سود بین بانکی باز هم پایین آمد

سود بین بانکی باز هم پایین آمد ساسان گستر: برای سومین بار در ۲۰ روز اخیر نرخ سود بین بانکی با کاهش 0.5 واحد درصدی به ۲۰.5۹ درصد رسیده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، سود بین بانکی که به عنوان یکی از انواع نرخ های بهره در بازار پول به نرخ های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می دهد، در حقیقت قیمت ذخایر بانک هاست و زمانی که آنها در آخر دوره مالی کوتاه مدت شامل روزانه یا هفتگی، گرفتار کسری ذخایر می شوند، از سایر بانکها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می کنند.
این نرخ بعد از رسیدن به ۲۱.۳۱ درصد یعنی سقف سال ۱۴۰۱ در ۳۰تیرماه در ۲۰ روز اخیر روند نزولی داشته و این سومین بار است که شاهد کاهش نرخ سود بین بانکی هستیم.
هم اکنون، سود بین بانکی به ۲۰.۵۹ درصد رسیده و طبق گفته رییس سازمان بورس، این نرخ به کمتر از این نیز می رسد.
قبل از این، افزایش نرخ بهره در بازار بین بانکی و رسیدن این نرخ به ۲۱.۳۱ درصد، صدای مخالفت بورسی ها بلند کرد و در جلسه با بانکی ها بر کنترل این نرخ تاکید شد که بعد از این جلسه، سیر نزولی سود بین بانکی شروع شد.
ماجرای اعتراض بورسی ها به افزایش سود بین بانکی به این برمی گردد که فعالان بازار سرمایه، افزایش این نرخ را بر روند منفی این بازار و خروج سرمایه از آن موثر می دانند، درحالیکه کارشناسان پولی و بانکی معتقدند این نرخ تاثیری بر تحولات شاخص بورس ندارد و روند افزایشی این نرخ در ماه های اخیر نیز ناشی از فشار تورمی بوده نه سیاست های ضدتورمی.
در ادامه می توانید تغییرات نرخ سود بین بانکی از شروع سال جاری تا حالا را مشاهده کنید:


1401/05/21
15:18:59
5.0 از 5 امتیاز
127
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات