تبعات یك مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰

واكنش گمرك به دستور صمت برای حقوق ورودی: فكری كنید و اطلاع دهید!

واكنش گمرك به دستور صمت برای حقوق ورودی: فكری كنید و اطلاع دهید! ساسان گستر: تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی حدود نیمی از واردات و جهش آن از 4200 تومان تا نرخی نزدیک به بازار، با حواشی بسیاری روبه رو شده و صاحبان کالا را در ترخیص بلاتکلیف گذاشته است، این در حالیست که ابلاغ اخیر وزارت صمت در اجرای مصوبات بودجه در حوزه حقوق ورودی با پاسخ گمرک و هشدار نسبت به تبعات آن برای تولید و رشد شدید هزینه در این بخش همراه بوده و خواسته بررسی بیشتری صورت بگیرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه امسال محل افزایش درآمد دولت از محل عوارض گمرکی است، اما نتیجه این تصمیم و تصویب در مجلس به نحوی است که که مسئولان مربوطه از تبعات شایان توجه آن سخن گفته اند که قابل تامل است.

محاسبه عوارض واردات با نرخ روز ارز در بازار بی ثبات!

طبق این مصوبه نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، بر طبق برابری نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار است. همین طور بر طبق این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همین طور نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تاکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد.

این در حالی است که طی این بند از قاتون بودجه ۱۴۰۰، حقوق ورودی کالا با افزایش روبه رو شده و در محاسبات آن نرخ ارز تکان شدیدی می خورد؛ بطوریکه به غیر از کالاهای اساسی مابقی کالاها باید بجای ۴۲۰۰ تومان با نرخ سامانه ای. تی. اس که نرخی نزدیک به بازار-فعلا حدود ۲۵ هزار تومان- است مورد محاسبه قرار گیرد که به طور قطع نرخ ثابت و یا تضمین شده ای برای کاهش و یا ثبات نیست. به هر حال بازار ارز بطور طبیعی در نوسان قرار دارد و بازار ارز ایران در سالهای اخیر بارها ثابت کرده که می تواند یک دفعه و در مدتی کوتاه حتی تا بیش از ۵۰۰۰ تومان افزایش نرخ داشته باشد.

حمایت از کالای اساسی و ضربه به تولید

ظاهر ماجرا این است که کالاهای اساسی بعنوان نیاز اصلی مردم، هچنان برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کند و از طرفی محاسبه حقوق وردی آن نیز افزایش نداشته و با نرخ ترجیحی است، بدین سبب مشکلی ایجاد نمی گردد، این در حالیست که نگاهی با جریان واردات نشان میدهد که در چند سال اخیر و باتوجه به شرلایط ارزی و محدودیت های عمال شده در واردات، این بخش بسیار محدود شده است و عمده واردات محدود به کالای اساسی و نهاده ها و تجهیزات تولید است.

طبق گزارش های گمرک، نیمی از واردات، کالاهای اساسی و نیمی دیگر غیر اساسی است که از این کالاهای غیر اساسی بیش از ۸۰ درصد به اقلام تولید اختصاص دارد، بنابر این عمده درآمد گمرکی دولت از محل افزایش حقوق ورودی مواد اولیه و تجهیزات تولید تامین خواهد شد، موضوعی که مورد انتقاد وارد کنندگان و البته تولید کنندکان نیز قرار گرفته است.

در این جریان و در ایام ابتدایی سال و پیش از ابلاغ رسمی مصوبه بودجه، طی مصوبه هیات وزیران قرار بر این شد که تا تعیین تکلیف موضوع دریافت حقوق ورودی از طرف گمرک به روال سال قبل و نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تمامی کالاها باشد ولی همین هم با ابهاماتی همره بود و صاحبان کالا را در ترخیص بلاتکلیف گذاشته بود.

اخیرا وزارت صمت مصوبات قانون بودجه در حوزه تجارت را به گمرک ایران ابلاغ کرده که بیان کننده اعلام برای محاسبات ارزی حقوق ورودی با نرخ سامانه ای. تی. اس بوده و ارز ۴۲۰۰ تومان برای تمامی کالاها به غیر از کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی حذف خواهد شد.

اعلام گمرک به وزارت صمت: عوارض واردات نهاده های تولید به شدت رشد کرد

این ابلاغیه البته با واکنش گمرک ایران روبه رو شده و ارونقی -معاون فنی گمرک ایران- در پاسخ به ابلاغیه عباسپور –مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت- توضیحاتی ارائه و اعلام نموده که باتوجه به ابلاغیه وزارت صمت هم اکنون باید برای محاسبه حقوق وودی، ماخذ حقوقو گمرکی مندرج در قانون بودجه ۱۴۰۰، ماخذ سود تجاری سال ۱۳۹۹ و مبنای محاسبه سامانه مبادله الکترونیکی ETS بانک مرکزی، ملاک عمل قرار گیرد. در صورت محاسبه بر این مبنا، حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده مربوط به کالای غیر اساسی خصوصا در مورد نهاده های تولید – مواد اولیعه، مواد واسطه ای، تجهیزات، اجزا و قطعات، لوازم یدکی و ماشین آلات خطوط تولید – به شدت افزایش خواهد یافت.

در مورد ابهامات و تبعات مصوبه بررسی کنید

معاون فنی گمرک ایران البته با اشاره به ابهامات موجود دراین مصوبه بودجه ای و ابلاغیه آن گفته که به وضعیت ترخیص کالاهای موجود در گمرک و یا ترخیص شده از شروع سال جاری بلاتکلیف مانده است.

بر این اساس گمرک ایران از وزارت صمت خواسته تا باتوجه به ابهامات و البته تبعات این مصوبه بررسی های لازم صورت گرفته و نتایج اعلام گردد.

اما اینکه این افزایش هزینه در واردات اقلام تولید تا چه اندازه می تواند در گرانی کالاهای تولیدی و یا اقلامی که به صورتی تولید آنها به صورتی بسته به واردات است موثر بوده و بازار را تحت تاثیر قرار دهد موضوعی است که قابل انکار نیست و آثار آن می تواند در ادامه مشاهده شد و تورم خودرا به همراه داشته باشد، دراین بین اینکه مسئولان مربوطه در دولت و مجلس در این رابطه چه راهکاری می اندیشند و یا بی توجه به شرایط موجود آنرا اجرائی خواهدنمود معین نمی باشد، جریانی که باید در زمان تصویب قانون بودجه مورد توجه قرار می گرفت.

منبع:

1400/01/21
12:17:54
5.0 / 5
209
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات