رئیس كل بانك مركزی:

اقتصاد ایران از رکود خارج شده است

اقتصاد ایران از رکود خارج شده است به گزارش ساسان گستر رییس کل بانک مرکزی با اشاره به رشد اقتصادی ایران در فصل دوم سال 2021 باوجود لطمه های ناشی از همه گیری ویروس کرونا، اشاره کرد: این امر نشان دهنده آنست که اقتصاد ایران بطور قابل توجهی از رکود خارج شده و به سمت بهبود حرکت کرده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی در جلسه ای با حضور مدیرعامل صندوق بین المللی پول، وزرای اقتصاد، روسای کل بانکهای مرکزی و روسای موسسات مالی منطقه ای حوزه «مناپ» (MENAP) که بصورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: ایران نیز همانند خیلی از کشورها، لطمه سختی از همه گیری ویروس کرونا دیده است، اما حالا در مسیری مستحکم برای بهبود اقتصادی قرار دارد. آخرین آمارهای منتشره حاکی از رشد ۶.۲ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در فصل دوم سال ۲۰۲۱ است که دستاورد قابل توجهی با وجود محدودیت شدید ایران در دسترسی به منابع خارجی خود و در نتیجه عدم امکان خرید واکسن از خارج به سبب تحریم های آمریکا است.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: بخش غیر نفتی در همان دوره ۴.۷ درصد رشد کرده که نشان دهنده آنست که اقتصاد ایران بطور قابل توجهی از رکود خارج شده و به سمت بهبود حرکت کرده است. علاوه بر این، به سبب سیاست های حمایتی مالی و پولی دولت و بانک مرکزی ایران، نرخ بیکاری در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به ۸/۸ درصد رسید که نسبت به زمان مشابه سال قبل یک درصد کاهش را نشان میدهد.
وی افزود: هم اکنون پروسه بهبود اقتصاد جهانی در وضعیت با ثبات تری قرار دارد اما همچنان در داخل و بین گروه کشورها نابرابری وجود دارد، که نشان دهنده اهمیت قدرت و دوره زمانی اقدامات حمایتی در برخورد با بحران و نیز پیشرفت پروسه واکسیناسیون است. متأسفانه، واکسیناسیون با روند چندگانه، با ایجاد شکاف گسترده بین کشورهای فقیر و ثروتمند، منجر به بهبود روند چندگانه و متفاوت شده است.
صالح آبادی با تاکید بر این که هیچ کشوری در امان نیست، مگر این که تمامی کشورهای جهان در مقابل این ویروس ایمن شوند، اضافه کرد: باتوجه به یک رقمی بودن میزان واکسیناسیون در کشورهای با درآمد پایین، تحقق هدفگذاری صندوق برای واکسیناسیون ۴۰ درصدی تا آخر سال جاری میلادی و ۶۰ درصد تا اواسط سال ۲۰۲۲ مشکل است و هرگونه تعلل و طولانی شدن واکسیناسیون در هر منطقه، بزرگترین تهدید برای چشم انداز اقتصاد جهانی است.
طبق اعلام بانک مرکزی، رئیس کل این بانک با اشاره به این که روند کلی تخصیص SDR در سال ۲۰۲۱ نمی تواند در کمک به اعضا برای برآوردن نیازهای طولانی مدت در حوزه هزینه های مربوط به کوید ۱۹ مناسب باشد، اشاره کرد: همین طور یک فرصت تاریخی برای افزایش منابع وام دهی صندوق بین المللی پول بوسیله مشارکت داوطلبانه قسمتی از اعضا با منابع خارجی قوی در صندوق توسعه پایداری با مدیریت صندوق بین المللی پول برای مساعدت با اعضا در رویارویی با چالش های بلندمدت متعدد، همچون کاهش فقر، تقویت سرمایه فیزیکی و انسانی و تقویت سطح تاب آوری در مقابل تغییرات آب و هوایی به وجود آمده است که ما از این ابتکار بطور کامل حمایت کرده ایم و باید تاکید کنم که حمایت صندوق باید با اولویت های کشور مطابقت داشته باشد.
صالح آبادی در ادامه با تاکید بر استقبال ایران از طرح و استراتژی جدید صندوق بین المللی پول برای مساعدت با اعضا در برخورد با چالش های مربوط به تغییرات آب و هوایی، اشاره کرد: همه ما توافق داریم که تغییر آب و هوایی یک تهدید جهانی است که بار آن بطور نامتناسبی بر دوش کشورهایی که سهم ناچیزی در تولید کربن دارند، به وجود آمده است. تغییرات آب و هوا دارای خاصیت ها و ابعاد بسیاری است، که دارای اهمیت متفاوتی در مناطق و کشورهای مختلف است.
وی اضافه کرد: مسئله ای که بطور کلی برای خاورمیانه و خصوصاً ایران بسیار مورد توجه است، مشکل کمبود شدید آب و سقوط چشم گیر سطح آب در سالهای اخیر است.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: هرچند، پرداختن به سمت تقاضا بوسیله افزایش تدریجی هزینه با وجود تأثیر آن بر جمعیت کم درآمد آسان تر است، اما حل مشکلات سمت عرضه خیلی مشکل تر است، چونکه به سرمایه گذاری های بزرگ و فناوری های پیشرفته ای نیاز دارد که خیلی از کشورهای خاورمیانه توان پرداخت و یا دسترسی به آنرا ندارند.
صالح آبادی در آخر خواهان توجه بیشتر به جنبه اغلب نادیده گرفته شده درگفتمان بین المللی پیرامون تغییرات آب و هوایی شد و پیشنهاد داد: در این خصوص کشورهای همجوار بوسیله تامین مالی چند جانبه و کشورهای غنی بوسیله اشتراک گذاری دانش فنی در اختیار آنها به نفع همه، همکاری کنند.
گفتنی است، مقصود از کشورهای حوزه مناپ (MENAP) منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و پاکستان است.
منا (MENA - Middle East and North Africa) به مدلول خاورمیانه و شمال آفریقا اصطلاحی است که برای نامیدن کشورهای عمده تولیدکننده نفت که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند به کار می رود.
از ماه آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی، صندوق بین المللی پول واژه MENAP را در تحلیل های آماری خود به کار برد که شامل کشورهای منا (MENA خاورمیانه و شمال آفریقا) بعلاوه افغانستان و پاکستان است.
منبع:

1400/08/03
10:04:56
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات