گزارش ساسان گستر؛

دامداران شاهرود خوراک دام ندارند

دامداران شاهرود خوراک دام ندارند دامداران شاهرودی از کاهش سهمیه نهاده و گرسنگی دام هایشان خبر می دهند، موضوعی که به قول این قشر ریشه در نحوه نامطلوب توزیع خوراک دام در سطح استان سمنان دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها - محمد حسین عابدی: جهاد کشاورزی شاهرود یک مرتبه دیگر عرصه گردهمایی اعتراضی دامداران این شهرستان شد. دامدارانی که نه تنها از گرانی بلکه این دفعه از نبود خوراک دام شکایت دارند و معتقد هستند که همان سهمیه ای که به شاهرود تعلق می گیرند آنقدر اندک است که باید رو به سمت بازار آزاد بیاورند، بازار آزادی که این روزها حال خوشی ندارد.
تعدادشان بسیار است به صورتی که جهاد کشاورزی شاهرود مملو از جمعیت شده و گروهی بیرون ایستاده اند. این عده می گویند دام هایشان گرسنه اند و اگر مشکل شان حل نشود از جهاد نمی روند اعتراضی که از ساعت ۹ بامداد الی ۱۹ روز شنبه ادامه داشت و دامداران که به طور عمده هم گاودار بودند جهاد را ترک نمی کردند تا درب انبارهای استراتژیک شهرستان شاهرود باز شود. موضوعی که طبق اعلام مدیران فقط باید از وزارت خانه پیگیری شود.
توضیحات علیاصغر حجی رئیس جهاد کشاورزی، کشاورزان را قانع نکرد و کار به فرمانداری کشید، فرماندار شاهرود هم اعلام داشت که در جلسه ای با حضور استاندار به مشکلاتشان رسیدگی می شود اما دامداران باز هم راضی نیستند و می گویند که اگر قرار بود مشکلات به جلسه حل شود باید یک سال قبل حل می شد همینطور این قشر می گویند تا جلسات برگزار و نتیجه آن مشخص شود، دام هایشان از گرسنگی خواهند مُرد.
دامدارانی که مشکلات عدیده دارند
یکی از دامداران می گوید: مشکل از نحوه توزیع خوراک است. خوراک از تهران به اداره کل استان داده می شود و اداره کل به یک شرکت که معلوم نیست چطور محاسبه می کند، که دام شاهرود ۳۰ درصد خوراک مورد نیاز خویش را هم نمی گیرد و دامداران باید خوراکی که در سمنان کیلویی چهار هزار تومان است را شش تا ۹ هزار تومان بخرند و تازه آن هم این روزها نیست.
مهدی که در رویان دامداری دارد، ضمن اشاره به این که دامداران شاهرودی برای سرشماری اقدام و ۱۰۰ درصد دام هایشان را پلاک کوبی و در آمار حساب کردند اما این دستمزدشان است که بعنوان اولین شهرستان استان به این کار تن دادند، بیان می کند: تا وقتی که مدیران لایق در مرکز استان نباشند و توزیع عادلانه صورت نگیرد هیچ مشکلی حل نمی گردد. ما از رئیس جمهور و وزیر می خواهیم که مدیران استان را تغییر دهد مگر تا قیامت باید فردی در مدیریت بماند و از بیت المال حقوق بگیرند؟ ما به وزیر نامه زدیم اما همان نامه را به استان فرستاده و ما را تهدید کردند. بنابراین مشکل توزیع نهاده ها در مرکز استان و سوءمدیریت چند مدیر است که باید جمع کرده و به خانه هایشان بروند و کار را تحویل دهند.
وی با اشاره به اینکه گاو شیری روزانه ۱۴ کیلوگرم خوراک می خورد اما از سمنان اندازه دو و نیم کیلوگرم به ما خوراک می رسد و می بایست مابقی را از بازار آزاد بخریم، اضافه کرد: حرف ما این است که استانداری یک تیم متخصص که ما قبولش داشته باشیم تعیین و به این مورد رسیدگی کند که چه مقدار خوراک دام به شاهرود داده و چه مقدار این شهرستان دام دارد.
این دامدار می افزاید: خوراک دام یک روز می آید ۱۰ روز نمی آید، نهاده ها چطور سر از بازار آزاد در می آورد؟ نامه ای نوشتیم و از مدیران شکایت کردیم اما نامه ما را کپی کردند و به سمنان فرستادند و همان نامه در دست مدیر استانی رسید!

شاهرود دارای بیشترین دام اما کمترین سهم از نهاده
حسنی دیگر دامدار شاهرودی با اشاره به اینکه بیشترین دام سبک و سنگین در استان سمنان در شاهرود وجود دارد و این بر پایه آمارهایی است که خود جهاد کشاورزی اعلام می کند، اظهار داشت: اما پایین ترین میزان خوراک به این شهرستان داده می شود و تحقیقات گسترده معاونت امور دام جهاد کشاورزی هم موید این ادعا است.
یکی دیگر از دامداران حاضر در این جلسه با اشاره به اینکه کارد به استخوان رسیده و دیگر نهاده برای سیر کردن گاوها وجود ندارد، بیان نمود: پنج سال پیش دامداری را برای این باز کردم که بتوانم آنرا نگه دارم و فرزندم هم در این راه حضور پیدا کند اما امروز واقعاً اعتراف می کنم که اشتباه کرده ام چون که آنقدر مشکلات زیاد است که حتی دیشب مجبور شده ام دو گاو شیری را از بین ببرم تا بتوانم با پولش خوراک تهیه کنم اینها دام های شیری و مولد ما هستند که به سادگی از دست می روند و من مطمئن هستم که گاوداری را جمع خواهم کرد.
ماجرای یک مافیا به نام شرکت توزیع نهاده ها
در اثنای صحبت دامداران که تعدادشان هم بسیار است یک منبع مطلع و آگاه از وضعیت جهاد استان سمنان، از بیان نام خود امتناع می کند، به خبرنگار مهر، می گوید: هر طوری که بخواهیم حساب نماییم چه از آمار سازی باشد، چه مقدار پلاک کوبی که اصلاً ملاک نیست و شما می توانید پول بدهید و ۱۰۰ پلاک بخرید (و در ضمن بسیاری گاوهای شاهرود به خاطر شوکی که لمپی اکسین به دام ها وارد کرد از تزریق آن سر باز زدند درنتیجه پلاک دارند) حتی آمارهای ثبتی و آمار دامپزشکی که نزدیک ترین آمار به حقیقت است و آمار میزان تولید شیر، شاهرود باید بیشترین دام استان را داشته باشد اما پایین ترین میزان خوراک را می گیرد.
این منبع مطلع بیان نمود: ماجرای خوراک دام این است که وزارت خانه تصمیم گرفته که خوراک دام به امور دام استان بیاید آنجا یک شرکت مانند قارچ با ارتباطات با جهاد ایجاد می شود و این شرکت سهمیه تعیین شده را گرفته و با اعمال سلیقه توزیع می نماید یعنی یک مرتبه سهمیه ها در اداره کل به درستی اعمال نمی گردد یک مرتبه هم در شرکت به صورت سلیقه ای توزیع می شود.
وی با اشاره به اینکه این شرکت حتی درجزین و مهدی شهر را هم در زمره سمنان محاسبه نکرده و در نتیجه صدای دامداران آنجا هم درآمده است، اضافه کرد: ما در استان مقوله ای به نام کارخانه عشایری داریم اما شخصی برای خودشان دستگاهی درست کرده اند و به شکلی رانت بوجود آورده اند.

۲ نوع رانت ایجاد می شود
این منبع مطلع می گوید: یک نوع رانت این است که این افراد مثلا سهمیه ۵۰۰ تنی فردی را بارگیری می کنند و برای او ۳۰۰ تن هم مازاد می فرستند تا در انبارهایش نگهداری کند و بعداً در بازار به فروش برسانند با این روش پول دو الی سه کارخانه خوراک دام یا ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان پول به جیب زده اند و این دفعه مازاد دقیقاً سهمیه دامداران بدبخت شاهرودی است.
وی اظهار داشت: دومین نوع این است که خوراک فاسد و نامرغوب در استان از ماشین سنگین پیاده می شود و وقتی از راننده ها پرسیده می شود که از بندر (جنوب) چرا خوراک سالم نمی آورید اعلام می کنند که استان خودتان خوراک نامرغوب درخواست کرده اند در صورتیکه خوراک مرغوب هم وجود دارد؛ بنابراین باید پرسید این خوراک چرا در استان پیاده می شود؟ البته پیش از آن باید اظهار داشت که جو یارانه ای درجه بندی ندارد یعنی اعلام می شود جو کیلوگرمی دو هزار تومان؛ اما این افراد چه می کنند؟ جویی که خراب شده را بعنوان درجه دو مثلا یک هزار و ۵۰۰ تومان می فروشند و این گونه هم دومین رانت را بوجود آورده اند.
وی با اشاره به اینکه یک هزار تن جو کیلویی ۱، ۵ هزار تومان پول هنگفتی می خواهد، اضافه کرد: این خوراک که وارد مدار می شود سراسر سرطان، اسهال دام و مشکلات تغذیه ای بوجود می آورد اما متأسفانه دست مایه ای برای برخی شده تا سودجویی کنند، در نهایت دامداران دو خواسته دارند اول این که اصلاً خوراک آزاد شود به قیمت تک نرخی آزاد تا این بساط برچیده شود ثانیاً یک هیئت متخصص به این مشکل رسیدگی کند.
کسانی که حتی سابقه محکومیت دارند بر سر کار هستند
این منبع مطلع اظهار داشت: گاهی اعلام می شود که ما جو را در استان اعلام کردیم کسی نخرید و از این روی به کارخانه عشایری ارسال شده است که این حرف هم کذب است چونکه درصورتیکه از تمام این شرکتهای خوراک دام بپرسید (که همگی حاضر هستند نقدا پول بدهند) به کدامشان اعلام شده؟ کسی خبر ندارد! مبحث دیگر هم این است که خوراک کافی در سمنان در ارتباط با همین شرکت قرار داشته و برای خود باندی درست کرده اند که متأسفانه اداره کل هم در جریان است.
وی اظهار داشت: عجیب تر این که این افراد چهار بار هم گرفتار مشکل شده و پلیس اقتصادی بارهای او که به یکی از شهرها ارسال می کرد را ضبط کرده اما هر بار او را ۲۰۰ میلیون تومان جریمه کرده اند که در برابر سطحی از تخلفات اصلاً به چشم نمی آید بنابراین سوال ما این است که چرا با این افراد برخورد نمی شود؟ آیا اداره اطلاعات و همینطور اطلاعات سپاه و ناجا و … در جریان نیستند؟ چرا شهرستان شاهرود باید سهمیه کمتری بگیرد؟
دامداران امروز در حالی خوراک را ۶۵۰۰ و ۷، ۵۰۰ تومان می خرند که در سمنان به قول همین دامداران خوراک دام که باید ۴، ۹۰۰ تومان باشد نزدیک چهار هزار تومان است در نتیجه از آنجائیکه مازاد سهمیه هم به آنها داده می شود مابقی سهمیه شأن را به شاهرودی ها و ساری و … می فروشند.

خوراک نداریم
دیگر دامدار با اشاره به اینکه ۲۰ بار جلسه در جهاد گذاشته شده اما مدام می گویند که فردا درست می شود، اما این فرداها هیچگاه تمامی نداشته اند، به خبرنگار مهر، می گوید: حضور استاندار و فرماندار دیر است و ما امروز و فردا حتی یک کیلوگرم خوراک در دامداری هایمان وجود ندارد. چرا در ییکی از شهرهای استان باید آنقدر نهاده زیاد باشد که ما از همان ها به صورت آزاد بخریم اما در شاهرود همیشه دامدار در به در یک کیلوگرم خوراک دام باشند.
این دامدار با اشاره به اینکه امروز که اینجا هستیم نهاده برای دام هایمان وجود ندارد، می گوید: ما اصلاً موافق کارخانه های خوراک دام نیستیم، ما نهاده ها را مستقیم می خریم و اگر بازار آزاد بود اصلاً اینجا (جهاد) نمی آمدیم ما امروز مشکل نهاده داریم و نمی توانیم به دام بگوییم که غذا نخورد. این مشکل چند سال گذشته است و مسؤلان هم نگران میزشان هستند و احقاق حق دامداران را نمی کنند. مشکل اینجا است که در سهمیه هم ابتدا کارخانه های خوراک دام اولویت قرار دارند و بعد دامداری ها؛ این در شرایطی است که در طرح اولیه دامداری ها دستگاههای میکسر برای تهیه خوراک دیده شده و بنابراین باید به ما مستقیماً خوراک بدهند اما این کار را نمی کنند در نتیجه ما را به سمت کارخانه ها سوق می دهند که البته همین ها هم رانت است.
وی با اشاره به اینکه شهریورماه سالجاری نهاده ها خریده و پولش را هم واریز کرده ایم اما هنوز نهاده ای به ما تحویل نشده است، بنابراین مشکل اینجا است که دو نفر در مرکز برای همه استان تصمیم می گیرند و آنقدر قدرت دارند که هیچ مسئولی نمی تواند از آنها بخواهد که توضیح دهند، چطور این خوراک دام را توزیع می کنند و خود پرسنل جهاد هم این صحبت را تأیید می کنند، مشکل اینجا است که در سمنان بار اضافه است اما در شاهرود کیلویی هفت هزار تومان هم پیدا نمی گردد. به ما اعلام نمودند که باید دام را پلاک کنید ما این کار را کردیم اما حتی بر همان حساب هم توزیع نشد.
همه جا رفته ایم
این دامدار می گوید: ما همه جا رفته ایم اما کسی نمی تواند جلوی این حق خوری را بگیرد و نماینده شاهرود و میامی هم به این نتیجه رسیده که در مرکز استان این کار می شود اما نمی توان کاری کرد، دولت با رای مردم تغییر نمود اما همان افراد دولت قبل هنوز بر سر کار هستند. ما از اول سال نهایتا ۴۰ درصد نهاده های خویش را به صورت دولتی تأمین کردیم و مابقی را از بازار آزاد پیدا کردیم در نتیجه امنیت کاری نداریم چونکه پشتوانه نداریم.
رستمی از دیگر دامداران است که خطاب به مسؤلان استان سمنان و شهرستان شاهرود می گوید: دامداران شهریورماه نهاده خرید کرده اند اما علوفه و خوراک مورد نیاز را دریافت نکرده اند بنابراین از دادستان و فرماندار می خواهیم که اجازه بدهد تا دامداران از انبارهای استراتژیک برداشت کنند آن هم به صورت استقراضی و بعد از آنکه علوفه و خوراک دام را تحویل گرفتیم آنرا بر می گردانیم. از طرفی بیم این می رود که به علت عدم اختیار شهرستان بر این انبارها خدایی ناکرده به علت نیاز دیگر شهرستان ها این خوراک دام به شهرهای دیگر برود در صورتیکه دامداران ما احتیاج به خوراک دارند.
توضیحات رئیس جهاد شاهرود
رئیس جهاد کشاورزی شاهرود اما در گفتگو با خبرنگار مهر، زوایای مختلف این مورد را بررسی و می گوید: مشکل نهادها، مشکل چند سال گذشته بخصوص سال ۹۹ و ۱۴۰۰ است کشور درحال تحریم وقتی که ۸۰ درصد نهاده های خویش را وارداتی می بیند اساسا با مشکل هم روبرو می شویم و در شهرستان هایی که تعداد دام ها بیشتر بوده این مشکل حادتر است.
علی اصغر حجی اظهار داشت: در شاهرود ۲۸ هزار دام سنگین داریم که عمده نهاده های کنسانتره ای شأن وارداتی است و تمام خریدها باید پس از ثبت سفارش و تخصیص از جانب دولت در سامانه مربوطه به دست دامداران برسد. متأسفانه در یک ماه اخیر علیرغم این که دامداران در سامانه بازار گاه هم نهاده تهیه کرده اند (هرچند کمتر از نیازشان است) اما نهاده ها نیامده است.
وی با اشاره به اینکه دامداران قبلاً خودشان با عنایت به شرایط آزادی که در بحث بازار نهاده وجود داشت این خرید را انجام می دادند و با جهاد کشاورزی کاری نداشتند و بیشتر جهاد ناظر بر بهره وری ملاک های مختلف تولیدی بودیم اما امروز انتظار همه این است که از بازار گاه نهاده ها تأمین شود و البته هیچ راه دیگری هم برای تأمین نهاده های دامی وجود ندارد اما مشکل اینجا است که دامداران خرید کرده و پولش را هم داده اند اما نهاده ها نمی آید، ابراز کرد: دام مصرف بسیار بالایی دارد و امروز دامداران با بحران روبرو هستند و از طرفی گاو دام پرمصرفی است و حتما باید نهاده هایش تأمین شود وگرنه حیات دامداری با مشکل روبرو می شود.
حجی با اشاره به اینکه علیرغم این که ارتباط خوبی با دامداران داریم اما به شکل اعتراض به جهاد آمده اند، و برای اولین بار با هرکس که ارتباط می گیریم دامداران حاضر به ترک جهاد نیستند چونکه اعلام نموده اند که دام هایشان گرسنه هستند و از جهاد نمی رویم، بیان نمود: امیدواریم که بتوانیم مجوز استفاده از ذخایر استراتژیک را بگیریم که البته آن هم خیلی سخت است و ما تنها مقداری جو در انبارها داریم که البته اختیار آنها هم در وزارت خانه است. با پیگیری های انجام شده همینطور استاندار سمنان به شاهرود آمدند اما مشکل تأمین نهاده ها با وعده و قول حل نمی گردد و باید به دست دامداران خوراک برسد.

سرشماری و تخصیص خوراک
رئیس جهاد شاهرود در پاسخ به این سؤال که آیا درست است که نهاده های شاهرود تنها کم شده است، اظهار داشت: این مورد را باید مدیران استان پاسخ دهند، پیش از این مصوب شد که همه استان باید دام هایشان را هویت دار و شمارش کنند و بر مبنای آن نهاده ها توزیع شود. در شاهرود با همت دامداران در سریع ترین زمان ممکن ۱۰۰ درصد دام های سنگین پلاک کوبی شده و بنابراین باید بر همین مبنا خوراک توزیع شود اما سایر شهرهای استان این اقدام را به سرعت شاهرود صورت ندادند که البته مشکلات خاص خویش را دارند اما مبحث اینجا است که هنوز روال توزیع نهاده ها همان روال سنتی است و این چیزی است که مورد تأیید ما نیست چونکه ما قول داده ایم و اعتقاد دامداران این است که دام های شهرستان های دیگر استان تعدادی که ذکر شده نیست و در نتیجه نهادهای یارانه ای را بیشتر می گیرند این البته چیزی نیست که من تأیید کنم اما باور دامداران بر این است.
حجی درباره شائبه یک شرکت در مرکز استان نیز، با اشاره به اینکه دام های صنعتی از بازار گاه خرید می کنند و نهاده هایشان توسط اتحادیه خریداری می شود و وجوه آنرا هم دامداران صنعتی تأمین می کنند، بیان نمود: تفاوت بین درصد مورد نیاز دام ها و تخصیص البته فاحش است، ما در روز شاید نزدیک ۴۵۰ تن نهاده ها نیاز داریم اما آنچه تأمین می شود چه برای سنتی و صنعتی مان شاید به یک سوم این مقدار هم نمی رسد سال جاری البته خشکسالی سبب شده تا دام های سبک از مراتع تعلیف نشوند و به همین خاطر آنها هم وابسته به خوراک شده اند.
وی با اشاره به اینکه توزیع نهاده های دولتی خیلی ماجرا را غیر شفاف کرده است، اظهار داشت: اگر در سریع ترین زمان ممکن نهادها با قیمت آزاد عرضه شوند اساسا مقدار عرضه، نیاز، تأمین، تخصیص و… شفاف می شود و آن موقع اگر قرار باشد اعتبار و پشتیبانی باشد باید بر مبنای تولید باشد اما امروز بر مبنای سرشماری و آمار است و از جهتی هم امکان دارد که فضا غیرشفاف باشد و این مهم عدم باور به صحبت های مسؤلان را به وجود می آورد.
نفع کارخانه های خوراک دام بیشتر از دامدار
رئیس جهاد کشاورزی شاهرود اظهار داشت: وزارت خانه هدفی را دنبال می کند و به جهت اینکه مهم ترین عامل برای افزایش بهره وری ترکیب خوب خوراک دام است و بیشتر از ۸۵ درصد ارتقای بهره وری به خوراک بستگی دارد. خوراک و ترکیب آن کار تخصصی است و در نتیجه کارخانه های خوراک دام بر این باور هستند که اگر ما در کارخانه ها دستگاه و نیروی متخصص داشته باشیم می توانیم خوراک دام را به صورت تخصصی با صرفه های مقیاس با هزینه های کمتری در اختیار دامداران قرار دهیم آن هم باکیفیت بالاتر پس این به نفع دامداران می شود. اما دامداران بسیار متخصصی داریم که خودشان از سوی ما واجد داشتن دستگاه هایی شده اند که می توانند خوراک را تهیه و فرآوری کنند و اینها اعلام می کنند که اگر نهاده های خام بگیریم خودمان بهتر می توانیم خوراک درست نماییم.
حجی اضافه کرد: ما بر پایه تاکیداتی که وزارت خانه و استان سمنان داشته، دام های سنتی مان را به سمتی برده ایم که خوراک مورد نیازشان را از کارخانه ها بگیرند و متأسفانه نتیجه خیلی مطلوب نبوده و اگر شرایط و نهاده ها آزاد باشد آن موقع کارخانه ها هم با بهره وری بالاتری خوراک را می دهند اما امروز نفع کارخانه بیشتر دنبال می شود.
کاهش خوراک دام تأیید می شود
تحقیقات خبرنگار مهر هم تأیید می کند که تنها شهرستانی که سهمیه خوراک دام خویش را تا یک سوم کاسته شده دیده شاهرود است و دیگر شهرستان ها ۱۰۰ درصد خوراک خویش را دریافت می کنند موضوعی که آنرا به سرشماری مرتبط می دانند و معتقد هستند که چون تعداد دام شاهرود تنها مشخص شده به صورت دقیق خوراک می گیرند و مابقی شهرستان ها که هنوز ۱۰۰ درصد پلاک کوبی نکرده اند به صورت علی الحساب؛ در نتیجه میزان خوراکشان بیشتر از شاهرود می شود که به نظر می آید یک نوع پاک کردن صورت مساله باشد از طرفی دامداران از این می ترسند که جهاد به جای رفع مشکل نهایتا خوراک دام را در سمنان گران کند به جای این که مشکل را در شاهرود حل کند.
دیگر موضوعی که دامداران به آن اذعان دارند این است که اگر قرار به جلسه ای با حضور استاندار و یا رئیس سازمان جهاد کشاورزی است می بایست همه دامداران حضور داشته و صحبت کنند و به حضور نمایندگان شأن هم رضایت نخواهند داد چون که امکان می دهند از جانب مسؤلان مقداری خوراک به برخی از نمایندگان داده شود و مابقی باقی بمانند این امر نشان داده است که در درون دامداران هم برای رسیدن به حقوق شأن هنوز اتحادی وجود ندارد در نتیجه نیاز است که مسؤلان برای رفع مشکلاتشان پا پیش بگذارند.


منبع:

1400/08/02
12:50:28
5.0 / 5
249
تگهای خبر: بارگیری , بازار , توزیع , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات