سایه كرونا بر سر بورسهای اروپایی

سایه كرونا بر سر بورسهای اروپایی ساسان گستر: بیشتر فاكتورهای مهم بورسی اروپا ریزش كردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، با نزدیک شدن به فصل سرما نگرانی ها از آغاز موج جدید تلفات کرونایی بالا گرفته است. سازمان بهداشت جهانی با هشدار نسبت به افزایش شمار قربانیان کرونا به دو برابر گفته است تنها راه مقابله موثر با این بیماری، وحدت رویه کشورهای جهان خواهد بود. این سازمان همین طور با اشاره به شدت گرفتن مجدد شیوع ویروس کرونا در اروپا گفته است اوضاع در آمریکا و آمریکای لاتین نیز کماکان در شرایط بدی قرار دارد.
تابحال بیش از ۳۲ میلیون و ۶۵۶ هزار و ۷۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۹۹۰ هزار و ۹۳۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۰۷ هزار و ۹۲۷ نفر، برزیل با ۱۴۰ هزار و ۴۰ نفر، هند با ۹۳ هزار و ۴۰۸ نفر، مکزیک با ۷۵ هزار و ۴۳۹ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۹۳۶ نفر بوده است.
شیوع ویروس کرونا در خیلی از کشورهای جهان به حد نگران کننده ای رسیده است. در انگلیس متخصصان بهداشتی نسبت به بروز موج سوم هشدار داده اند. در اسپانیا تلفات باردیگر دورقمی شده است. شمار دیگری از کشورهای اروپایی از احتمال اعمال مجدد بعضی از محدودیت های کرونایی آگاهی داده اند و بیم آن می رود که با وخامت اوضاع شاهد بازگشت قرنطینه های سراسری باشیم.
بعد از یک وقفه چند هفته ای، مقامات دولت ترامپ باردیگر رایزنی خودرا با سران دموکرات کنگره برای تصویب و اجرایی شدن بسته حمایتی جدید آغاز نموده اند. نانسی پلوسی- رئیس کنگره بعد از دیدار با استیون منوچین- وزیر خزانه داری گفته است پیشرفت های بیشتری در جریان گفتگوها به دست آمده اما هنوز برخی اختلاف نظرهای مهم به قوت خود باقی است.
دموکرات ها خواهان آن هستند که یک بسته حمایتی سه تریلیون دلاری برای حمایت همه جانبه از بخش های مختلف اقتصاد اجرایی شود اما جمهوری خواهان تنها خواهان یک بسته ۳۰۰ میلیارد دلاری برای حمایت مستقیم از خانوارها هستند. بعضی از کارشناسان نگران اند تاخیر در اجرایی شدن بسته جدید موجب کاهش رشد اقتصادی شود. بانک گلدمن ساکس هشدار داده است که برای رسیدن به یک رشد اقتصادی بالا در سه ماهه چهارم سال، آمریکا نیازمند یک جریان نقدینگی جدید بزرگ است.
احتمال طولانی شدن رویکرد فعلی بانکهای مرکزی به معامله گران این سیگنال را فرستاده است که باید خودرا آماده مواجهه با یک دوره احیای طولانی و سخت کنند. گزارشات جدید از آن حکایت می کند که بیشتر مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا انتظار دارند سیاست های پولی و مالی فعلی تا سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا کنند.
دنیس دایک- تحلیل گر بازار در موسسه " برایت تریدینگ ال ال سی" اظهار داشت: در ماهی که گذشت شاهد نوسانات بالایی در معاملات بودیم و این نوسانات موجب زیان قابل توجه بعضی از سهامدارانی شد که سهام پرریسک را خریداری نموده بودند. این زیان موجب ترس معامله گران از تکرار چنین اتفاقی شده و در نتیجه آنها با احتیاط بیشتری معامله می کنند که به معنای ورود جریان نقدینگی تازه کمتر به بازارهای بورسی خواهد بود.
بورس آمریکا
نمایندگان دموکرات در کنگره از کار بر روی یک بسته محرک جدید ۲.۴ تریلیون دلاری خبر دادند. بخش بزرگی از اعتبار این طرح پیشنهادی مربوط به مزایای بیکاری افرادی خواهد بود که بر اثر کرونا شغل خودرا از دست داده اند اما معین نیست جمهوری خواهان با چنین طرح بلندپروازانه ای موافقت کنند.
قبل از این بانک مرکزی آمریکا از حمایت تمام قد از بازار کار این کشور آگاهی داده بود. بگفته جروم پاول- ریس بانک مرکزی آمریکا بااینکه مخارج خانوارها و اشتغال زایی نسبت به چند ماه قبل در وضعیت بهتری قرار دارد اما شرایط در مقایسه با پیش از بحران آشکارا بد است و تا زمانی که مردم اطمینان لازم از غلبه بر همه گیری را به دست نیاورند خبری از احیای کامل نخواهد بود. تا آن زمان بانک مرکزی به اقدامات خود ادامه خواهد داد و تلاش خواهدنمود تا لطمه وارد شده به اقتصاد به حداقل ممکن برسد.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۲۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۱۵۲.۴۲ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۸۲ درصد صعود تا سطح ۳۳۰۵.۷۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۲۰ درصد پیشروی در سطح ۱۰ هزار و ۹۰۷.۲۷ واحدی بسته شد.
کیتی بوستیاجنیک- کارشناس امور مالی در موسسه آکسفورد اکونومیکس اظهار داشت: در صورتیکه روند احیای اقتصادی جهان ادامه دارد، سرعت آن به وضوح کمتر از چیزی بوده است که خیلی ها انتظار داشتند. با این وضعیت، فاز دوم احیای اقتصادی پر پیچ و خم و طولانی خواهد بود و باید از الان به این فکر باشیم که اگر همه گیری کرونا بیش از پیش طول بکشد چه کاری انجام دهیم خصوصاً حالا که بسیاری از ابزارهای موجود را نیز به کار گرفته ایم و دراین زمینه دستمان چندان باز نیست.
بورس های اروپایی
نگرانی از نتایج اقتصادی کرونا موجب شد تا مرکز آمار فرانسه در گزارشی پیش بینی نماید اقتصاد این کشور تا اختتام امسال ۹ درصد کوچک شود. بگفته این موسسه ریسک های ناشی از کرونا سبب شده است تا کارهای تجاری و اقتصادی با افت محسوسی مواجه شود و بخش بزرگی از توان مالی دولت به هزینه های درمانی تخصیص یابد. دولت فرانسه در برآوردی که حتی از مرکز آمار این کشور نیز بدبینانه تر است، پیش بینی کرده رشد اقتصادی امسال به منفی ۱۱ درصد برسد.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۴۲.۶۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۲۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۴۶۹.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقب گرد ۰.۸۳ درصدی در سطح ۴۷۲۹.۶۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۶ درصد پایین رفت و به ۶۶۲۸.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۱۱ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۰۴.۶۲ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳۲ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۲۳۵.۴۲ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۱۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۵۷۰.۰۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۵۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۶۴.۹۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۹ درصد افزایش به ۴۰.۲۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲۲ درصدی به ازای ۴۱.۹۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۶۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۳.۸۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۳۱ درصدی به ازای ۲۳.۱۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/07/05
14:04:56
5.0 از 5 امتیاز
1463
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , اشتغال , بازار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات