آب سرد بانك مركزی آمریكا روی وال استریت!

آب سرد بانك مركزی آمریكا روی وال استریت! عدم تغییر نرخ بهره در آمریکا سبب ریزش شاخصهای بورسی این کشور شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، همان گونه که انتظار می رفت، بانک مرکزی آمریکا در نشست اخیر خود بار دیگر نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ کرد. این نهاد ضمن اشاره به احیای تدریجی اقتصاد اعلام نمود با وجود افزایش شمار مبتلایان به گونه جدید کرونا، چشم انداز اقتصادی بهتر از قبل است. جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- هم با بعید دانستن افزایش نرخ بهره در کوتاه مدت اظهار داشت: رویکرد ما همواره این بوده است که تا جای ممکن با شفافیت عمل نماییم. هنوز کاملا روزهای بد را پشت سر نگذاشته ایم.
صندوق بین المللی پول در گزارش تازه ای اعلام نمود تسریع در روند واکسیناسیون کشورها، بهترین خبر هم اکنون برای اقتصاد جهانی به حساب می آید. این نهاد، برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی جهان امسال را ۶.۰ درصد پیش بینی نمود که البته این رقم، سال آینده به ۴.۹ درصد کاهش پیدا خواهد نمود. بدین ترتیب، اقتصاد جهانی سال جاری حدودا از رکود کرونایی خارج و احیا خواهد شد. این نهاد رشد اقتصادی سال جاری آمریکا و چین را به ترتیب ۷.۰ و ۸.۱ درصد پیشبینی کرده است.
نگرانی از تورم و کاسته شدن رشد اقتصادی در نتیجه کرونا کماکان تا حد زیادی روی انگیزه معامله گران برای ورود سرمایه های جدید به بازار تأثیر گذاشته است. از طرفی اختلاف نظر بین سیاست گذاران بر سر زمان مناسب برای آخر دادن به سیاست های حمایتی فعلی بالا گرفته و در حالیکه برخی خواستار ادامه رویکرد فعلی برای چند ماه دیگر هستند، بقیه با نگرانی از سخت تر شدن کنترل تورم معتقدند باید به آهسته تر شدن سرعت رشد اقتصادی و طولانی تر شدن احیا رضایت داد.
روابط بین آمریکا و چین بار دیگر به محدوده تنش بازگشته و بعد از آن که وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت چینی به افترا نقض حقوق بشر مسلمانان منطقه سن کیانگ خبر داد، حالا وزارت خارجه چین هم اعلام نمود این کشور هفت شرکت و نهاد آمریکایی را به لیست تحریم های خود اضافه می کند که ویلبور راس- وزیر بازرگانی آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ- معروف ترین شخص تحریم شده اخیر آمریکایی توسط چین است.
در دومین هفته از ماه ژوئیه شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با افزایش ۵۱ هزارنفری به ۴۱۹ هزار نفر رسیده که فعالان بازار را نسبت به بدتر شدن وضعیت در بازار کار نگران کرده است. این افزایش در حالی به ثبت رسید که انتظار می رفت روند متقاضیان نزولی باشد و به ۴۱۰ هزار نفر برسد. بیشترین افزایش شمار متقاضیان در ایالت های میشیگان، تگزاس، کنتاکی و میسوری به ثبت رسیده است. از سوی دیگر اما در نیویورک، اوکلاهوما و تنسی روند نزولی حفظ شده است.
چین تصمیم گرفته است با هدف کاهش توانایی آمریکا در تحریم شرکتهای این کشور، امکان عرضه سهام آنها در بورس آمریکا را محدود کند. شمار زیادی از شرکتهای چینی در بورس آمریکا سهام خویش را عرضه نموده اند و قانون جدید می تواند زمینه ساز خروج شرکتهای بزرگ چینی شود. طبق این قانون شرکت هایی که بالای یک میلیون سهامدار دارند باید برای عرضه سهام خود در بورس آمریکا از نهادهای نظارتی چینی مجوز بگیرند. ارزش سهام این شرکت ها حدود دو تریلیون دلار است.
با احیای تدریجی سطح تقاضا در جهان و بهبود فعالیت کسب و کارها، معامله گران بیش ازپیش به خرید سهام شرکت ها ترغیب شده اند بخصوص آن که انتظار می رود شاهد موج جدید افزایش قیمت سهام شرکت ها باشیم. داده های انتشار یافته نشان داده است که میزان ساخت و ساز خانه در آمریکا افزایش پیدا کرده که این مسئله، یک سیگنال از تقویت رشد اقتصادی در ماههای آینده برای معامله گران بوده است. این رشد حتی می تواند در بازار کار هم اثرات مثبتی داشته باشد.
افزایش غیرمنتظره مبتلا شدن به کرونا در جهان سبب وحشت معامله گران از بازگشت مقررات قرنطینه ای شده است. گونه جهش یافته دلتا برخلاف گونه های قبلی، بیشتر از همه جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد و این خبر خوبی برای شرکت هایی که به دنبال بازگشایی کامل هستند، محسوب نمی گردد. در انگلیس بوریس جانسون- نخست وزیر- موافقت خود برای بازگشت به زندگی عادی را اعلام نمود که شامل لغو ممنوعیت تجمعات و استفاده از ماسک می شود. البته در حمل و نقل عمومی ماسک الزامی است.
تابحال بیشتر از ۱۹۶ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۷۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۹۸ هزار و ۷۶۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۲۷ هزار و ۳۸۳ نفر، برزیل با ۵۵۱ هزار و ۹۰۶ نفر، هند با ۴۲۲ هزار و ۶۹۴ نفر، مکزیک با ۲۳۹ هزار و ۷۹ نفر و پرو با ۱۹۶ هزار و ۵۸ نفر بوده است.
جورجیو کاپوتو - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه هامبرو کپیتال - اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که به رشد اقتصادی به حداکثر توان خود رسیده باشد اما این مسئله لزوما بدان معنا نیست که چرخه رشد به پایان رسیده است. این که مقابله با گونه جهش یافته دلتای ویروس کرونا به کجا می رسد و نرخ تورم چه زمانی در سراشیبی قرار خواهد گرفت دو مسئله مهمی هستند که هم اکنون بیشتر از هر چیز دیگری در تعیین رشد اقتصادی در ماه های بعد موثر خواهند بود.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۹۳۰.۹۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۲ درصد ریزش تا سطح ۴۴۰۰.۶۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۷۶۲.۵۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۱۶.۶۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۳۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۵۷۰.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۱.۱۸ درصدی در سطح ۶۶۰۹.۳۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴ درصد بالا رفت و به ۸۷۳۳.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۱.۳۹ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۵۸۱.۶۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۵۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۴۷۳.۸۸ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۱۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۶۰.۴۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۰ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۳۷۹.۲۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۷۲.۲۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۱۲ درصدی به ازای ۷۴.۶۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۳۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۷.۲۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۴۲ درصدی به ازای ۲۲۵.۰۳۵.۲۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/05/07
21:58:24
5.0 از 5 امتیاز
339
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بازرگانی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات