وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام كرد؛

چند ده هزار نفر فراری مالیاتی داریم

چند ده هزار نفر فراری مالیاتی داریم وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه مهار کسری بودجه و تورم اولویت دولت می باشد، اظهار داشت: به دنبال شناسایی مودیان جدید و فراریان مالیاتی هستیم که البته چند ده هزار نفر بیشتر نیستند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه امروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: منابع درآمدی دولت از محل درآمدهای مالیاتی، گمرکی، فروش اموال و اوراق در جلسه امروز بررسی و به سوالات نمایندگان در این خصوص پاسخ داده شد.
وی افزود: در سالهای اخیر با اوج گرفتن تحریم ها، سهم درآمدهای وصولی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی افزایش پیدا کرده، بر این اساس نمایندگان سوالاتی را پیرامون میزان تحقق پذیری درآمدهای پیشبینی شده در بودجه سال آینده مطرح کرده که پاسخ دادیم و امیدواریم در جمع بندی کمیسیون تلفیق بتوانیم بودجه واقع بیانیه و نزدیک به پیشنهادات کارشناسانه و واقع گرایانه را مطرح نماییم و بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب شود.
خاندوزی خاطرنشان کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی تلاش دارد تا به سهم خود در بودجه سال آینده کسری تراز عملیاتی را کم کند، کسری که باعث فاصله میان میزان خرج جاری، حقوق و دستمزدها، حقوق بازنشستگان و یارانه ها با میزان درآمدهای جاری دولت و نه درآمدهای نفتی و استقراض می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: تلاش داریم تا با کاهش میزان کسری بودجه در سال آینده میزان فشار به سفره مردم، ایجاد تورم و پیام های نامناسب را کاهش دهیم و آنرا کمتر از سال قبل در نظر بگیریم. البته وضعیت مطلوبی وجود ندارد، با عنایت به این که تنها حدود ۴ ماه از آغاز دولت سیزدهم گذشته و باید در سال آینده میزان کسری بودجه کمتر شود اما به قدر گام اول دولت در نخستین بودجه سنواتی خود سعی شده تا کسری بودجه و فشار ناشی از آن مهار شود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با وجود تعیین ۶۴۴ هزار میلیارد تومان درآمدهای وزارت اقتصاد، شما چه برنامه ای برای تحقق آن دارید، اظهار داشت: بخشی از درآمدها به تغییر نحوه محاسباتی درآمدهای ناشی از حقوق گمرکی یا واردات در بودجه باز می گردد. در سال آینده به جای محاسبه حقوق گمرکی با دلار ۴۲۰۰ تومانی با دلار نرخ ETS محاسبه می گردد و این منابع درآمدی جدید به حساب می آید.
خاندوزی بیان نمود: اما بخش دیگری از تحقق منابع درآمدی به تلاش و تلاش مالیاتی که دولت می خواهد، انجام دهد باز می گردد چونکه در سال آینده ۵ درصد نرخ مالیات برای شرکتهای تولیدی کاسته شده و یک درصد سهم دولت هم کاهش و بر سهم شهرداری ها اضافه شده است، در این میان هنر ما در وزارت امور اقتصادی باید کاهش فشار بر اقشار تولیدکننده، حقوق بگیران، اصناف و کسبه و گروه هایی که شفاف مالیات خویش را پرداخت می کنند، باشد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان نمود: ما می خواهیم به سمت دریافت مالیات از فراریان مالیاتی، مودیان جدید و کسانی که بیشتر از چند هزار نفر نمی شوند اما با داشتن درآمدهای بالا بیرون از تور شناسایی سازمان امور مالیاتی قرار دارند و یا از طرق روابط فسادآلود، مالیات خویش را نپرداخته و خویش را ایمن می کردند، درآمد مالیاتی را محقق نماییم.

1400/10/25
22:25:44
5.0 / 5
245
تگهای خبر: تولید , دلار , دولت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات