گزارش ساسان گستر:

حیات مالیاتی کارگزارانی که لغو مجوز شدند

حیات مالیاتی کارگزارانی که لغو مجوز شدند ساسان گستر: بررسی لیست کارگزاری های لغو مجوز شده و تعلیق فعالیت از جانب سازمان بورس نشان داده است بعضی از این شرکت ها همچنان فعال مالیاتی هستند.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، در کنار ۱۰۸ شرکت کارگزاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار کشور الان ۱۱ شرکت کارگزاری از جانب این نهاد ناظر با لغو مجوز مواجهند و یک شرکت کارگزاری هم از مهر ماه سال گذشته تا کنون همچنان با تعلیق مجوز فعالیت روبرو است.
نگاهی به پرونده مالیاتی این ۱۲ شرکت نشان داده است که با وجود لغو مجوز فعالیت و تعلیق فعالیت اما همچنان ۴ شرکت کارگزاری بعنوان شرکتهای فعال مالیاتی به حیات خود ادامه می دهند.
یک کارگزاری هم در میان این کارگزاران، بعنوان شرکت درحال تصفیه، آگهی انحلال خویش را در سال ۹۱ به ثبت رسانده است.
مطابق با جدول زیر شرکتهای کارگزاری پیشگامان بازار نوین ثبت شده در استان سمنان و از مجموعه شرکتهای وابسته به گروه بین المللی استراتوس با وجود لغو مجوز فعالیت از جانب سازمان بورس در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ اما همچنان بعنوان شرکت فعال از جانب سازمان مالیاتی کشور شناخته می شود.

شرکت کارگزاری کالای کشاورزی پیمان گستر وابسته به مسعود مدلل در شرکت پیمان گستر که مالکیت بیشتر از ۲ درصد از سهام بورس کالای ایران را هم در اختیار دارد با وجود لغو مجوز فعالیت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ اما همچنان بعنوان شرکت فعال مالیاتی شناخته می شود.
در نهایت از میان شرکتهای کارگزاری لغو مجوز شده در بازار سرمایه، شرکت کارگزاری نظام مهندسی بخش کشاورزی وابسته به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در حالی همچنان بعنوان شرکت فعال مالیاتی شناخته می شود که مجوز فعالیت این کارگزاری در اردیبهشت ۱۳۸۹ از جانب سازمان بورس لغو شده است.
گفتنی است شرکت کارگزاری طلای سبزدانه وابسته به تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان با مدیریت محسن هاشمی، مهدی هاشمی، محمود صادقی افجه، محمدحسین حافظ عقیلی و امیرحسین چیذری در بهمن ۱۳۸۹ از جانب سازمان بورس لغو مجوز اعلام شده و به دنبال آن مطابق با صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده در اسفند ماه همان سال تصمیم به انحلال شرکت و مدیر تصفیه انتخاب می شود. تاریخ ثبت آگهی انحلال این کارگزاری در خرداد ۱۳۹۱ به اداره ثبت شرکت ها اعلام شده است.

نکته قابل تأمل این که از میان ۱۰۸ شرکت کارگزاری فعال و تحت نظارت بازار سازمان بورس تنها شرکت کارگزاری شاخص سهام با تعلیق فعالیت مواجه می باشد که از سال ۱۳۹۸ همچنان ادامه دارد. این شرکت کارگزاری وابسته به گروه خانوادگی پَرنا در شرکت خبرگان تجارت البرز است.
سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در جهت اجرای رای شماره ۳۱۷۲ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، این شرکت کارگزاری را از خرید اوراق بهادار به مدت یکسال، بعد از آخر اجرای رای شماره ۲۳۸۶ محروم کرده است. همینطور در جهت اجرای رای شماره ۳۶۸۶ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، این شرکت کارگزاری از خرید و فروش به استثنا فروش برای مشتریان بدهکار به کارگزاری در جهت تسویه اعتبار با آن مشتریان، تا زمان انطباق وضعیت کارگزاری با الزامات «دستورالعمل الزامات کفایت سرمایه نهادهای مالی مصوب ۳۰ مهرماه ۱۳۹۰ با اصلاحات بعدی» و «دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مصوب ۹ دیماه ۱۳۹۱ با اصلاحات بعدی» محروم کرده است.
با این حال همچنان این شرکت کارگزاری بعنوان شرکت فعال از جانب سازمان مالیاتی کشور شناخته می شود.

سایر شرکتهای لغو مجوز شده در این لیست که وضعیت آنها تحت عنوان غیرفعال مالیاتی عنوان شده در جهت اجرای تبصره ۴ ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم در خصوص عدم فعالیت در پنج سال قبل در حالی با این عنوان معرفی شده اند که ثبت هر گونه تغییرات برای این شرکت ها منوط به دریافت مفاصا حساب مالیاتی از سازمان امور مالیاتی است.منبع:

1401/05/22
09:56:23
5.0 از 5 امتیاز
148
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات