در سال گذشته میلادی؛

ایران از نظر رشد تولید فولاد، كشور سوم جهان شد

ایران از نظر رشد تولید فولاد، كشور سوم جهان شد ایران جایگاه سوم جهانی را از نظر رشد تولید فولاد در سال 2020 به دست آورد و با تولید بیش از 29 میلیون تنی دهمین فولادساز جهان در این سال شد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایمیدرو، انجمن جهانی فولاد با انتشار تصویری از وضعیت تولید فولاد در سال قبل میلادی، اعلام نمود متوسط رشد تولید ۶۴ کشور عضو این نهاد در دوازده ماه سال قبل معادل منفی ۰.۹ درصد بوده و به یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون تن رسیده در صورتیکه تولید سال ۲۰۱۹ به یک میلیارد و ۸۴۶ میلیون تن رسیده بود.
در همین حال تولید فولاد ایران در سال ماقبل میلادی به ۲۵.۶ میلیون تن رسیده بود که در سال ۲۰۲۰ با رشد ۱۳.۴ درصدی به ۲۹ میلیون و ۳۰ هزار تن رسید یکی از با اهمیت ترین دلیلهای رشد، توسعه طرح های فولاد با مشارکت بخش خصوصی و با راهبری ایمیدرو بوده است.
ایران طبق رده بندی انجمن جهانی فولاد در جایگاه دهم تولید (طی سال ۲۰۲۰) ایستاد که بالاتر از اوکراین، ایتالیا و مکزیک است. قبل از ایران، برزیل با تولید ۳۱ میلیون تنی، در رتبه نهم قرار دارد.
طی مدت مورد بررسی کشور مصر نیز با تولید ۸.۲ میلیون تنی همین میزان رشد را تجربه نمود. ازبکستان با رشد ۴۲.۶ درصدی و مولداوی با افزایش ۱۸.۷ درصدی بعنوان دو کشور عضو C.I.S در طول دوازده ماه سال قبل به ترتیب ۹۵۰ هزار و ۴۶۵ هزار تن فولاد خام تولید کردند.
رشد تولید ۱۹ درصدی ایران در ماه پایانی ۲۰۲۰
ایران در ماه پایانی سال قبل (دسامبر) نیز با رشد ۱۹.۲ درصدی، افزون بر ۲.۶ میلیون تن انواع شمش فولاد تولید کرد. این در حالیست که متوسط رشد تولید ماه دسامبر گذشته ۵.۸ درصد اعلام گردید. تولید کل اعضای انجمن جهانی فولاد در ماه یاد شده به ۱۶۰.۸ میلیون تن رسید.
ایران در تولید فولاد بعد از ازبکستان و مولداوی که تولید ناچیزی دارند، جایگاه سوم جهانی را از نظر رشد در سال ۲۰۲۰ به دست آورد. مجموع تولید شمش فولاد ایران در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۲۹ میلیون تن رسید. ایران در همین حال در سال قبل عنوان دهمین تولیدکننده فولاد را به دست آورد.
افت تولید بزرگان آسیایی
چین بعنوان بزرگ ترین تولیدکننده جهان، در مدت مورد بررسی با رشد ۵.۲ درصدی، یک میلیارد و ۵۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد. هند و ژاپن به ترتیب با تولید ۹۹.۵ میلیون و ۸۳.۱ میلیون تن در جایگاه دوم و سوم جهانی قرار گرفتند با این وجود کره، ژاپن و هند بعنوان بزرگان این صنعت به ترتیب با کاهش ۶ درصد، ۱۶.۲ درصد و ۱۰.۶ درصد، روند نزولی تولید را تجربه کردند.
اتحادیه اروپا نیز با تولید ۱۳۸ میلیون تنی، متوسط کاهش ۱۱.۸ درصدی را به ثبت رساند اما دیگر کشورهای اروپایی با تولید ۳۸ میلیون تنی، رشد ۳.۹ درصدی را تجربه کردند. از طرف دیگر امریکای شمالی با کاهش ۱۵.۵ درصدی، ۱۰۱ میلیون تن فولاد خام تولید داشتند. امریکای جنوبی نیز با تولید ۳۸ میلیون تنی، با کاهش ۸.۴ درصدی مواجه گردید. عربستان، قطر و امارات متحده عربی بعنوان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به ترتیب کاهش تولید ۵.۱ درصدی، ۵۲.۴ درصدی و ۱۸.۲ درصدی را به ثبت رساندند.

1399/11/10
23:24:23
0.0 از 5 امتیاز
542
تگهای خبر: تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات