كاهش شدید تولید پسته در رفسنجان؛

طلای سبز در سراشیبی

طلای سبز در سراشیبی به گزارش ساسان گستر طبق برآوردهای صورت گرفته تولید طلای سبز در استان کرمان و بخصوص رفسنجان طی سالجاری با افت ۵۰درصدی روبرو شده و حفظ بازارهای جهانی گرفتار چالش شده است.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: ایران رتبه نخست تولید پسته جهان را در دست دارد و در این میان استان کرمان ۷۰ درصد از این محصول را تولید می کند اما نکته اصلی این است که این بازار رفته و رفته به علت خشکسالی، تحریم ها، نوسانات نرخ ارز، سیاستگذاری های اشتباه و تغییرات اقلیمی از دست کشاورزان و تجار ایرانی خارج می شود.
به صورت میانگین در کرمان ۲۰۰ هزار تن پسته برداشت می شود که ۹۰ درصد از این محصول در شرایط عادی و پیش از کرونا صادر می شد که با عنایت به وضعیت جدید حاکم بر بازار جهانی این میزان در سالهای اخیر کاسته شده است.
رقبای خارجی پسته ایران حالا بخش قابل توجهی از بازارهای کشورهای همسایه ایران را به دست گرفته اند. مهم ترین بازار ایران چین است که بعد از فرآوری محصول پسته را به بازارهای مصرف دیگر کشورها صادر می کند که حالا رقبای خارجی تلاش در تصاحب این بازار دارند.
سالهاست کشاورزان پسته کار ایرانی که مهم ترین محصول کشاورزی ارزآور را تولید می کنند از مشکلاتشان می گویند اما کمترین توجه برای رفع این معضلات نشده و حالا خشکسالی درحال از بین بردن بزرگترین باغ های دست کاشت کشور در دشت های استان کرمان است.
آب در بعضی از دشت ها به حدی بی کیفیت شده که سختی آب حتی لوله های آبرسانی به باغ ها را هم مسدود کرده و آب شور و اسیدی درحال از بین بردن درختان است
آب در بعضی از این دشت ها به حدی بی کیفیت شده که سختی آب حتی لوله های آبرسانی به باغ ها را هم مسدود کرده و آب شور و اسیدی درحال از بین بردن درختان است از طرفی همین آب هم در خیلی از باغ ها نایاب است و کشاورزان به ناچار به آبیاری سیار روی آورده اند.
این در حالی است که رقبای پسته ایران در بازارهای تجاری هر سال با توپ پرتری برای تصاحب بازارها تلاش می کنند و با افزایش کیفیت محصول قیمت ها را رقابتی تر می کنند.

اما در ایران کشاورزان با افزایش قیمت کارگر و نهاده های کشاورزی، قوانین دست و پا گیر دولتی و مشکلات ارزی و واسطه گری مواجه می شوند.
در کنار همه این مشکلات تغییرات اقلیمی و خشکسالی بیشترین خسارت را به کشاورزان وارد می نماید که میتوان به خسارت ۹۷ درصدی به محصول پسته استان کرمان در سال ۹۷ اشاره نمود، داستانی که سال جاری هم در مهم ترین قطب تولید پسته جهان تکرار شده است و تولید محصول ۵۰ درصد نسبت به سال قبل کاسته شده است.
این روزها برداشت پسته از باغ های استان کرمان شروع شده و علاوه بر بیشتر از یک میلیون نفر از اهلی استان کرمان هزاران نفر کارگر فصلی هم به کرمان آمده و درحال برداشت و فرآوری پسته هستند.
هر چند شور و شوق برداشت پسته زیر سایه تهدید کرونا و افت میزان تولید مانند سال قبل نیست اما میلیونها نفر چشم امید به ارتزاق از این محصول بسته اند که ۹۰ درصد این افراد را کارگران و خرده مالکانی می سازند که معاش خویش را با این محصول گره زده اند.
ذخایر آبی به شدت کاسته شده است
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان در گزارش ساسان گستر به نقل از مهر در مورد برداشت محصول پسته و شرایط سالجاری اظهار داشت: یکی از دغدغه های بزرگ ما امسال بحث بهداشت کارگران باغ های پسته بخصوص کارگران مهاجر بود که اقدامات خوبی برای اسکان و اجرای طرح های فاصله گذاری در این قشر انجام شده است و دغدغه ای در این حوزه هم اکنون وجود ندارد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان افزود: تغییرات اقلیمی طی سالهای اخیر خسارت های سنگینی به محصول پسته در رفسنجان وارد کرده است و امسال هم شاهد افت ۴۰ تا ۵۰ درصدی محصول پسته در مقایسه با سال قبل هستیم.
عباس حاج عبداللهی اظهار داشت: هزاران نفر کارگر عادی و مردم در زمینه های مختلف صنعت پسته مشغول به کار هستند و خسارت و کاهش برداشت یعنی بیکاری بخش عمده از این افراد بنابراین پشتیبانی از صنعت پسته از اهمیت بالایی در استان کرمان برخوردار می باشد.
تغییرات اقلیمی کشاورزان را غافلگیر می کند
وی افزود: مهم ترین محور اقتصادی رفسنجان کشاورزی و تولید پسته است اما این صنعت با پدیده ای مخرب به نام خشکسالی مواجه می باشد و چون تمامی آب مورد نیاز باغ ها از منابع زیر زمینی تأمین می شود عدم بارندگی و کاهش ۷۰ درصدی بارندگی در رفسنجان تاثیر قابل توجهی بر میزان تولید محصول گذاشته است.
وی خواهان حمایت مسؤلان از تولید کنندگان پسته در استان کرمان بخصوص رفسنجان شد و اظهار داشت: مهم ترین محصول ارزآور کشاورزی کشور پسته است و در صورت تخریب باغ های پسته ارزآوری با چالش جدی مواجه می شود.
وی از خسارت ۱۵ هزار میلیاردریالی سرمازدگی در اوایل سال به باغ های پسته اشاره نمود و اظهار داشت: در ادامه سال خشکسالی و گرمازدگی هم وضعیت را بدتر کرد.
باید برای کمبود آب و تأمین آب مورد نیاز باغ های پسته فکری اساسی کرد و این صنعت پویا و درآمدزا که باعث ورود ارز به کشور می شود را حمایت کرد
فرماندار رفسنجان هم در گزارش ساسان گستر به نقل از مهر اظهارداشت برداشت محصول در بهترین حالت بیشتر از ۳۳ هزار تن نخواهد بود.
مجید فصیحی افزود: باید تأمین آب مورد نیاز باغ های پسته فکری اساسی کرد و این صنعت پویا و درآمدزا که باعث ورود ارز به کشور می شود را حمایت کرد.
وی بیان نمود: تسهیل در صادرات محصول به کشورهای مختلف یکی از دغدغه ها است و باید با اتخاذ تصمیم های مناسب بازارهای جهانی را حفظ نماییم و اجازه ندهیم این بازارها به دست رقیبان خارجی بیفتد.
۹۰ درصد محصول باید صادر شود
وی افزود: پسته کالایی استراتژیک و صادرات محور است که بالغ بر ۹۰ درصد از آن صادر می شود و باید در جهت پشتیبانی از تولید مشکلات پیش روی کشاورزان را کاهش دهیم.

وی به نظارت جدی و کامل بر روی فرآیند برداشت و فرآوری پسته در ترمینال های ضبط پسته اشاره نمود و اظهار داشت: با اقدامات انجام شده ضمن کنترل آفلاتوکسین، هدف گذاری در مورد صادرات و ارزآوری محصول گذاشته شده است.
مسئولان در زمینه پشتیبانی از پسته حتی وعده هم نمی دهند
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در گزارش ساسان گستر به نقل از مهر اظهارداشت: پسته در واقع کالایی صادرات محور است و نقش مؤثری در زمینه صادرات و ارزآوری دارد به صورتی که در هر شرایطی با عنایت به انحصاری که در تولید وجود دارد صادرات پسته متوقف نشده است.
محمدرضا پورابراهیمی افزود: طی سالهای اخیر شاهد مشکلاتی در زمینه تولید محصول هستیم که اکثراً از کمبود آب و خشکسالی نشأت گرفته می شود و در نهایت به قابلیت های اقتصادی و بازارهای هدف ضربه زده است.
طی سالهای اخیر شاهد مشکلاتی در زمینه تولید محصول هستیم که اکثراً از کمبود آب و خشکسالی نشأت گرفته می شود و در نهایت به قابلیت های اقتصادی و بازارهای هدف ضربه زده است
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید قابلیت های اقتصادی رفسنجان و دشت های پسته خیز استان کرمان را حفظ نماییم و حمایت لازم در این خصوص صورت گیرد در غیر این صورت بزودی با مشکلات عمده ای مواجه خواهیم شد و رقبای خارجی جای ما را در آسیای دور هم می گیرند.
وی با تکیه بر ضرورت قیمت گذاری مناسب، کنترل قیمت نهاده ها و برند سازی محصول اظهار داشت: حمایت های بیمه ها از کشاورزان در مورد تغییرات اقلیمی اهمیت بالایی دارد و در این حوزه باید برنامه ریزی لازم صورت گیرد و تأمین پایدار آب باغ های پسته هم در دستور کار قرار گیرد.
به وضوح میتوان دید که طی سالهای گذشته هیچ اقدامی برای تأمین پایدار آب در دشت های پسته خیز استان کرمان انجام نشده است و به نظر می آید بعضی از مسؤلان استان دست های خویش را بالا برده اند و حتی ایده هایی در مورد آخر کشت پسته در کرمان و راه اندازی باغ های جدید در استانهای دیگر به گوش می رسد.


منبع:

1400/06/18
10:11:46
5.0 / 5
221
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات