نظر فعالان بخش كشاورزی و دام و طیور درباره تجمیع انجمن ها؛

دخالت دولت منجربه انحراف کارکرد تشکل ها می شود

دخالت دولت منجربه انحراف کارکرد تشکل ها می شود به گزارش ساسان گستر، نایب رییس اتحادیه سراسری مرغ تخم‎ گذار اظهار داشت: هم اکنون انجمن‎ ها و اتحادیه‎ های بسیاری در زمینه کشاورزی و دام و طیور فعالیت دارد. راه اندازی انجمنی جدید منجر به تداخل امور با یکدیگر می شود.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مدتی پیش وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با اعضای اتاق تجاری تهران بر وجود یک انجمن قدرتمند تجمیع شده در بخش کشاورزی و دام و طیور، تاکید نمود. بنا به ‎ گفته سیدجواد ساداتی ‎ نژاد این انجمن قدرتمند می تواند برای تصمیم سازی و تصمیم گیری حضور فعال داشته باشد. در این زمینه ناصر نبی ‎ پور، نایب رییس اتحادیه سراسری مرغ تخم ‎ گذار اظهار داشت: هم اکنون انجمن ‎ ها و اتحادیه ‎ های بسیاری در زمینه کشاورزی و دام و طیور فعالیت دارد. هر یک به شکل تخصصی مسائل و مشکلات هر بخش را پیگیری می ‎ کنند. راه ‎ اندازی انجمنی جدید منجر به تداخل امور با یکدیگر می ‎ شود.
یکی از دلایلی که منجر به گلایه کارشناسان حوزه تولید شده و آنرا آفتی برای فعالیت ‎ های تولیدی می ‎ دانند حضور نهادهای بسیار در یک بخش است. فعالیت تشکل ‎ های بسیار منجر به همپوشانی شده و پروسه انجام امور را طولانی می ‎ کند.
نبی ‎ پور در ادامه سخنان خود اضافه کرد: قبل از تصمیم ‎ گیری باید با فعالان بخش خصوصی نیز مشورت شود کسانی که در بطن کسب ‎ وکارها فعالیت داشته و با مسائل و مشکلات از نزدیک آشنا هستند.
نبی ‎ پور با اعلان اینکه ضروریست با صاحبان سرمایه مشورت شود عنوان کرد: دولت باید امور را به بخش خصوصی واگذار کند برای اینکه آنها بهتر می ‎ توانند به مشکلات حوزه خود رسیدگی کنند.
اماواگرهای ادغام
ایوب فصاحب، رییس پیشین سازمان جهاد کشاورزی استان تهران هم معتقد می باشد اگر قرار باشد انجمن ‎ ها و اتحادیه در هم ادغام شده و انجمنی جدید شکل گیرد نمی ‎ تواند مؤثر باشد. فصاحت اظهار داشت: ادغام سبب می ‎ شود تا چندصدایی در زمینه کشاورزی از بین برود برای اینکه به ‎ طور قطع مسائل و مشکلات دامداران با زارعان و باغداران متفاوت می باشد.
او اشاره کرد: فعالیت ‎ ها متفاوت بوده و اجماع انجام نمی ‎ شود.
یکی از ضعف ‎ های حوزه مدیریت کشور در تعدد بخش ‎ هایی است که کارآمدی لازم را ندارند. از این ‎ رو ادغام و پیوستگی آنها فعالیت ‎ ها را یکپارچه کرده و مسائل با سهولت بیشتر قابلیت پیگیری دارد. در این زمینه رییس پیشین سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اظهار داشت: بخش ‎ های مختلف کشاورزی، دام و طیور تخصصی بوده و نظر کارشناسی متفاوت با یکدیگر می ‎ طلبد.
فصاحت با اعلان اینکه اگر شکل ‎ گیری انجمن در زمینه کشاورزی و دام و طیور در کنار سایر تشکل ‎ های فعال موجود باشد هم ‎ صدایی به وجود آورده و به هدف نزدیک ‎ تر است، اظهار داشت: شکل ‎ گیری چنین تشکلی به شرط آنکه نمایندگان هر بخش از طرف تولیدکنندگان و فعالان همان بخش انتخاب شوند می ‎ تواند اهداف کلان وزارت جهاد و کشاورزی را عملیاتی کند.
فصاحت با اشاره به کارکرد اتحادیه ‎ ها و انجمن ‎ ها عنوان کرد: اتحادیه کارکرد اقتصادی داشته و انجمن کارکرد صنفی دارد. در نتیجه ادغام این دو حوزه با دو کارکرد متفاوت نمی ‎ تواند مثمرثمر در بخش کشاورزی و دام و طیور باشد.
دخالتی که منجر به انحراف می شود
همچنین عنایت اله بیابانی، قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز درباره ی تجمیع انجمن ها و راه اندازی تشکلی قوی تر معتقد می باشد، هر مجموعه مستقلی با اهداف خاص تشکیل می شود. در زمینه کشاورزی و دام و طیور تشکل ها از سطح پایین تعاون های دهستان ها تا سطوح بالا مانند اتحادیه ها و انجمن های کشوری به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: این تشکل ها جا افتاده و پذیرفته شده است اگر این ترکیب بهم بریزد اتفاقاتی تکرار می شود که قبل تر با دخالت دولت رخ داده است.
او اظهار داشت: بخش کشاورزی و دام و طیور مردمی بوده و هر روستایی تشکل خودرا دارد و در سطح کشوری اتحادیه ها و انجمن های سراسری نیز شکل گرفته است. به عنوان مثال شرکت تعاونی روستایی سابقه ای بیش از ۷۰ ساله در کشور داشته و بهترین اساسنامه را دارد؛ بدین سبب نباید سلیقه ای عمل کرد.
بیابانی با اعلان اینکه اموری مانند دامداری و کشاورزی فعالیتی مردمی بوده و باید خود ذی نفعان مدیریت آنرا بر عهده داشته باشند، عنوان کرد: به جز حوزه نظارت و کنترل، دخالت دولت در جزییات امور منجر به انحراف فعالیت ها و ناکارآمدی تشکل ها می شود.
در ادامه خبرنگار مهر موضوع تجمیع انجمن ‎ های کشاورزی و دام و طیور و شکل ‎ گیری تشکلی قوی که تأثیر بیشتر در پیگیری موضوعات داشته باشد را بوسیله وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کرد که همراهی لازم انجام نشد.


منبع:

1401/09/04
13:39:43
5.0 از 5 امتیاز
240
تگهای خبر: تولید , دولت , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات