۵۷ درصد ارز ۴۲۰۰ به خوراک دام و طیور رسید

۵۷ درصد ارز ۴۲۰۰ به خوراک دام و طیور رسید 57 درصد واردات کالاهای اساسی با رقمی بیش از 4.2 میلیارد دلار به خوراک دام و طیور اختصاص داشته است که با حذف ارز 4200 تومانی با نرخ نیمایی و نزدیک به بازار آزاد تامین ارز خواهد شد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در میان هفت قلم دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی، بخش قابل توجهی به نهاده های تولید برای دام و طیور اختصاص دارد و در مدت اخیر در جریان طرح ابعاد حذف ارز ترجیحی، همین موضوع آثار قیمتی آن بر کالاهای مصرفی مردم که بصورت غیر مستقیم از این کالاها تامین می شود، مورد نظر بوده است، اقلامی مانند گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ و یا لبنیات.

گندم، روغن خام، دانه های روغنی، ذرت، جو، کنجاله سویا و قسمتی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی کالاهای وارداتی با ارز ترجیحی است، این در حالیست که بررسی وضعیت واردات نهاده ها نشان میدهد که بیش از ۵۰ درصد واردات به سه قلم جو، ذرت و کنجاله سویا اختصاص یافته است.

همچنین در ۹ ماهه امسال ۲۰.۱ میلیون تن کالای اساسی به ارزش ۱۱.۱ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان از گمرک ترخیص و وارد شده است که از این رقم ۴.۲ میلیارد دلار به وزن ۱۱.۵ میلیون تن برای ذرت، جو و کنجاله سویا بوده است.

ذرت، همیشه بیشترین واردات را در میان کالاهای اساسی دارد که از شروع امسال تا اختتام آذرماه نیز بیش از هفت میلیون تن به ارز ۲.۴ میلیارد دلار واردات داشته که نسبت به زمان مشابه سال قبل سه درصد از نظر وزن کاهش ولی ۳۵ درصد ارزشی رشد داشته است.

جو، دیگر کالایی است که در طول این مدت ۲.۶ میلیون تن به ارزش ۷۶۷.۵ میلیون دلار وارد شده که نسبت به سال قبل ۹۴ درصد وزن و ۱۳۵ درصد ارزش رشد دارد.

دیگر نهاده وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، کنجاله سویا است که میزان آن ۱.۹ میلیون تن به ارزش بیش از یک میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با ۹ ماهه پارینه ۷۷ درصد وزن و ۱۳۴ درصد ارزش رشد دارد.

روند تامین کالای اساسی با ارز ترجیحی از کانال واردات امسال رشد قابل توجهی داشته است؛ بطوریکه در مجموع نسبت به ۹ ماهه سال قبل ۳۶ درصد از نظر وزن و ۸۳ درصد ارزشی افزایش دارد که این رشد به سبب افزایش خشکسالی و همین طور افزایش قیمت این اقلام در بازار جهانی اعلام شده است و در سال آینده می تواند تسریع شود.
1400/10/21
16:38:01
5.0 / 5
261
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات