مركز پژوهش های مجلس گزارش داد؛

شوك و جهش نرخ ارز تا آخر سال نخواهیم داشت یا دو دغدغه در بازار ارز

شوك و جهش نرخ ارز تا آخر سال نخواهیم داشت یا دو دغدغه در بازار ارز ساسان گستر: مطالعات مركز پژوهش های مجلس نشان می دهد، در صورت ثبات شرایط اقتصادی و سیاسی بعید است تا انتهای سال شوكی به بازار ارز وارد شود كه بتوان نام جهش را به آن اطلاق كرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مركز پژوهش های مجلس، بر مبنای اعلام این مركز یكی از مهم ترین مسائل در بودجه ریزی كشور كه به مسأله وابستگی بودجه به نفت هم مرتبط می باشد، نرخ ارز محاسباتی بودجه است. به رغم سفارش های كارشناسی و تأكیدهای قانونی در خصوص ضرورت اصلاح فرآیند ورود منابع حاصل از نفت به بودجه و ضرورت جدا كردن سیاست های پولی و ارزی از سیاست های مالی، درآمدهای ریالی نفتی متأثر از قیمت دلاری نفت و نرخ ارز است.
این مبحث سبب شده است در دوره هایی كه به هر دلیلی قیمت یا میزان تولید نفت و در نتیجه درآمد دلاری نفت كاهش یابد انگیزه برای افزایش نرخ ارز وجود داشته باشد كه این امر به مفهوم متاثر شدن سیاست ارزی كشور از نیازهای مالی دولت است.
كشور هم اكنون با دو دغدغه اصلی درباره نرخ ارز روبه رو است: جلوگیری از وقوع مجدد هر نوع جهش ارزی و یكسان سازی نرخ ارز.
مطالعات مركز پژوهش های مجلس نشان می دهد، هم اكنون نرخ ارز بازار اختلاف چندانی با نرخ ارز تعادلی (كه با متغیرهای بنیادین اقتصاد ایران مانند حجم تجارت، ورود و خروج سرمایه و... متناسب است) ندارد. بنابراین می توان گفت در شرایط فعلی و در صورت ثبات شرایط اقتصادی و سیاسی بعید است تا انتهای سال شوكی به بازار ارز وارد شود كه بتوان نام جهش را به آن اطلاق كرد.
این گزارش درباره یكسان سازی نرخ ارز می گوید: محاسبات انجام شده نشان داده است درصد واردات كالاهایی كه ارز مبادله ای به آنها تعلق می گیرد نسبت به كل واردات كمتر از ۸ درصد است.
از طرف دیگر شكاف نرخ ارز بازار و نرخ ارز مبادله ای در فصل دوم سال ۱۳۹۲ - زمان راه اندازی ارز اتاق مبادله - بیش از ۳۷ درصد بوده است و در این دوران این شكاف روند نسبتا كاهشی را طی كرده است و به ۱۷ درصد در زمان جاری تقلیل یافته است.
لذا در صورت وجود ذخایر ارزی كافی نزد بانك مركزی برای كنترل نوسانات ناشی از اتخاذ این سیاست و همینطور كاهش تنش های موجود سیاسی، قاعدتا نباید حذف ارز مبادلاتی شوك قابل توجهی بر بازار وارد كند.

1396/09/16
16:13:02
5.0 از 5 امتیاز
4709
تگهای خبر: بازار , سیاست , نفت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات