رئیس سازمان اداری و استخدامی به ساسان گستر اعلام كرد

پیشنهاد تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

پیشنهاد تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی به گزارش ساسان گستر، رییس سازمان اداری و استخدامی اعلام نمود: تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان و تاثیر حقوق سه سال پایانی خدمت آنها روی حقوق بازنشستگی در برنامه هفتم آمده است اما برمبنای پیشنهاد وزارت کار قرار بود تغییراتی دراین زمینه اعمال شود.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، میثم لطیفی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا فرمول و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان تغییری پیدا خواهدنمود یا خیر؟ اظهار داشت: پیشنهاد اعمال این تغییرات از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح گردیده است و صحبت هایی دراین زمینه شده بود.

وی اضافه کرد: البته روش منطقی و درست آن این است که متوسط ۳۰ سال حقوق یا دستمزد مبنای محاسبه حقوق بازنشستگان و البته برمبنای نرخ روز باشد. در گذشته به سبب این که محاسبه این عدد برای همه بازنشستگان از نظر فنی سخت و دشوار بود متوسط دو یا سه سال آخر در نظر گرفته می شد. اما هم اکنون با پیشرفت تکنولوژی می توان این کار را به آسانی انجام داد که البته باید دید قانون چنین اجازه ای را می دهد؟

رئیس سازمان اداری و استخدامی اظهار داشت: قرار بود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهادی را دراین زمینه عرضه نماید و در برنامه هفتم نیز آورده شود.

در ماده «۶۷» لایحه برنامه هفتم توسعه که بتازگی رونمایی گردید، آمده است: «میزان مستمری بازنشستگی در تمامی صندوق ها و سازمان های بازنشستگی از سال اول برنامه عبارت است از یک سی ام متوسط حقوق یا دستمزد ماهیانه مشمول کسور فرد در پنج سال آخر بیمه پردازی ضرب در سنوات پرداخت حق بیمه مشروط بر آنکه سی و پنج سی ام متوسط مذکور بیشتر نباشد. معادل یک دوم جمع قدر مطلق درصد افزایش ضریب سالانه حقوق یا دستمزد طی سه سال آخر به حقوق یا مستمری محاسبه شده فوق اضافه می گردد.»

در صورت تصویب این ماده از برنامه هفتم توسعه، حقوق بازنشستگان برمبنای متوسط حقوق در پنج سال آخر محاسبه خواهد شدو البته درصد افزایش ضریب سالانه در سه سال آخر نیز به آن اضافه می شود. این درحالی است که نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان در ماده «۸۲» قانون برنامه ششم توسعه میانگین دو سال آخر دریافتی دارای کسور بازنشستگی است.

منبع:

1402/03/02
13:34:05
5.0 از 5 امتیاز
179
تگهای خبر: تكنولوژی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات