرز بازرگان حدود ۱۵۶ کامیون خروجی و ۲۱۳ کامیون ورودی داشته ایم. در عین حال که ۲۰ کامیون به صورت ترانزیت خروج و ۱۶۳ کامیون ترانزیت وارد شده اند.
همچنین در مرز بازرگان و سرو پذیرش مسافر صورت می گیرد، البته مسافرانی که اقامت یا تابعیت طرف مقابل داشته و یا دارای روادید خاص همچون دانشجویی، درمان و یا دیپلمات در آن کشور باشند.
فعالیت عادی مرزهای افغانستان
در مرز افغانستان نیز سه مرز اصلی ماهیرود، دوغارن و میلک فعال است که از تمامی آنها پذیرش مسافر نیز صورت می گیرد.
در عین حال که در مرز ماهیرود زیر ساخت ها همچون آب آشامیدنی، برق و زیر ساخت های جاده ای وضعیت متناسب تری پیدا کرده و در صورت افزایش نیرو و انتقال پرسنل به این مرز ساعت کاری گمرک ایرن در آن از ۱۲ ساعت فراتر خواهد رفت.
وضعیت مناسب سایر مرزها و مرزهای دریایی
در سایر مرزها نیز نخجوان، ارمنستان و آذربایجان باز است، در ترکمنستان از مرز ریلی اینچه برون و سرخس تبادل کالا صورت گرفته ولی از لحاظ جاده ای بسته است.
در رابطه با مرزهای دریایی در شمال و جنوب مشکلی وجود ندارد و تبادل کالا صورت می گیرد.
منبع:

1399/06/11
23:05:14
5.0 از 5 امتیاز
1534
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات