كرباسیان؛

اولویت وزارت اقتصاد اصلاح جایگاه ایران در شاخص كسب وكار است

اولویت وزارت اقتصاد اصلاح جایگاه ایران در شاخص كسب وكار است ساسان گستر: وزیرامور اقتصادی و دارایی در یادداشتی اینستاگرامی، اصلاح رتبه ایران در فضای كسب و كار را جزو اولویت های این وزارتخانه عنوان نمود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مسعود كرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: «مدت ها بود كه قصد داشتم كتاب «جهانی از اعداد» تالیف موسسه اكونومیست را مطالعه كنم. اما فرصت نمی شد تا اینكه آخر هفته زمانش را بدست آوردم. مطالعه آمار از دو منظر مهم است. اول اینكه در دورانی قرار داریم كه باید با عنایت به مختصات واكنش های جامعه جهانی به برجام، در مورد اقتصادتصمیم گیری نماییم و تعیین استراتژی بیش از هرعنصری به اطلاعات و تحلیل نیاز دارد. دوم اینكه به نظر می رسد در مورد برخی شاخص ها اطلاعات دقیقی به جهان نداده ایم و آنها به علت عدم دسترسی به منابع قابل استناد یا در مورد ما اطلاعات اشتباه می دهند یا اینكه به مزیت های اقتصاد ایران اشاره نمی كنند. خیلی مواقع از كارآفرینان كشور نكاتی می شنوم كه من را به فكر فرو می برد. گاهی جملات ساده به دریایی از مفهوم تبدیل می شوند و خوشبختانه از این دست تجربه ها در وزارت اقتصاد زیاد دارم. نمونه اش همین مثالی كه می زنم. یك فعال بخش خصوصی داخلی كه كارخانه اش بیش از ۱۰ هزار كارگر دارد و به كشورهای منطقه هم كالا صادر می كند، می گفت همیشه استراتژیش برای رقابت براین اصل استوار بوده كه «كارخودشان را بی كم و كاست و بی توجه به سنگ اندازی های رقبا» انجام دهند. به همین سادگی. اگر در جایی به غیر از جلسه با كارآفرینان این جمله را می شنیدم شاید به سادگی از كنار آن عبور می كردم ولی وقتی ذهنم درگیر معادلات روز بود، این جمله هم برایم معنای دیگر پیدا كرد. حالا رقیب ایران غیرمنصفانه، بازی را برهم زده ولی ما می توانیم با اصلاح روندهای داخلی و معرفی خودمان به جهان و با نگاه به همان ایده «كار خودمان را بی كم و كاست» انجام دهیم.

به تعدادی از آمارهای جهانی در مورد اقتصاد ایران كه اكونومیست منبع آن است، دقت كنید. ایران با ۳۷۴ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی، سی امین اقتصاد بزرگ جهان است. همینطور برپایه قدرت خرید هم پایین تر از اسپانیا و بالاتر از استرالیا بعنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان جاگرفته ایم. در همین روزهایی كه حرف همه مردم دلار شده، ایران بیست و سومین كشور جهان از نظر بیشترین مازاد حساب جاری است. خوشبختانه از نظر تولیدات صنعتی با رقم ۱۵۹ میلیون دلار در رده بیست و سوم قرار داریم و جالب آنكه از نظر این شاخص هلند و اتریش پس از ما قرار گرفته اند. رتبه سی وسومین كشورجهان از نظر تولیدات كارخانه ای، رتبه سی امین كشور جهان از نظر تولید خدمات و رتبه یازدهم بزرگترین تولیدكننده كشاورزی هم این فهرست را كامل می كند. این اطلاعات یعنی در جایی از اقتصاد جهانی ایستاده ایم كه توان ارتقاء داریم. در مورد بیكاری هم به آمار جالبی برخوردم. خوشبختانه نام ایران در بین ۴۵ كشور با نرخ بیكاری بالا كه اسامی آنها فهرست شده قرار ندارد. بازهم قابل توجه اینكه در بین ۱۸ كشور با بالاترین نرخ بیكاری جوانان هم نیستیم. آنچه خوشحالم كرد این بود كه در بین ۳۰ كشور با بیشترین جمعیت زیرخط فقر( برپایه درآمد روزانه ۲ دلار و كمتر) هم قرار نداریم. البته در تعدادی از شاخص های مهم آمار خوبی نداریم. در شاخص هایی مانند توسعه انسانی(نشان دهنده كیفیت زندگی است)، رشد اقتصادی، بزرگترین صادركنندگان، بزرگترین تجار كالایی، كمترین تورم ها و حتی بهترین اقتصادها از نظر شاخص تحقیق و پژوهش پیش از انجام كار، نامی از اقتصاد ایران نیست. متاسفانه طی سال های اخیر كمتر این مورد برایمان اولویت بوده كه اولا آمارهای واقعی اقتصاد ایران و پتانسیل های آن را به جهان عرضه نماییم و دوما اینكه حتی وقتی از سمت آنها برای كسب اطلاعات به ما رجوع شد، حداقل پاسخ های دقیق برای بیان داشته باشیم. كمااینكه امروز خیلی ها قبول دارند كه یك دلیل رتبه پایین ایران در شاخص فضای كسب و كار بی حوصلگی پاسخ دهندگان ایرانی برای مطالعه دقیق فرم ها و عرضه پاسخ دقیق به آنهاست. اگر در حوزه اقتصاد دقیق، منصفانه و شفاف باشد، آنها تلاش می كنند كمتر با اتكاء به گزارهای سیاسی در مورد موضوعات اقتصادی تصمیم بگیرند. حتی كارآفرین خودمان هم وقتی متوجه شود كه پشتش به دولت و جایگاه اقتصادی ایران گرم است، با روحیه بالاتر با شریك خارجی وارد مذاكره می گردد. در وزارت اقتصاد عزم كرده ایم كه هرچه زودتر دلایل بروز اشتباه در شیوه رتبه بندی ایران در شاخص فضای كسب وكار را اصلاح نماییم البته كه به همراهی بخش خصوصی با همان رویكرد واقع بین انه نیاز داریم. نه می خواهیم بیش از حد مثبت و نه بیش از اندازه منفی باشیم. فقط می خواهیم شناخت دقیقی از خودمان به جهان و حتی هم وطنمان بدهیم.»

1397/02/29
14:19:25
5.0 از 5 امتیاز
4216
تگهای خبر: تولید , دلار , كالا
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات