ذخایر ارزی تركیه به كمترین مقدار رسید

ذخایر ارزی تركیه به كمترین مقدار رسید به گزارش ساسان گستر میزان ذخایر ارزی تركیه به پایین ترین سطح ثبت شده معاصر خود رسید.


به گزارش ساسان گستر به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در اطلاعیه ای اعلام نمود حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا ابتدی ماه اکتبر به ۶۵.۲ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل ۷.۲ درصد افزایش یافته است.
طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، ۴۱ میلیارد و ۴۰۹ میلیون دلار از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد کمتر شده است.
رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط ۱۴ درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خویش را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی باردیگر شروع شده است.
بانک مرکزی ترکیه در نشست هفتگی خود بر خلاف انتظار اولیه خیلی از کارشناسان اعلام نموده بود نرخ بهره را بدون تغییر در سطح ۸.۲۵ درصدی باقی نگه خواهد داشت. اغلب کارشناسان انتظار داشتند این نرخ بین ۰.۲ درصد تا ۰.۵ درصد کاهش پیدا کند.
هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه ۱۲ درصد کمتر است. با عنایت به مسئله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر ۱۰۰ میلیارد دلاری امسال محقق نشود. از طرفی خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت، وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا آخر ماه سپتامبر به ۲۶.۳ میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود ۳۴ میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل ۱۹.۸ درصد افزایش نشان داده است.1399/07/18
21:49:58
5.0 از 5 امتیاز
1394
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات