معاون وزیر جهاد كشاورزی:

صنعت دام و طیور از واسطه گری ها رنج می برد

صنعت دام و طیور از واسطه گری ها رنج می برد به گزارش ساسان گستر معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حلقه های واسط میان تولیدکنندگان و سفره مردم در تلاشند هر چقدر زورشان می رسد قیمت ها را بالا ببرند و این مورد اصلاً قابل قبول نیست و باید با آن برخورد شود.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، به نقل از صدا و سیما، مرتضی رضایی عنوان کرد: حلقه های واسط میان تولیدکنندگان و سفره مردم در تلاشند هر چقدر زورشان می رسد قیمت ها را بالا ببرند و این مورد اصلاً قابل قبول نیست و باید با آن برخورد شود.
وی ضمن اشاره به اینکه برای حل این معضل و ایجاد زنجیره های تولید باید هم دولتی ها و هم نمایندگان اصناف و تولیدکنندگان پای کار باشند، اظهار داشت: چندین بار از اصناف، اتحادیه ها، وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار و همینطور صنف پخش کننده و فروشنده خواسته شده است پای کار بیایند تا بتوانیم زنجیره تولید تشکیل دهیم و واسطه ها را حذف نماییم و بتوانیم محصولات دام و طیور را با قیمت مناسب به دست مردم برسانیم، ولی تنها جلسه ای تشکیل شد و فردای آن روز مبحث رها گردید.
رضایی اضافه کرد: اگر هر کسی وظیفه اش را به درستی انجام دهد، واسطه ها حذف و قیمت مرغ و تخم مرغ و گوشت به تعادل می رسد. بعنوان مثال گران ترین دام گوساله پرواری است که قیمت زنده آن کیلویی ۴۰ هزار تومان است اگر واقعاً بنکداران اصلی پای کار بیایند، قیمت آن در بازار باید ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان باشد، ولی قیمت بسیار بالاتر از این حرف هاست که اصلاً منطقی نیست.
بازار مرغ به تعادل کامل رسیده است
رضایی ضمن اشاره به اینکه چندی قبل به علت تأمین نشدن نهاده ها قیمت ها در بازار مرغ افزایش افسار گسیخته یافته بود، اظهار نمود: هم اکنون این مشکل برطرف شده و نهاده مورد نیاز مرغداران به صورت کامل تأمین شده و بازار مرغ به تعادل کامل رسیده است.
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی برای ایام پایانی سال از ماه ها قبل انجام شده و جوجه ریزی مناسب صورت پذیرفته است و با تأمین نهاده ها بازار باثباتی را برای شب عید پیشبینی می نماییم.
وی تصریح کرد: البته قیمت نهاده ها افزایش قانونی یافته و مثلاً کنجاله سویا از ۲۷۰۰ به ۳، ۲۵۰ تومان رسیده و کرایه ها هم افزایش یافته است بر همین مبنا می بایست بعد از کارشناسی های لازم تغییری جزئی در قیمت مصوب مرغ صورت پذیرد تا تولیدکنندگان هم انگیزه تولید داشته باشند.
قیمت تخم مرغ در بازار قابل قبول نیست
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: قیمت های فعلی تخم مرغ در بازار قابل قبول نیست و متأسفانه حلقه های واسط زمینه گرانفروشی این محصول در بازار را فراهم آورده اند.
وی اضافه کرد: دو عامل برای افزایش قیمت تخم مرغ می توان عنوان نمود که اول افزایش مصرف در فصل سرما و دوم فاصله قیمتی بسیار زیاد از درب مرغداری تا مصرف کننده نهایی و حاصل واسطه گری هاست.
رضایی اظهار داشت: هم اکنون تخم مرغ گاهی شانه ای ۴۰ هزار تومان و حتی هر عدد ۱، ۵۰۰ تومان به فروش می رسد که این قیمت ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید با این گرانفروشی برخورد شود.
وی تصریح کرد: ۴۰ روز است که ۱۰۰ درصد نهاده های مرغداران تأمین شده است و مشکلی در این حوزه وجود ندارد و امیدواریم همین روند ادامه یابد.
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: البته مرغداران هم از قیمت مصوب فعلی راضی نیستند و این قیمت باید کارشناسی شود و در فضای تعاملی بدون اینکه به مصرف کننده فشار وارد بیاید، نرخ مصوب جدید تعیین شود.
رضایی اضافه کرد: قیمت تخم مرغ باید به صورت یک بازه تعیین شود و قیمت نقطه ای قابل قبول نیست چون که در نقاط مختلف هزینه های تولید متفاوت می باشد و ازاین رو قیمت ثابت نمی توان در نظر گرفت و باید دامنه ای تعیین شود و با فروش تخم مرغ با قیمت خارج از آن دامنه برخورد جدی شود.
هزینه های تولید گوشت قرمز بالاست
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: هر چند شرایط بازار گوشت قرمز نسبتاً مناسب می باشد، ولی هزینه های تولید این محصول بالاست.
رضایی اضافه کرد: درباره گوشت قرمز هم نباید اجازه دهیم که تولیدکنندگان ضرر کنند، البته باید شرایط مصرف کنندگان را هم در نظر بگیریم که هم اکنون واسطه گری ها سبب شده اند این محصول با قیمتی بسیار بالاتر از آنچه که باید به دست مردم می رسد.


منبع:

1399/10/05
01:01:19
5.0 از 5 امتیاز
645
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , فروش
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات