خروج آمریكا از برجام و تكلیف ارتباطات مالی بین الملل

سوئیفت خط قرمز برجامی ایران با اروپا

سوئیفت خط قرمز برجامی ایران با اروپا ساسان گستر: با خروج آمریكا از برجام و تعیین زمان برای تحمیل تحریم های مجدد ضد ایران، به صورت خاص شبكه بانكی و شرایط آن بعد از برجام هدف قرار خواهد گرفت. در این بین ادامه ارتباط بانك های ایرانی با «سوئیفت» مورد توجه است.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، جامعه جهانی ارتباطات مالی بین الملل (سوئیفت) نهادی است كه در اواخر صده ۱۹۰۰ و بر مبنای تفاهم نامه ای بین بیش از ۲۰۰ بانك اروپایی و آمریكای شمالی در بلژیك بوجود آمد تا روش های ارتباطی بانك ها در سراسر دنیا از مدل هایی كه چندان استاندارد نبودند به روش استاندارد واحد تغییر كند. در سوئیفت تراكنش های بین المللی بدون مشكل جریان داشته و ردیابی می گردد و همچون سیستم هایی است كه بانكی ها معتقدند یكی از مطلوب ترین راه ها برای انجام حواله های ارزی است. در مجموع به قول بانكداران سوئیفت یك نهاد و سامانه ارتباطی بانكی بی نظیر در نوع خود تابحال بوده و كار كردن با آن از استاندارد، اطمینان و سرعت بالا و با كاهش هزینه ها و همینطور تسویه سریع و همزمان حساب ها همراه است.

اما ایران طی سال هایی كه در تحریم قرار داشت به شكلی ارتباط اغلب بانك ها با سوئیفت قطع شد به گونه ای كه تا پیش از اجرایی شدن برجام در اواخر سال ۱۳۹۴ حدود پنج سالی بود كه بانك ها در تحریم سوئیفت قرار داشته و ارتباط آنها با این نهاد قطع شده بود، ولی سرانجام طی مذاكرات هسته ای و توافق برجام اتصال مجدد به سوئیفت از دستاوردهای آن به شمار رفت. در حالی بانك های ایرانی طی این سال ها از سوئیفت جدا و دور بودند كه برای بازگشت مجدد به آن نیاز به تامین سخت افزارها و نرم افزارها و همینطور تجهیزات لازم و طی فرآیند اداری خاصی بود، با این حال طولی نكشید كه در حدود یك ماه بعد از لغو تحریم ها بانك مركزی توانست به سوئیفت متصل شده و در ادامه سایر بانك ها هم به آن راه یافته اند.

گر چه آمارهای بروز شده ای از تعداد پیام های رد و بدل شده با استفاده از سوئیفت وجود ندارد، اما آخرین آماری كه به سال ۱۳۹۵ بر می گردد نشان داده است تا پیش از اعمال تحریم ها تعداد پیام های رد و بدل شده ایران در سوئیفت در سال ۱۳۹۰ به حدود ۹۲ هزار مورد می رسید، اما این روند در سال های تحریم به صفر رسیده است كه پس از توافقات هسته ای برجام و برداشته شدن تحریم سوئیفت، در سال ۱۳۹۵ حدود ۵۸ هزار پیام مبادله شده است.

اگر اروپا بماند باید سوئیفت بماند

در مدت اخیر با عنایت به خروج ترامپ از برجام و تعیین مهلت ۱۸۰ روزه برای برگرداندن تحریم های ارزی ضد ایران كه به صورت خاص شبكه بانكی را مورد هدف قرار می دهد، مبحث قطع ارتباط بانك ها با شبكه سوئیفت خود باعث تولید ابهاماتی شده است، چون كه به هر صورت خروج بانك های ایرانی از سوئیفت خود در تولید روابط كارگزاری و حفظ آن اثرگذار خواهد بود. طرح مبحث با كارشناسان حوزه بانكی مرتبط با آینده ایران در سوئیفت با عنایت به شرایط موجود با توضیحاتی همراه است كه در اهم آن می توان به آن اشاره نمود كه در صورت ماندن اروپا در برجام انتظار ادامه حضور در سوئیفت وجود دارد.

در این رابطه جبل عاملی - كارشناس امور بانكی – با اشاره به این كه شرایط پیش رو و همچون آینده سوئیفت بستگی به مذاكرات ایران با اروپایی ها كه در حال انجام می باشد دارد، اظهار داشت: سوئیفت بیش از آنكه در دست آمریكایی ها باشد در اختیار اروپاست. مسلما آنچه كه مورد خواست ما است تضمین ملموس در مورد تداوم برجام و منافع اقتصادی ایران خواهد بود كه یكی از آنها سوئیفت است. اگر مقرر است اروپا تضمینی به ایران بدهد باید در حوزه بانكی سوئیفت را هم نگه دارد و این حداقل خواسته ایران در برجام باید باشد.

این كارشناس امور بانكی همینطور به این مورد اشاره نمود كه قطع سوئیفت روال غیرمعمولی را بوجود می آورد خاطرنشان كرد: اصولا اگر سوئیفت نباشد رابطه ما دیگر غیرمعقول بوده و انگار تحریم شدیم كه این حالت مطلوب ما نیست چون كه حتی اگر بانك های خارجی بخواهند با بانك های ایرانی كار كنند مساله مهم مبادلات پیام هاست كه اگر سوئیفت نباشد با مشكل مواجه شده و زمانبر خواهد بود.

به گفته وی اگر قرار باشد اروپا در برجام بماند باید سوئیفت برقرار باشد و در صورت قطع ارتباط بانك های ایرانی با این نهاد انگار برجام به آخر رسیده است.

اما در سویی دیگر معتمدی – كارشناس امور بانكی – هم با اشاره به این كه در هر حالتی تحریم های مجدد ضد ایران بر نوع روابط بانكی اثرگذار بوده و مشكلاتی را در نقل و انتقال پول و دارایی ها و مجموعه فعالیت بانك ها در حوزه بین الملل می تواند تولید كند، اظهار داشت: با این حال تصور نمی كنم تا هنگامی كه برجام جریان دارد و اروپایی ها در آن هستند مشكلی در نحوه ارتباطات با سوئیفت وجود داشته باشد و همچنان بانك ها می توانند از خدمات آن استفاده كنند.

وی اضافه كرد: درست است سوئیفت شبكه ارتباط بین الملل است، اما در كنار آن باید به اصل مبحث یعنی روابط كارگزاری بانك ها و پوشش های بیمه ای توجه داشت كه می تواند در صورت اعمال تحریم ها تحت تاثیر قرار گیرد. هرچند سوئیفت یكی از استانداردترین روش های ارتباطی بانك های جهان است، اما می توان برای آن جایگزین های دیگری را قرار داد ولی در این بین حفظ روابط بانكی از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد.

مدیر عامل سابق بانك اقتصاد نوین به مبحث دیگری اشاره نمود و اظهار داشت كه حتی اگر سوئیفت قطع شود و یا تحریم های بانكی برگردند به صورت حتم شرایط ما بهتر از پیش از برجام خواهد بود، چون كه در آن زمان تحریم ها با مصوبه شورای امنیت و یك اتفاق نظر جهانی بود، اما اكنون اینگونه نیست و راه های ارتباطی دیگری می توان تولید و از آن بهره برد.

باید خاطرنشان كرد در زمان تحریم ها و قطع ارتباط اغلب بانك های ایرانی با شبكه سوئیفت بانك مركزی سامانه سپام را بعنوان جایگزین سوئیفت شبیه سازی كرد تا حدی منطبق با استانداردهای آن بود و بانك های ایرانی می توانستند با طرف های مقابل با استفاده از آن ارتباط برقرار كنند، در واقع كاری كه سپام انجام می داد نوعی پیام رسانی بود و آن طور كه مدیران بانك مركزی پیش تر اعلام نمودند این سامانه توانسته بود بیش از دهها هزار پیام بین بانكی را منتقل و از مختل شدن كار بانك ها در بخش ارزی در داخل كشور جلوگیری كند.
1397/03/06
13:13:03
5.0 از 5 امتیاز
4504
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بانك , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات