تصمیم جدید سازمان بورس برای سهام عدالت

تصمیم جدید سازمان بورس برای سهام عدالت ساسان گستر: با وجود آنکه آزادسازی سهام عدالت وارد نوزدهمین ماه خود شده است هنوز ابهاماتی در حوزه نحوه فروش، شرکت های استانی سهام عدالت، نحوه پرداخت سود و... وجود دارد و به نظر میرسد سازمان بورس از نو در حال طراحی بسته ای برای ساماندهی این سهام با 50 میلیون مشمول است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ بود که پروسه آزادسازی سهام عدالت انجام شد تا این سهام به دست صاحبان اصلی برسد. بر این اساس سهامداران میتوانستند یکی از دو راه مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند که در نهایت ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند و ۳۰ میلیون نفر نیز روش غیرمستقیم را انتخاب کردند تا سهامدار شرکت های استانی سهام عدالت شوند.
این دو گروه سرنوشت متفاوتی داشتند. به مستقیم ها از همان ابتدا اجازه فروش سهام داده شد. بر این اساس در ابتدا میتوانستند ۳۰ درصد و اندکی بعد از آن ۳۰ درصد دیگر (جمعا ۶۰ درصد) از سهام خودرا بوسیله بانکها یا کارگزاری ها به فروش برسانند. قرار بود ۴۰ درصد باقی مانده نیز در بهمن ماه همان سال آزاد شود اما این اتفاق به سبب سقوط بازار هرگزتحقق نیافت. البته خیلی از افرادی که ۳۰ یا ۶۰ درصد سهام خودرا برای فروش گذاشته بودند نیز موفق به فروش سهام خود نشدند چونکه سهام باارزش آنها مشتری نداشت!
سرنوشت غیرمستقیم ها نیز از این قرار بود که سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شدند. بر این اساس قرار شد با برگزاری مجامع هیات رئیسه این شرکتها انتخاب شوند اما این پروژه به اجرا نرسید. این درحالی بود که قرار بود از امسال پرداخت سود سهام عدالت به وضعیت مستقیم بودن یا غیرمستقیم بودن مشمولان بستگی داشته باشد اما به نظر نمیرسد این مساله نیز اجرا شود.
بر این اساس مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در اولین اظهار نظر خود درمورد سهام عدالت از طراحی یک بسته جدید آگاهی داده است. وی در این مورد اعلام نموده است که درمورد سهام عدالت باید به مرور تصمیم گیری شود.
وی بر این نکته تاکید کرده است که باتوجه به ارزندگی این سهام و وضعیت فعلی بازار، مشمولان برای فروش عجله نداشته باشند و به سهام عدالت بعنوان یک سرمایه گذاری طولانی مدت نگاه کنند. فروش سهام عدالت، بخصوص در این نوسانات به ضرر مردم است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همین طور از این مساله آگاهی داد که بحث بازارگردانی سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت چه در روش مستقیم چه در روش غیرمستقیم در حال برنامه ریزی است. بطور کلی قرار شده است، بسته سیاستگذاری سهام عدالت طراحی و در شورای عالی بورس مطرح شود.
منبع:

1400/09/04
20:22:33
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات