دلار عقب رفت

دلار عقب رفت ساسان گستر: ارزش دلار مقابل بیشتر رقبای مهم کم شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی کشورهای جهان اعلام نمود که همه گیری کرونا کماکان اصلی ترین ریسک مشترک بر سر راه اقتصاد جهانی است و در نتیجه شیوع سویه های جدید انتظار می رود رشد اقتصادی جهان کمتر از چیزی باشد که پیش تر تصور می شد.
در این بین، رشد اقتصادیچین در سال اینده به ۵.۴ درصد خواهد رسید که نسبت به رشد ۸.۵ درصدی پیشبینی شده سال جاری آن یک کاهش محسوس است. اقتصاد چین سال قبل را با رشد ۲.۳ درصدی به پایان برده بود.

ارزهای اروپایی در هفته های اخیر تا حد زیادی برابر دلار عقب نشسته اند که یکی از علل اصلی آن، رشد اقتصادی بیشتر آمریکا در ماه های قبل و همینطور انتظار رشد اقتصادی بیشتر برای این کشور تا سال اینده به نسبت کشورهای اروپایی بوده است.
در میان ارزهای مهم اروپایی، یورو عملکرد بدتری را نسبت به سایر سایرین مقابل اسکناس سبز داشته و نرخ برابری آن به صورت معناداری از محدوده ۱.۲ دلاری که اواخر سال قبل به ثبت رسید، فاصله گرفته است.

رؤسای جمهور آمریکا و چین در یک گفتگوی اینترنتی بر سر تداوم گفت وگوها به توافق رسیدند. با وجود آنکه روابط دو اقتصاد نخست جهان از نظر سیاسی کماکان بهبود زیادی از زمان ترامپ نداشته اما حجم روابط تجاری و سرمایه گذاری دو کشور کماکان رو به افزایش است.
چین یکی از سرمایه گذاران خارجی اصلی در آمریکا به حساب می آید و این امید وجود دارد که با تلطیف مناسبات سیاسی دو کشور، موج تازه ای از سرمایه توسط اتباع این کشور روانه بازارهای مالی آمریکا شود.

کسری حساب تجاری آمریکا کماکان رو به افزایش است و این مسئله فشار را روی دلار بیشتر می کند. در ماه آگوست واردات آمریکا ۲۸۷ میلیارد دلار بوده که این رقم ۷۳.۳ میلیارد دلار بیشتر از صادرات بوده است.
در مقایسه با ماه قبل، صادرات آمریکا ۰.۵ درصد و واردات این کشور ۱.۴ درصد بیشتر شده اند. کماکان بیشترین کسری حساب تجاری در ارتباط با تجارت با چین ( ۲۸.۱ میلیارد دلار) بوده است و بعد از چین نیز، کانادا ۵.۱ میلیارد دلار بیشتر از وارداتش از آمریکا، به این کشور صادرات داشته است.

وضعیت کسری بودجه دولت، احتمال مخالفت برخی سناتورها دموکرات با انتصاب جروم پاول بعنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا، بالا باقی ماندن نرخ تورم و امید کم به کاهش آن در کوتاه مدت و افزایش تنش های بین پکن و واشنگتن همچون دلایلی است که فشار را روی دلار در بازار ارز زیاد کرده است.
چین اخیرا یک شرکت صادرات محصولات دریایی مستقر در آمریکا را منشأ کرونا معرفی کرده است و محدودیت ها نیز روی حضور شرکتهای بزرگ چینی در بورس آمریکا روز به روز بیشتر می شود.

با بازگشت تدریجی زندگی به سطح عادی در آمریکا و فروکش کردن نسبی تب کرونا، بازار کار این کشور رفته رفته درحال جان گرفتن است تا جایی که تا آخر سپتامبر، ۱۵۳ میلیون و ۲۳۰ هزار نفر در بازار کار مشارکت داشته اند.
شمار جمعیت بیکاران آمریکایی تا آخر این ماه معادل هشت میلیون و ۳۹۸ هزار نفر بوده است. سهم بخش خصوصی از اشتغال کل، ۱۲۰ میلیون و ۸۹ هزار شغل و بخش دولتی ۲۲ میلیون و ۷۹۳ هزار شغل بوده است. همینطور ۹ میلیون و ۵۹۹ هزار آمریکایی نیز خود اشتغال بوده اند.

تا آخر ماه آگوست متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۳.۶ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است تا بدین ترتیب پایین ترین نرخ بیکاری آلمان در ۱۴ ماه اخیر به ثبت برسد.
طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۱.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۵۴۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در این ماه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رسیده است.

شواهد از آن حکایت می کند که نرخ تورم کماکان دغدغه جدی سیاست گذاران در منطقه یورو طی ماه های اینده باقی می ماند. طبق اعلام مرکز آمار فرانسه، نرخ اولیه تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲.۱ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۳۴ ماه اخیر بوده است. مهم ترین عامل افزایش نرخ تورم طی این مدت در ارتباط با بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۱۴.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس بانک مرکزی آمریکا از بالا ماندن نرخ تورم در ماههای آینده اطلاع داده است. جروم پاول با اشاره به اینکه تقویت سطح مخارج مصرفی و احیای اقتصادی مسئله ای زمان بر خواهد بود، از بزرگ تر از حد انتظار بودن شوک های وارده به زنجیره تأمین سخن گفته است. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه رشد اقتصادی آمریکا در سطح نیرومندی حفظ خواهد شد وعده داد بانک مرکزی از تمامی ابزارهای در اختیار خود جهت کمک به اقتصاد بهره گیرد.

اقتصاد آمریکا در ماه آگوست تنها موفق به اشتغال زایی برای ۲۳۵ هزار نفر شد که این رقم بسیار کمتر از ۷۵۰ هزار اشتغالزایی مورد انتظار بازار بود. رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنانی که نوعی نگرانی در آن دیده می شود گفته است، هیچ گاه در طول زندگی خود شاهد چنین اخلالی در زنجیره تأمین نبوده است. جروم پاول اضافه کرد: ایجاد تعادل بین بازار کار و بازار پول و همینطور تورم انتظاری یکی از سخت ترین کارهای بانک مرکزی بوده است.

تابحال بیشتر از ۲۳۷ میلیون و ۹۴۲ هزار و ۴۱۵ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۸۵۵ هزار و ۵۷۳ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۳۱ هزار و ۹۱۶ نفر، برزیل با ۶۰۰ هزار و ۴۲۵ نفر، هند با ۴۵۰ هزار و ۴۰۸ نفر، مکزیک با ۲۸۱ هزار و ۱۲۱ نفر و روسیه با ۲۱۴ هزار و ۴۸۵ نفر بوده است.

گریگ مخوروس - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه کارمینیاک - اظهار داشت: معلوم نیست که چه زمانی شاهد بازگشت مجدد نرخ تورم در کشورهای مختلف به محدوده هدف دو درصدی خواهیم بود اما با بالا باقی ماندن نرخ تورم، انتظارات تورمی نیز نسبت به پیش از شروع کرونا به میزان قابل توجهی بیشتر شده است. در این شرایط، دارایی های امن مقصد جذابی برای سرمایه گذاری باقی خواهند ماند و رشد قیمت دارایی های پرریسک تر آهسته خواهد بود.
شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۴.۱۱۵ واحد بسته شد.

شاخص دلار معمولاً در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۷۸ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۶۱ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۴ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۵ به ۱.۱۵۷ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۵۵ درصد افزایش به ۱۱۲.۲۶۸ ین رسید.
در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۴۳ یوان چین اعلام گردید.

منبع:

1400/07/17
11:23:56
5.0 / 5
227
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , ارز , اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات