نقدینگی از ۳۴۰۰ هزار میلیارد هم گذشت

نقدینگی از ۳۴۰۰ هزار میلیارد هم گذشت ساسان گستر: آمارها بیان کننده این است که نقدینگی در سال قبل بیش از 40 درصد رشد داشته و به 3485 هزار و 661 میلیارد تومان رسیده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، کارشناسان اقتصادی از سال قبل بعنوان بدترین سال اقتصادی کشور نام می برند که آمارها از میزان نقدینگی و تورم نیز حاکی از این وضعیت دارد.
تازه ترین آمار بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در سال قبل بیان کننده این است که نرخ رشد نقدینگی در سال قبل به ۴۰.۶ درصد رسید که بالاترین نرخ رشد نقدینگی طی ۴۳ سال اخیر است.
دراین زمینه، رئیس کل بانک مرکزی اعلام نمود که حجم نقدینگی در آخر سال گذشته با ۴۰.۶ درصد افزایش نسبت به انتها سال ۱۳۹۸ همراه بوده و دلیل عمده رشد نقدینگی در سال قبل را افزایش خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی اعلام نموده است.

نقدینگی، پارینه رکورد ۴۳ ساله را شکست
نگاهی به میزان نقدینگی در آخر سال ۱۳۹۸ نشان میدهد که نقدینگی معادل ۲۴۷۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است و با افزایش ۴۱ درصدی این متغیر تا اختتام فروردین سال قبل به عددی معادل ۳۴۸۵ هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان می رسد.
همچنین، حجم نقدینگی و پایه پولی در آخر فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به انتها سال ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۰.۴ و ۱.۲ درصد رشد داشته است.
برآوردها بیان کننده این است که میزان رشد نقدینگی در سال قبل بالاترین نرخ رشد نقدینگی طی ۴۳ سال اخیر است.
دراین زمینه، وحید شقاقی - یک کارشناس اقتصادی - می گوید که طی سال قبل روزانه بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی خلق شد و هم اکنون نقدینگی موجود در اقتصاد به سمت بازار رمزارزها و سپرده گذاری طولانی مدت در بانک ها رفته است.
از طرف دیگر، از آنجائیکه در پی تشدید رشد نقدینگی تورم نیز صعودی می شود، تغییرات این متغیر نیز رکورد ۷۵ ساله را شکسته است؛ به شکلی که برخی نمایندگان مجلس اعلام نمودند نرخ تورم در فروردین از ۵۰ درصد عبور کرده است.
همچنین، تازه ترین اطلاعات مرکز آمار درباره نرخ تورم در اردیبهشت ماه نیز حاکی از عبور این متغیر از ۴۱ درصد است.
که به اعتقاد شقاقی، تورم فقط از کانال بانک مرکزی نباید دیده شود، بلکه برای تعادل بین رشد نقدینگی و رشد اقتصادی باید ناترازی تجاری بودجه ای و مالی حل شود تا تورم به ۹ تا ۱۰ درصد برسد.
به اعتقاد این اقتصادان، بانک مرکزی در یکی - دو سال اخیر توانسته است در مقابل بحث ناترازی بودجه ای بایستد و سیاست های پولی خودرا انجام دهد، اما استقراض دولت از صندوق توسعه ملی، دلیل اصلی رشد نقدینگی بوده است.
همچنین، موسی شهبازی - کارشناس دیگر اقتصادی - نیز معتقد می باشد که نظام بانکی ما بیش از هزار هزار میلیارد تومان ناترازی دارد که به سبب ضعف بانک مرکزی در کنترل خلق پول به وسیله بانک ها بوده و رشد نقدینگی کشور از ناترازی بودجه ای و مالی تحت تأثیر قرار گرفته است.
به اعتقاد او، وابستگی بانک مرکزی به دولت باعث شده است کنترلی روی بانک ها نداشته باشد.
این درحالی است که همتی درباره اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی و تورم، مواردی چون سیاست گذاری پولی در قالب هدف گذاری تورم با بهره گیری از عملیات بازار باز، هدف گذاری میانی نرخ سود بازار بین بانکی به شکل تعیین نرخ سود سیاستی، هدایت نرخ سود و مدیریت نقدینگی در بازار بین بانکی به سمت نرخ سود سیاستی (هدف) را در امتداد دستیابی به تورم نام برده است.
لازم به ذکر است که تورم هدف گذاری توسط بانک مرکزی محقق نشده و رئیس کل بانک مرکزی دلیل آنرا شوک ارزی در مهر سال قبل دانسته و معتقد می باشد این بانک را از مسیر تحقق تورم ۲۲ درصدی خارج کرده است.
تلاش بمنظور تعمیق بیشتر بازار بین بانکی و هدایت بانک ها به این بازار با هدف ایجاد بستر مناسب جهت اجرای سیاست های پولی و کاهش نقش بانک مرکزی در تامین مالی کوتاه مدت بانک ها و موسسات اعتباری نیز از دیگر اقدامات و کوشش های بانک مرکزی بمنظور مدیریت نقدینگی و مهار تورم در سال ۱۳۹۹ از طرف رئیس این بانک اعلام شده است.
منبع:

1400/03/05
11:32:31
5.0 / 5
237
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات