بانك مركزی تضمین كرد

سكه پیش فروش را حتما سكه تحویل بگیرید، نه پول

سكه پیش فروش را حتما سكه تحویل بگیرید، نه پول ساسان گستر: با وجود برخی اعلام ها در خصوص اینكه ممكن است در زمان تحویل سكه های پیش فروش وجه نقد معادل آن پرداخت شود، بانك مركزی صریحا این مورد را رد كرده و اطمینان می دهد كه تحویل سكه ها حتما كالای سكه خواهد بود.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در ایام اخیر و در جریان پیش فروش سكه در بانك ملی برخی متقاضیان خرید با این اعلام از جانب برخی كاركنان شعب و یا افراد دیگری مواجه گشتند كه نشان داده است ظاهرا تضمین رسمی برای تحویل سكه در پیش فروش وجود ندارد و ممكن است كه در زمان تحویل وجه معادل آن پرداخت شود. از این رو مشتریان با عنایت به اینكه ممكن است بخواهند سكه خریداری شده را در قالب سرمایه نگه داشته و در زمان دیگری آن را به فروش برسانند، با تردید در خرید مواجه گشتند. با این حال پیگیری مبحث از بانك مركزی با رد این نظر و حتی شایعات همراه بود و مسئولان بانك مركزی تاكید دارند كه به صورت حتم متقاضیان شركت كننده در طرح پیش فروش در زمان تعیین شده، سكه را تحویل خواهند گرفت غیر از موارد استثنا.

این در حالی است كه در شرایط پیش فروش، برای یك مورد امكان تحویل سكه وجود ندارد و آن هم رجوع خریدار در زمانی پس از سررسید تعیین شده است، چون كه بر مبنای بند مندرج در دستورالعمل پیش فروش سكه، بانك مركزی مهلت شش ماهه ای را بعد از تاریخ سررسید به منظور دریافت سكه برای ثبت نام كننده پیش خرید قطعی در نظر گرفته است و اگر وی در این تاریخ و مهلت تعیین شده از سررسید رجوع نكند، بانك ملی و یا بانك مركزی تعهدی نسبت به تحویل سكه ندارد. یعنی پس از این زمان مبلغ پرداختی بابت پیش فروش به خریدار برمی گردد، به عبارتی حتی وجه معادل قیمت روز سكه قابل پرداخت نیست. در پیش فروش سكه، متقاضی پس از خرید امكان ابطال خواهد داشت كه حتی تا یك روز پیش از زمان تحویل سكه این امكان فراهم است، ولی در هیچ صورتی سودی بابت دوره خواب پول به وی تعلق نمی گیرد.

همچنین این امكان فراهم شده كه سكه های خریداری شده بعد از سررسید و در زمان تحویل به صورت امانت در بانك ملی در صورت توافق بانك با خریداری نگهداری شود. بانك مركزی چندی قبل وعده داد كه در آینده امكان جابه جایی و تبادل سكه های خریداری شده با استفاده از كارت سكه تحویل شده به متقاضیان به صورت الكترونیكی و با استفاده از دستگاه های خودپرداز بانك هم فراهم گردد و از این طریق خطر ناشی از جابه جایی و نگهداری سكه نزد متقاضیان كمتر می گردد.

پیش فروش سكه یكی از طرح های بانك مركزی برای جذب نقدینگی به منظور كنترل بازار ارز و از طرفی تعدیل قیمت این كالا در بازار بود. در اوایل بهمن ماه سال قبل پیش فروش سكه در دستور كار بانك ملی قرار گرفت و در طرح اولیه سكه با قیمتی كه قطعی نبود، به فروش می رفت به گونه ای كه یك میلیون تومان در ابتدا از وی دریافت شده و در سررسید شش ماهه چهار درصد و یك ساله ۹ درصد از ارزش كل به خریدار پرداخت می شد. این نحوه با عنایت به اینكه سود قابل توجهی نداشت و باید مابه التفاوت قیمت روز سكه و یك میلیون پرداخت شده، در زمان تحویل به بانك عرضه می شد استقبالی از آن نشده و بانك مركزی نحوه پیش فروش را تغییر داد.

بر این اساس از ۲۸ بهمن ماه نحوه پیش فروش سكه تغییر نمود و قیمت ها قطعی شد. به صورتی كه برای سررسید شش ماهه قیمت یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و یك ساله یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین شد، اما در ادامه با عنایت به افزایش قیمت دلار در بازار و بالا رفتن قیمت ذاتی سكه نرخ آن از جانب بانك مركزی تغییر نمود. به صورتی كه سكه با سررسید شش ماهه به یك میلیون و ۴۷۵ هزار تومان و یك ساله یك میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تغییر قیمت داد. با این حال پس از اجرای سیاست یكسان سازی نرخ ارز(۲۰ فروردین) بانك مركزی تغییرات دیگری در نحوه پیش فروش سكه اعمال و سررسید آن را هفت مرحله اعلام نمود. بر این اساس سكه تحویل یك ماهه یك میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یك میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یك میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه یك میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یك ساله یك میلیون و۳۵۰ هزار تومان ۱۸ ماهه یك میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یك میلیون و ۱۱۶ هزار تومان خواهد بود.

بعد از اعلام نرخ پیش فروش و با عنایت به اینكه دلار اكنون با نرخ ۴۲۰۰ تومان تك نرخی شده است، این جای سوال را تولید كرد كه چرا قیمت پیش فروش سكه بر مبنای نرخ ۴۲۰۰ تومان دلار تعدیل نشده و قیمت ها همچنان بر مبنای همان نرخ بیش از ۵۰۰۰ تومان تعیین شده است؟
1397/01/27
16:12:17
5.0 از 5 امتیاز
4677
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات