با آغاز به كار صرافی ها صورت گرفت؛

بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه

بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه ساسان گستر: با ابلاغ دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبكه صرافی های مجاز از جانب بانك مركزی، دلالان به معاملات شبانه روی آورده و در حال انجام فعالیت های سفته بازی هستند.به گزارش ساسان گستر به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، ارزاز جمله بازارهایی بود كه از سال قبل تابحال سر و صداهای زیادی در اقتصاد و سایر بخش های مرتبط در كشور تولید كرده، نوسان های لحظه ای، هجوم مردم عادی برای خرید و فروش و حضور پُررنگ و همیشگی دلالان در این بازار همچون موضوعاتی بود كه بازار ارز طی یك سال قبل به خود دید.
بانك مركزی و دولت هم در سوی دیگر ماجرا بیكار ننشسته و هرگونه اقدامی كه باعث آرامش و ثبات بازار و همینطور كوتاه شدن دست دلالان بود انجام دادند. به گونه ای كه در اوایل امسال شاهد اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار و ممنوعیت فعالیت صرافان بودیم.
اما به تازگی با عرضه بسته ارزی و راه اندازی رسمی بازار ثانویه، بازار ارز و بازیگران این بازار هم نسبت به این تغییرات واكنش نشان داده و باعث شد تا نرخ ارز از نوسان و هیجان های كاذب دور شود. بانك مركزی هم اواسط مردادماه دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبكه صرافی های مجاز به شركت های صرافی دارای مجوز معتبر فعالیت از بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ نمود. در چند روز اخیر و پس از باز شدن صرافی ها و آغاز به كار بازار ثانویه، بازار ارز با ثبات بیشتری نسبت به گذشته به كار خود ادامه می دهد.
سفته بازان و دلالان كه طی این چند ماه با تولید نوسان های شدید سودهای كلانی به جهت عدم شفافیت و قاچاق بودن ارز به جیب زده بودند در ایام اخیر فضا را برای تولید نوسان شدید در قیمت سكه و ارز در طول روز بسته یافتند و نتوانستند در معاملات فیزیكی به بازار التهاب وارد كنند؛ از اینرو به روش قدیمی معاملات شبانه رو آورده اند و پس از بسته شدن بازارها با معاملات كاغذی تلاش در تولید التهاب و صعودی كردن بازارها دارند تا بتوانند همچون گذشته از آب گل آلود ماهی بگیرند.
مزیت معاملات شبانه در این است كه بازیگران آن محدود هستند و عمق بازار كم و دیگر خبری از عرضه و تقاضا توسط مردم و یا بانك ها در آن وجود ندارد و هر فردی نمی تواند به راحتی به مافیای آن وارد شود به همین جهت به راحتی سفته بازان در این معاملات می توانند با قیمت ها بازی كرده و جهت را به سمت دلخواهشان تغییر دهند.
گفتنی است این مشكل معاملات كاغذی شبانه و جوسازی های شبانه در گروه ها و كانال های وابسته به سفته بازان كه باند های مافیایی تعدادی از آنها در خارج از كشور هدایت می شوند از گذشته و سالیان قبل هم وجود داشته اما تابحال كنترلی بر فعالیت این قبیل معاملات و شبكه ها نشده است، در عین حال باید منتظر اقدامات مقابله ای بانك مركزی و قوه قضاییه در این رابطه باشیم.

1397/05/26
13:12:20
5.0 از 5 امتیاز
4620
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات