پورابراهیمی در نشست شورای شهرستان كرمان:

حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ تغییر نمی کند

حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ تغییر نمی کند کرمان رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به عدم تغییر حامل های انرژی در بودجه 1401 اظهار نمود: تا امروز افزایش حامل های انرژی نه پیشنهاد دولت می باشد و نه مجلس نظر داده و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس اساسا آن رد می کند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی دکتر محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست شورای شهرستان کرمان با اشاره به این که شهرداری ها به تناسبت ظرفیت و پتانسیل منطقه خود به دنبال طرح های اقتصادی بروند افزود؛ شهرداری های بزرگ انتشار اوراق در اختیار دارند و می توانند از این ظرفیت برای طرح های عمرانی خود استفاده کنند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این که شرایط سختی در بودجه های عمرانی کشور داریم اضافه کرد: کسری تراز بودجه حدود 100 هزار میلیارد تومان کاهش دادند اما کاهش استقراض است و به مفهوم درآمد مازاد نیست.
پورابراهیمی اضافه کرد: 60 درصد از سرفصل شرکت های دولتی و بانکهای ما زیان ده هستند به دولت گفتیم اصلاح ساختار را انجام دهید و شرکت های زیان ده را تعیین تکلیف کنید.
وی اشاره کرد: رویکرد تمرکزگرایی در بودجه 1401 تا حد زیادی برطرف شده است و قسمتی از اختیارات تصمیمات بودجه ای به استانها می آید.
پورابراهیمی با اشاره به راه اندازی صندوق های توسعه استانی با محوریت صندوق کارآفرینی امید اضافه کرد: از منابع بودجه، گردش بانکهای دولتی و منابع شرکت های بخش خصوصی به آنها تزریق می شود و مبنای کار کارهای عمرانی و توسعه ای استان خواهد شد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اظهار داشت: تفاوت دیگر بودجه 1401 نسبت به قبل، حذف ردیف های متفرق است و به برنامه محوری تبدیل گشته است. در حقیقت برنامه محوری جایگزین ردیف محوری می شود.
وی از تجمیع دستگاه های بودجه گیر در 50 دستگاه در لایحه بودجه 1401 نام برد و اظهار داشت: قبلا 300 تا 400 دستگاه بودجه مستقیم دریافت می کردند که در بودجه 1401 فقط 50 دستگاه بودجه مستقیم می گیرند و باید پاسخگو باشند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: اما مولد سازی دارایی های دولت و تغییر و تحول در بودجه شرکت های دولتی اصلا در لایحه بودجه نیست که مورد انتقاد ماست.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ضرورت تعیین و تکلیف دارایی های نیمه تمام دولت اضافه کرد: 300 هزار پروژه در بخش آموزش، بهداشت، راه و غیره در کشور نیمه تمام داریم که هزار و 300 هزار میلیارد تومان روی آنها پول گذاشته شده و 2300 هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا تمام شود پس این پروژه ها باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف شوند.
پورابراهیمی با اشاره به عدم تغییر حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ اضافه کرد: تا به امروز افزایش حامل های انرژی نه پیشنهاد دولت می باشد و نه مجلس نظر داده و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس اساسا آنرا رد می کند.
وی درباب حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱گفت: وضع موجود باید تعیین تکلیف شود، مجلس و کارشناسان معتقدند این وضعیت نباید ادامه یابد چون غیر از فساد و تولید رانت و از بین بردن تولید در کشور چیزی عاید کشور نکرده و مردم عایدی از آن نبرده اند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در چهار سال قبل هزار و 300 هزار میلیاد تومان رانت در اقتصاد ایران بواسطه ارز ترجیحی توزیع کردیم که معادل کل بودجه عمومی امسال کشور است.
وی اظهار داشت: هر اندازه فاصله نرخ بازار ارز و نرخ ارز ترجیحی بیشتر شود، سفره مردم کوچکتر می شود و دلال ها بیشتر سود بردند اساسا ادامه این مسیر به صلاح کشور نیست.
پورابراهیمی اظهار داشت: دولت می گوید مابه التفاوت را در قالب یارانه به مردم می دهد اما ما می گوییم پرداخت یارانه به صلاح کشور نیست.
وی افزود با یارانه مردم احساس می کنند مسیر حرکت استمراری است در صورتیکه ما باید با ثبات قیمت ها و سیاست های ارزی، قدرت خرید را به مردم باز گردانیم.
وی با اشاره به این که بخش عمده ای از تورم بابت کاهش ارزش پول ملی است اضافه کرد: افزایش صادرات و تقویت ارزش پول ملی، تورم را حذف می کند پس مبلغی هم که برای پرداخت یارانه به مردم در نظر گرفته اند پاسخگوی میزان تورمی که با آزادسازی قیمت ها صورت میگیرد نیست.
پورابراهیمی اظهار داشت: احتمال عدم تصویب سیاست ارز ترجیحی باتوجه به اختلاف نظر دولت و مجلس وجود دارد همیشه دغدغه مردم را نمایندگان مجلس به دولت اعلام نموده اند.
پورابراهیمی عنوان کرد: دولت اقای قبل حل مشکلات اقتصادی را در مذاکرات می دید و این مسئله شدت اثار تحریم را افزایش داد و این اشتباه بزرگ بود.
وی ادامه داد: باید ساختار اقتصادی داخلی را با فرض تحریم ها طراحی نماییم، ضمن این که باید پیگیری نماییم که مذاکرات هم به جایی برسد و نباید کوتاه بیاییم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که در مواجه با دشمن باید ادبیات اقتدار را به کار برد اشاره کرد: جمهوری اسلامی تعهدات خودرا کامل اجرا کرد پس وقتی جمهوری اسلامی قوی باشد مذاکرات خود به خود حل می شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی درباب تامین آب آشامیدنی کرمان اظهار داشت: برای آب آشامیدنی کرمان موافقت وزارت نیرو و شرکت انتقال آب خلیج فارس را هم گرفته ایم که از خط اول انتقال آب، عملیات اجرائی را شروع نماییم.
پورابراهیمی با اشاره به جفای وزیر نیروی دولت قبل به مردم کرمان در عدم موافقت با انتقال اب به کرمان افزود؛ عملکرد دولت قبل فاجعه است، ظرفیت های سرمایه گذاری را از بین بردند و نگذاشتند کاری و سرمایه گذاری در بخش های مختلف صورت گیرد.1400/10/25
14:57:07
5.0 / 5
225
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات