افت دلار

افت دلار به گزارش ساسان گستر ارزش دلار مقابل بیشتر ارزها کاهش پیدا کرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، صندوق بین المللی پول با اخطار نسبت به افزایش نرخ تورم اعلام نموده این شرایط سبب افزایش نااطمینانی به چشم انداز اقتصادی شده و این وضعیت بخصوص در کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و منطقه یورو وخیم تر است. تورم بخصوص در بخش مواد غذایی قابل توجه بوده و با عنایت به تزریق سنگین نقدینگی در ماه های گذشته، انتظار می رود که کار بانکهای مرکزی با کاستن از شتاب تورم دشوار باشد. این اخطار در شرایطی صادر می شود که نرخ تورم در آمریکا برای اولین بار در دو دهه اخیر از پنج درصد عبور کرده است.
بیشتر شدن مبتلا شدن به کرونا در سرتاسر جهان حتی در میان کسانی که پیش تر واکسن خویش را دریافت کرده اند سبب کاهش اطمینان فعالان اقتصادی به ثبت ارقام انفجاری رشد شده است. نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه مطالعات اقتصادی آلمان نشان داده است که اطمینان فعالان اقتصادی این کشور به ماههای آینده ۰.۸ درصد کمتر شده که این کاهش خلاف انتظار، یک سیگنال اخطار دهنده نسبت به احتمال بروز رویکرد احتیاطی در بزرگ ترین اقتصاد اروپا است که اتفاقا وابستگی زیادی به تجارت و تشکیل سرمایه ثابت دارد.
دولت بایدن در تلاش است تا موافقت کنگره و سنا را برای یک بسته محرک ۱.۴ تریلیون دلاری دیگر جلب نماید که در صورت اجرایی شدن احیانا آخرین بسته بزرگ محرک برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی و کاستن از تبعات کرونا خواهد بود. با این وجود شماری از منتقدان این طرح بخصوص جمهوری خواهان و بعضی از مدیران بانک مرکزی نگران نتایج اجرایی شدن چنین بسته ای بر روی نرخ تورم هستند که همین حالا هم در یکی از بالاترین سطوح ثبت شده تاریخ معاصر قرار دارد.
افزایش نرخ تورم در نقاط مختلف جهان به یک نگرانی جدید در مورد آینده مالی بعد از آخر کرونا تبدیل گشته است. صندوق بین المللی پول با ابراز نگرانی نسبت به افزایش سریع تورم در آمریکا، کشورهای اروپایی و دیگر کشورها اخطار داده است که تداوم این روند سبب خشک شدن جریان سرمایه ورودی به کشورهای درحال توسعه خواهد شد آن هم در زمانی که این کشورها برای خروج کامل از رکود کرونایی، بیشتر از هر زمان دیگری در سالهای اخیر نیازمند سرمایه گذاری های جدید خارجی هستند.
هیات مدیره بانک مرکزی اروپا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود تا زمان احیای کامل اقتصاد، برنامه حمایتی فعلی ادامه پیدا خواهد نمود. طبق اعلام بانک مرکزی اروپا، برنامه خرید اوراق قرضه که ۲.۲ تریلیون دلار اعتبار به آن تخصیص داده شده است، تا مارس سال آینده ادامه پیدا خواهد نمود. در این بیانیه آمده است تا زمانی که نرخ تورم در محدوده دو درصدی به صورت کامل تثبیت نشود، نرخ بهره در سطح کنونی حفظ خواهد شد. نرخ بهره هم اکنون منفی ۰.۵ درصد است که کمترین نرخ بهره تاریخی این منطقه به حساب می آید.
معامله گران بازار ارز منتظر رونمایی از تصمیمات جدید لندن در برابر مسئله ایرلند برای تعیین مسیر بعدی یورو و پوند هستند. با وجود گذشت دو سال از برگزیت، هنوز دو طرف نتوانسته اند اختلافات خویش را بر سر طیف گسترده ای از مباحث همچون امور گمرکی و روابط بانکی حل کنند و در این بین مسئله ایرلند یک اختلاف جدی باقی مانده است. ایرلند شمالی جزو خاک بریتانیا و ایرلند جنوبی جزو اتحادیه اروپا است و دولت انگلیس با برقراری مقررات اتحادیه اروپا در مرزهای دو بخش مخالف است.
به دنبال ریزش های پیاپی رمزارزها و ناتوانی طلا در شکستن سطح مهم مقاومتی ۲۰۰۰ دلاری، جذابیت بازار ارز برای معامله گران بیشتر از پیش افزایش پیدا کرده تا جایی که حجم معاملات روزانه در بازارهای ارز در جهان چیزی حدود ۶.۵ تریلیون دلار برآورد می شود. (در مقام مقایسه، کل ارزش بازار رمزارزها کمتر از ۱.۴ تریلیون دلار است.) در میان ارزهای مختلف هم ارزهای امن کماکان محبوبیت بالایی برای سرمایه گذارانی دارند که آنها را بعنوان ابزاری برای حفظ سرمایه ارزیابی و شناسایی می کنند.
اطمینان به دلار به دنبال اظهارات رئیس جمهور آمریکا افزایش پیدا کرده است. جو بایدن با اشاره به اینکه نسبت به توانایی بانک مرکزی در مهار تورم اطمینان دارد، به جروم پاول- رئیس بانک مرکزی- گفته است که استقلال بانک مرکزی احترام می گذارد. جروم پاول در زمان ریاست جمهری دونالد ترامپ به این سمت انتخاب شد و هنوز معلوم نیست که در دولت بایدن با تمدید دوره ریاست وی موافقت شود. پاول پیش تر با خیلی از سیاست های ترامپ مخالفت کرده و همین مسئله سبب ایجاد اختلافات عمیق بین این دو نفر شده بود.
روند مبتلا شدن به کرونا در بیشتر کشورهای جهان بار دیگر اوج گرفته و شمار قربانیان بخصوص در کشورهای شرق آسیا به سطح بی سابقه ای رسیده و در آمریکا شمار مبتلایان روزانه از ۲۵ هزار نفر فرا رفته است. همزمان با بیشتر شدن شمار مبتلایان به کرونا و پیدایش انواع جهش یافته جدید، سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه ای به کشورهای مختلف اخطار داده است که در برداشتن مقررات قرنطینه ای احتیاط بیشتری از خود به خرج دهند. واریانت دلتای ویروس کرونا حالا به نوع غالب در اروپا و آمریکا تبدیل گشته است.
وزیر خزانه داری آمریکا ضمن اشاره به بالا باقی ماندن نرخ تورم در این کشور گفته نگران فشار بیشتر از حدی است که این تورم به خانوارهای با درآمد کم و افرادی که به علت کرونا با کاهش درآمد رو به رو شده اند، وارد می نماید. با این وجود ژانت یلن با ابراز اطمینان نسبت به بازگشت تورم به محدوده هدف گفته است فکر نمی کند اقتصاد آمریکا و جهان در خطر وقوع یک بحران مالی نظیر آنچه در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ رخ داد، باشد. به قول یلن چندین ماه زمان تا عادی شدن نرخ تورم لازم است.
تابحال بیشتر از ۱۹۵ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۷۲۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۸۷ هزار و ۴۷۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۲۷ هزار و ۳۹ نفر، برزیل با ۵۵۰ هزار و ۵۸۶ نفر، هند با ۴۲۱ هزار و ۴۱۴ نفر، مکزیک با ۲۳۸ هزار و ۵۹۵ نفر و پرو با ۱۹۵ هزار و ۹۷۳ نفر بوده است.
جین فولی - استراتژیست ارشد ارزی در روبوبانک - اظهار داشت: از مدت ها پیش شاهد اثرگذاری مثبت پیشرفت در واکسیناسیون روی بازار ارز بوده ایم. این که واکسن ها تا چه حد در مقابل جهش های جدید جواب بدهند یکی از مواردی است که راجع به آن در میان معامله گران نگرانی های زیادی را بوجود آورده است. به صورت کلی اگر معامله گران به این نتیجه برسند که هنوز برای حذف ریسک کرونا است، روی به دارایی های امن تر خواهند آورد که به نفع دلار است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۴۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۳ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۴۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۵ درصد کاهش به ۱۰۹.۷۶۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۵۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۱۱ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/05/08
12:20:18
5.0 / 5
312
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات