در گزارش ساسان گستر عنوان شد؛

ورود صندوق های سرمایه گذاری به خرید سهام

ورود صندوق های سرمایه گذاری به خرید سهام یك تحلیلگر با اشاره به اینكه صندوق های سرمایه گذاری، بخشی از خریدهای جدید خویش را به سهام اختصاص داده اند، اظهار داشت: این امر یعنی آنها به قطعیت رسیده اند كه سود یك سال سهام با تمام ریسك ها بالا است.محمد ماهیدشتی در گفتگو با خبرنگار مهر، خروج بخشی از سرمایه های سهامداران نورسیده بورس را متأثر از عوامل روانی دانست و اظهار داشت: خیلی از سرمایه گذاران در دوره آماتوری خود، این را تجربه می کنند که در یک اصلاح عمیق، بلافاصله پس از اینکه سهام خویش را می فروشند، قیمت ها آغاز به افزایش می کند.
به گفته این تحلیلگر بازار سرمایه، علیرغم این که از نظر منطقی، ترسیدن و احساسات منفی در چنین قیمت های نازلی منطقی نیست، اما کماکان احساس «نجات دادن سرمایه از زیان» خوشایند است؛ این در شرایطی است که حالا خیلی از سهامدارانی که سهام خویش را در قیمت های بالا خریداری نموده اند، نه تنها در حال فروش با زیان هستند، بلکه به علت افزایش تورم مصرف کننده، قدرت خرید پول های دریافتی هم حتی در مقایسه با سه ماه پیش به صورت قابل توجهی سقوط کرده است.
ماهیدشتی افزود: علیرغم فروش سهامداران آماتور و احساساتی، حرفه ای ها در این موقعیت ها نه تنها فروشنده نیستند، بلکه در مقام خریدار ظاهر می شوند؛ ضمن اینکه حرفه ای های بازار در اوج قیمت ها استراتژی واگذاری سهام یا فروش کوتاه مدت را انتخاب می کنند و در چنین قیمت های نازلی بازخرید می کنند یا وارد معاملات بلندمدت می شوند.
ماهیدشتی اعتقاد دارد که سهامداران بزرگ در خیلی از نمادها در قیمت های بالاتر از این هم بازخرید کرده اند و می توان مشاهده کرد که خیلی از صندوق های سرمایه گذاری هم وارد معاملات خرید شده اند.
به گفته این کارشناس بازار سهام، برخی از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت هم بخشی از خریدهای جدید خویش را به سهام اختصاص داده اند و وقتی که این صندوق ها در این قیمت ها سهام می خرند، یعنی به قطعیت رسیده اند که سود یک ساله سهام با تمام ریسک هایی که دارد حداقل به اندازه سود اوراق بدهی است.
ماهیدشتی با بیان این که در دنیای مالی، بازدهی و ریسک رابطه مستقیم با هم دارند، تصریح کرد: در چنین قیمت های نازلی، سهام نه تنها یک سرمایه گذاری کم ریسک بلکه بدون ریسک است که سبب شده صندوق های با درآمد ثابت به سرمایه گذاری در آن جلب شوند.
وی تصریح کرد: الان آن دسته از سهامدارانی سهام خویش را می فروشند که یا بدهی دارند یا از ریزش بیشتر قیمت سهام می ترسند چون که برخی سرمایه کسب وکار شخصی خویش را تبدیل به سهام کرده اند و ترس این را دارند که اگر بازار سهام با رکود بلندمدت مواجه شود، درآمدی نداشته باشند.
وی تصریح کرد: عوامل روانی و سوءمدیریت در بازار سرمایه در کنار یک عامل بنیادین به نام نرخ بهره که طی چند ماه اخیر در حال افزایش بوده و ماشه اصلی سقوط بازار سهام را چکانده و با تأخیر در حال اثرگذاری بر بازار طلا و ارز است، تأمین مالی را هم در این تنگنای مالی سخت کرده و برخی هم به اجبار به فروش سهام روی آورده اند.
این تحلیلگر بازار سرمایه در زمینه اصول معامله گری هم ضمن تاکید بر این که صرف پایین بودن بهای تمام شده و در سود بودن، فروش سهام را توجیه نمی کند، اظهار داشت: یک تحلیلگر می تواند حدود قیمت منصفانه برای خرید را مشخص نماید، اما نمی تواند تضمین بدهد کسی پیدا نشود که سهام را ارزان تر از آن بفروشد.
ماهیدشتی اظهار داشت: قیمت های کنونی سهام هدیه بازار به کسانی است که در فضایی مملو از ترس و دارای نارسایی تقاضا، پول نقد دارند یا می خواهند دارایی های غیرمولد خویش را به سهام تبدیل کنند. همان گونه که در سقوط اخیر، بازدهی طلا بیشتر از سهام بود و نه تنها طلا با کاهش قیمت مواجه نشد، بلکه افزایش قیمت هم داشت، می تواند این روند در دو سال آینده برعکس هم باشد، چون که طلا باآنکه پس انداز را به خوبی حفظ می نماید، اما نمی تواند آنرا افزایش دهد و رشد ارزش وظیفه سهام شرکت ها است.

1399/08/11
14:23:24
5.0 از 5 امتیاز
1340
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات