بازار لرزید!

بازار لرزید! افزایش سریع نرخ بهره و کاهش ترازنامه توسط فدرال رزرو، بازارهای اوراق قرضه و سهام شکست خورده را متزلزل می کند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، اثرات ترکیب دو جنبه انقباض پولی بصورت متوالی بر بازارها و اقتصاد ناشناخته است و سرمایه گذاران نگرانی خودرا ابراز می کنند. شاخص نزدک مرکب در ۱۰ جلسه معاملاتی گذشته بیش از ۸ درصد و اوراق خزانه در این ماه حدود ۱.۸ درصد کم شد.
جانیس ابرلی از مقامات سابق وزارت خزانه داری اظهار داشت: پیشرفتی که آنان به آن فکر می کنند عاقلانه است که واکنش بازار را پیش از تغییر ترازنامه در هماهنگی با تغییرات نرخ بهره ارزیابی نماییم.
جروم پاول، رییس فدرال رزرو و همکارانش تمایل دارند که شرایط مالی مشکل تر شود تا اندکی دوری از اقتصاد قوی به کاهش تورم بالای دهه ها کمک نماید. کاهش قیمت دارایی ها بعد از رکورد زدن قیمت سهام و مسکن به این روند کمک خواهدنمود اما تا آن زمان که به یک رکود بی ثبات کننده تبدیل نشود و به اقتصاد لطمه برساند.
فدرال رزرو تنها یک دفعه قبل از این و در سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ ذخایر اوراق قرضه خودرا کاهش داده است بدین سبب محاسبه تاثیر انقباض اندکی بزرگ تر و سریع تر تلاش زیادی نخواهد بود.
جان ویلیامز، رییس بانک فدرال رزرو نیویورک، انتظار دارد که نرخ بهره طولانی مدت با کوچک کردن ترازنامه بانک مرکزی تا حدودی افزایش یابد.
متیو لوزتی، اقتصاددان ارشد آمریکایی دویچه بانک خطر فروش غیرمنتظره در دارایی های پرخطر را بیشتر می کند و برای سرمایه گذاران نسبت به برخی تحلیل های فدرال رزرو در کاهش ترازنامه، محدودیت بیشتری در نظر می گیرد.
دلالان پولی گفته اند که رویکرد متفاوت پذیرفته شده است برای اینکه اقتصاد قوی تر شده همین طور تورم بسیار بالاتر و ترازنامه بسیار بزرگ تر است. علاوه بر این، فدرال رزرو ۳۲۶ میلیارد دلار از اسناد خزانه داری را در اختیار دارد که در صورت عدم سرمایه گذاری مجدد در چند ماه از ترازنامه خارج می شوند.
آنان پیش بینی می کنند که کمیته بازار آزاد فدرال تا اواسط سال تشخیص می دهد که هنوز باید کارهای بیشتری انجام دهند تا برای دستیابی به هدف ۲ درصدی خود بهترین شانس را داشته باشند در نتیجه کمیته احیانا امسال پنج بار افزایش در نظر خواهد گرفت.
آنا وونگ، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در بلومبرگ می گوید: هم اکنون انتظار داریم که دور دوم ترازنامه در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ با محدوده بزرگی از عدم اطمینان در مورد آن زمان شروع شود.
در صورتیکه عقب نشینی در دارایی های پرخطر می تواند برای فدرال رزرو مفید باشد اما یک سقوط بزرگ می تواند به بهبود لطمه برساند و برای جلوگیری از آن، سیاست گذاران مردم را آماده می کنند.
تعدادی از سیاست گذاران همانطور که تسهیل اندکی برای کاهش نرخ ها بود، انقباض اندک را بعنوان جایگزینی بالقوه برای برخی افزایش نرخ ها در نظر گرفته اند.
یکی از مقامات سابق فدرال رزرو اضافه کرد: اقتصاد به اندازه ای قوی است که فدرال رزرو احیانا مجبور خواهد شد نرخ وجوه فدرال را به میزان قابل توجهی افزایش دهد حتی اگر ترازنامه خودرا کم کند.
در صورتیکه سیاست گذاران درحال افزایش نرخ معیار کوتاه مدت هستند کاهش سریع سبد اوراق قرضه فدرال رزرو می تواند بازدهی بلندمدت را افزایش دهد و از جریان اعتبار حمایت کند اما افزایش نرخ ها در سراسر منحنی می تواند به سهام لطمه برساند و اعتماد تجاری را تضعیف کند.
کریستین فوربس، سیاست گذار سابق بانک مرکزی انگلستان اظهار داشت: اثرات اقتصادی کاهش ترازنامه بسیار نامشخص است و هر حرکتی در آن جهت باید بسیار محتاطانه صورت گیرد برای اینکه باید اثرات آنرا با هر ترازنامه در نظر گرفت.1400/11/02
23:42:13
5.0 / 5
252
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات