لبیك بانك ها به بذرپاش

پایان انتظار ۱۷ ماهه

پایان انتظار ۱۷ ماهه به گزارش ساسان گستر، سرانجام بعد از ۱۷ ماه عدم عرضه عملکرد در پرداخت اعتبارات طرح نهضت ملی مسکن، پس از فراخوانی که در هفته های گذشته وزیر راه و شهرسازی به بانک ها داد اخیراً پنج بانک دولتی پای کار آمدند و طی تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی، تأمین مالی یک میلیون و ۱۵۵ هزار واحد مسکونی را بر عهده گرفتند. حالا علاوه بر بانک مسکن تعداد بانکهای دارای تکالیف کلان این طرح به عدد شش رسیده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، طی ۱۷ ماه که از تصویب قانون جهش تولید و تأمین مسکن می گذرد از ۲۶ بانک و موسسه بانکی که متعهد به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن بودند تنها یک بانک به تعهد خود عمل کرده بود. بانک مسکن تا کنون حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان وام به بخش مسکن داده و سایر بانک ها تابحال عملکردی در این حوزه عرضه نداده بودند.
در هفته های اخیر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود که به بانک ها برای عمل به تعهداتشان در طرح نهضت ملی مسکن فراخوان داده است.
در همین راستا اخیرا در تفاهمنامه هایی جداگانه تأمین مالی برای راه اندازی یک میلیون و ۱۵۵ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن به امضای مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و مدیران عامل بانکهای ملی، صادرات، تجارت، سپه و ملت رسید.
بر این اساس مقرر شده است تا بانک ملی برای تأمین ۱۵۰ هزار واحد مسکونی، بانک صادرات برای تأمین ۵۰۰ هزار واحد مسکونی، بانک تجارت برای تأمین ۲۰۰ هزار واحد مسکونی، بانک سپه برای تأمین مالی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی و بانک ملت برای تأمین مالی ۱۰۵ هزار واحد مسکونی اقدام نمایند.
جزئیات پرداخت تسهیلات بر مبنای قانون جهش تولید و تأمین مسکن، در چارچوب دستورالعمل بانک مرکزی در آذر ماه ۱۴۰۰ مشخص و ابلاغ گردیده است.
بر مبنای جزئیات این دستورالعمل، تسهیلات مبحث طرح جهش تولید و تأمین مسکن بعد از تایید وزارت راه و شهرسازی به متقاضی تعلق خواهد گرفت.
تسهیلات ساخت مسکن مبحث قانون جهش تولید و تأمین مسکن در تهران معادل ۴۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بالای ۱ میلیون نفر جمعیت معادل ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون تومان در سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون تومان و در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.
بر همین مبنا این تسهیلات مطابق با پیشرفت پروژه به صورت تدریجی معادل پرداخت ۱۰ درصد در مرحله پی کنی و فنداسیون، ۴۰ درصد در مرحله اسکلت و سقف، ۲۵ درصد در مرحله سفت کاری و ۲۵ درصد در مرحله نازک کاری پرداخت می شود.

پرداخت تسهیلات ساخت۱۵۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی توسط بانک ملی
وزیر راه و شهرسازی با امضای تفاهمنامه همکاری با مدیر عامل بانک ملی خواهان تسریع در پرداخت تسهیلات و اجرای طرح نهضت ملی مسکن شدند. در این تفاهمنامه بانک ملی تعهد کرده است تا تأمین مالی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی را در برنامه قرار دهد.
این تعداد شامل انواع ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن شامل خود مالکی، راه اندازی پروژه های حمایتی در اراضی ۹۹ ساله توسط وزارت راه و شهرسازی و در ارتباط با ساخت واحد های مسکونی توسط متقاضیان در زمینهای واگذار شده برای راه اندازی خانه های یک طبقه حیاط دار خواهد بود.
بر طبق این تفاهمنامه بر مبنای شرایط اعطای تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن، متقاضیان حائز شرایط از سوی وزارت راه و شهرسازی معرفی می گردند.

بانک صادرات متعهد برای پرداخت تسهیلات ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی
مدیر عامل بانک صادرات با حضور در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی با امضای تفاهمنامه همکاری متعهد شد که برای پرداخت تسهیلات ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن از منابع داخلی بانک در سرتاسر کشور اقدام لازم را انجام دهد.

پرداخت تسهیلات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن در سبد بانک تجارت
مدیر عامل بانک تجارت شامگاه روز سه شنبه چهارم بهمن ماه با حضور در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی، تفاهمنامه همکاری با مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امضا کرد.
بر طبق این تفاهمنامه، بانک تجارت تأمین مالی پرداخت تسهیلات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن را بر عهده گرفت.
این تسهیلات به متقاضیانی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند و حائز شرایط اولیه شناخته شده و واریز وجه اولیه خویش را انجام داده باشند، تعلق می گیرد.

بانک سپه تسهیلات ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را می پردازد
در تفاهم وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک سپه مقرر شد تا راه اندازی و تأمین مالی۲۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن صورت گیرد.
تفاهمنامه تأمین مالی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن بین وزارت راه و شهرسازی و بانک سپه به امضای مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک سپه رسید.
بر طبق این تفاهمنامه و به منظور تقویت نقش بانکها در ارائه تسهیلات به بخش مسکن مقرر شده است تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در همکاری وزارت خانه و بانک سپه راه اندازی شود.

تامین مالی ساخت ۱۰۵ هزار واحد مسکونی توسط بانک ملت
همینطور در شامگاه روز سه شنبه در مذاکره جداگانه تفاهمنامه همکاری بین وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک ملت امضا و مقرر شد تا تأمین مالی پرداخت تسهیلات ساخت ۱۰۵ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن طی ۳ سال توسط این بانک در سرتاسر کشور صورت گیرد.
تفاهمنامه تأمین مالی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن بین وزارت راه و شهرسازی و بانک ملت به امضای مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک ملت رضا دولت آبادی رسید.
این تفاهمنامه که در ۷ماده به امضا رسیده است بانک ملت متعهد شده است تا برای مسکن روستایی و شهری در مراکز جمعیتی زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت برای اساس سهمیه سالانه، حداقل برای ۸۰ هزار واحد مسکونی در پروژه های خودمالکین شهری، و حداقل برای ۲۵ هزار واحد مسکونی شهری در پروژه های حمایتی طرح نهضت ملی مسکن در اراضی دولتی اجاره ۹۹ ساله پرداخت تسهیلات داشته باشد.
همینطور مدت این تفاهمنامه ۳ سال است که در صورت توافق طرفین و تنظیم متمم قابل تمدید است.
بر طبق این تفاهمنامه، وزارت راه و شهرسازی مکلف است متقاضیان ثبت نام کرده و اجد شرایط را برای پرداخت تسهیلات به بانک ملت معرفی نماید.1401/11/06
13:49:42
5.0 از 5 امتیاز
193
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات