بازنشسته ها منتظرند!

بازنشسته ها منتظرند! به گزارش ساسان گستر در حالی جریان همسان سازی حقوق بازنشسته ها تا مرحله تدوین لایحه ای برای تثبیت آن و عرضه از جانب دولت به مجلس پیش رفته که حالا باید منتظر باشند نمایندگان که هنوز در این رابطه اقدام جدی نداشته اند، جهت بررسی و تصویب آن ورود کنند. با این وجود رئیس سازمان برنامه و بودجه این اطمینان را به بازنشسته ها داده با اقداماتی که صورت گرفته، حالا که لایحه هم تصویب نشده، همسان سازی حقوق آنها محدود به یکسال نیست و باید ادامه داشته باشد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، طی سال ها حقوق بازنشسته ها بسیار جای نقد داشت و همواره در ارتباط با عدم تناسب آن با حقوق شاغلان و البته تأمین نیازهای زندگی و وضعیت اقتصادی گله داشتند تا اینکه در قانون ششم برنامه توسعه دولت مکلف به ایجاد شرایط مناسبی برای پرداخت ها در این بخش شد؛ بگونه ای که در ماده ۳۰ قانون دولت مکلف شد بررسی های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشگری سنوات مختلف را انجام دهد.
براین اساس، طی بررسی های صورت گرفته، سالانه منابعی در بودجه به منظور متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و البته در ادامه تأمین اجتماعی پیشبینی شد و این روند از آخر سال ۱۳۹۸ به صورت جدی تری پیش رفت؛ به صورتی که دولت وعده همسان سازی حقوق بازنشسته ها تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز را به بازنشسته ها داد.
در همین رابطه هیات دولت مصوبه ای گذراند که طی آن صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف شدند علاوه بر امتیازات شغلی از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه گذاری های خود و همینطور منابعی که در بودجه پیشبینی شده نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران زیر پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلان هم طبق مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت از نیمه دوم سال اقدام نمایند.
در ادامه و در چند ماه گذشته سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود که تصمیم دارد جهت تثبیت جریان همسان سازی حقوق بازنشسته ها برپایه درخواستی که از جانب این قشر وجود داشته و تدابیری که سازمان اندیشیده آنرا به قانون تبدیل کند، ازاین رو پیش نویس لایحه در سازمان برنامه و بودجه آماده شد و به دولت رفت و مدتی بعد در هیات وزیران به تصویب رسید و حدود یک ماه پیش از جانب دولت به مجلس عرضه شد.
اما در این فاصله هنوز مجلس برای تصویب لایحه اقدامی نکرده و آنچه در مواضع برخی نماینده ها دیده می شود انتقاد به لایحه و تاکید بر ایجاد بار مالی آن است.
با این وجود اعلام نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - این مورد را تائید نمی نماید. وی در تازه ترین اظهاراتش گفته که بار مالی متناسب حقوق بازنشسته ها حتما در دولت پیشبینی شده که لایحه را عرضه کرده است و این طور نیست که لایحه ای به مجلس برود که منابع آن پیشبینی نشده باشد.
معاون رئیس جمهور ضمن تاکید به این که لایحه حالا در مجلس بوده و انتظارات برای ورود و تصویب است یادآوری کرده که پیش از عرضه لایحه نمایندگان اعلام آمادگی می کردند که با ورود آن، نسبت به تصویب اقدام نمایند که حالا زمان آن است.
گرچه مجلس هنوز اقدام موثری در ارتباط با تصویب لایحه همسان سازی حقوق بازنشسته ها انجام نداده است، ولی در همین شرایط هم رئیس سازمان برنامه و بودجه به بازنشسته ها اطمینان داده که حتی بدون تصویب قانون هم این مجوز و تاکید از جانب سازمان برنامه و بودجه به مسؤلان مربوطه همچون سازمان بازنشستگی وجود داشته که باید متناسب سازی حقوق بازنشسته ها محدود به یکسال نبوده و همواره برپایه منابع پیشبینی شده اجرایی شود.
در جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان و لایحه دائمی شدن آن، فاصله بین حقوق بازنشستگان و شاغلان همتراز به حداکثر ۱۰ درصد می سد و دولت موظف به اجرای آن خواهد بود.
این در شرایطی است که در سال ۱۳۹۸ که جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به شکل جدی تری اجرایی شده تابحال متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش ۱۲۰ درصدی به حدود ۷.۲ میلیون تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با رشد ۱۳۸ درصدی به پنج میلیون تومان رسیده است.1400/05/13
11:51:45
5.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات