آیا لوگوی اسنپ تغییر خواهد كرد؟

نیم نگاهی به تغییرات بصری برندهای مشهور جهان

نیم نگاهی به تغییرات بصری برندهای مشهور جهان ساسان گستر: این روزها زمزمه هایی درباره بازسازی هویت بصری اپلیكیشن اسنپ به گوش می رسد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، به همین بهانه تصمیم گرفتیم نیم نگاهی به تغییرات موفق برندهای مطرح جهان در سال های اخیر داشته باشیم و ببینیم هر كدام از این شركت ها چه تغییراتی در برند خود تولید كردند و این تغییرات با چه هدفی صورت گرفته است. با ما همراه باشید.
مقدمه ای برای یك تغییر بزرگ
هنگامی كه یك شركت اعلام می كند كه می خواهد هویت بصری اش را تغییر دهد طراحان مشتاقانه به انتظار می نشینند تا تمام جوانب این تغییر را بررسی نمایند. چیزی كه مسلم است این است كه تغییر هویت بصری تنها به معنای اضافه كردن یك لوگوی جدید براق نیست. غالبا این تغییر جزوی از یك تغییر استراتژیك است كه در سطح كلان می تواند دید افكار عمومی نسبت به یك برند را تغییر دهد. تغییر در یك برند خصوصا اگر برندی باشد كه آنرا می شناسیم و دوستش داریم می تواند یك چالش هیجان انگیز و بزرگ باشد.
آیا تغییر در هویت بصری به معنای تكامل است و یا یك انقلاب در راه است؟ لوگو چگونه تغییر خواهد كرد؟ رنگ ها چه می شوند؟ تایپوگرافی یا چیدمان بصری متن هم تغییر خواهد كرد؟ این ها سوالاتی است كه باید به خوبی به آنها پاسخ داده شود. بازسازی هویت بصری شركت های معروف جهانی در سال های اخیر سر و صدای زیادی به پا كرده است كه در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم كرد.

اوبر؛ صمیمی تر از همیشه
اوبر (Uber) یكی از شركت هایی است كه به آهستگی در حال بازسازی برند است؛ در طول سه سال قبل این دومین بار است كه این شركت بزرگ تغییرات اساسی در برند خود بوجود آورده و به صورت مشخص لوگوی این اپلیكیشن از ابتدا تابحال چندین مرتبه تغییر كرده است. اوبر دومین سامانه هوشمند حمل ونقل در جهان از نظر تعداد سفرهای روزانه است و با عنایت به حضورش در ۶۵ كشور و بیشتر از ۶۰۰ شهر در سراسر جهان به نظر می آید تلاش دارد تا با این تغییرات بتواند مخاطبان بیشتری را جذب نماید.
اوبر تلاش دارد تا یكپارچگی در برندش را حفظ كند. ازاین رو همراه با تغییر لوگوی اپلیكیشن درخواست ماشین اوبر، اپلیكیشن درخواست غذای این سامانه هم تغییر نمود. این دفعه بزرگ نویسی تمام حروف در لوگوی اوبر تغییر نمود و فقط حرف اول كلمه اپلیكیشن بزرگ نوشته شده است؛ انگار اوبر می خواهد به كاربرانش بگوید كه دیگر به صورت كامل شناخته شده و در دسترس می باشد.
ضمن اینكه این تغییر به خوانایی بهتر هم كمك می نماید. لوگوی جدید این برند احساس مثبت و صمیمیت بیشتری را در ذهن كاربران متداول می كند. ولف اولینس (Wolf Olins) شركت طراح این لوگو در مورد این تغییر گفته است: «ما به سمت یك نام تجاری جهانی كه فراتر از ساده است در حركت هستیم». به نظر می آید كاربران این سامانه هوشمند حمل ونقل جهانی هم به این تغییر روی خوش نشان داده اند.

اینستاگرام؛ عشق یا نفرت؟!
اینستاگرام (Instagram) در طول سال های اخیر به خوبی پیشرفت كرده است و تغییر لوگو یكی از اتفاقاتی بود كه نام این برند را برای چند روز در صدر اخبار قرار داد. افراد زیادی لوگوی جدید را دوست داشتند و عده ای هم متنفر بودند! برخی حتی فكر كرده بودند یك اپلیكیشن جدید در گوشی شان نصب شده است.
با این وجود هر كسی در مورد این تغییر نظری داشت و این دقیقا همان اتفاقی است كه در بهترین حالت بازسازی برندهای معروف در جهان رخ می دهد. تغییر لوگوی اینستاگرام در حقیقت تغییرات بنیادی در این شبكه اجتماعی را نشان می داد؛ چراكه اینستاگرام دیگر یك سرویس اشتراك عكس نیست و می خواهد بر ویدیو تمركز بیشتری كند. لوگوی جدید اینستاگرام تخت، ساده و در یك كلام تمیز است.

مستركارت؛ همان وقار همیشگی
تقریبا دو دهه از شكل گیری برند مستركارت (Mastercard) می گذرد؛ برندی كه با عنایت به ماهیت كارش كه در زمینه بانكی و كارت های اعتباری است نیاز كمتری به تغییرات را در خود احساس می كند. در حقیقت در دنیای هكرها و تقلب های دیجیتال مردم دوست دارند با شركت های مورد اعتماد كار كنند و تغییر لوگو در این شرایط می تواند ریسك بزرگی باشد.
اما وجود رقبای جدید در فضای دیجیتال، مستركارت را هم مجبور به بازسازی برند كرد. مایكل بیروت Michael Bierut)) طراح سرشناس كه در این پروژه بازسازی برند مشاركت داشته در مورد تغییر لوگوی مستركارت می گوید: «در حقیقت دی ان ای برند را گرفتیم و در یك فرایند تقطیر به لوگوی جدیدی رسیدیم. با ساده سازی سعی كردیم احساس انعطاف، وضوح و آراستگی بیشتری را به مخاطبان القا كنیم». همان گونه كه این طراح اشاره نمود این لوگو به نسبت گذشته آراستگی بیشتری دارد كه مورد پسند مخاطبان امروزی است.

اپل؛ جانی دوباره
مسلما هیچ لیستی از بازسازی های موفق بدون نام شركت اپل (Apple) كامل نیست. در اوایل دهه ۱۹۹۰ اپل با مشكلات عدیده ای همچون فروش اندك و محبوبیت كم بین مشتریانش مواجه بود. لوگوی آنها در این زمان نه تنها هویت شان را پشتیبانی نمی كرد بلكه هیچ سنخیتی با یك شركت فعال در زمینه تكنولوژی نداشت؛ تصویری از یك نقاشی كه البته سیبی در آن دیده می شد كه به داستان كشف نیوتن اشاره ای دارد. تا اینكه استیو جابز مدیریت شركت را در سال ۱۹۹۷ به دست گرفت و تغییرات شگفت انگیز شروع شد.
لوگوی این شركت با یك تصویر مینیمال، مدرن و ساده تلاش كرد فراتر از انتظارات كاربران ظاهر شود و یك هویت متفاوت را برای برند بسازد. حالا با این لوگوی جدید اپل آماده بود تا رهبری صنعت تكنولوژی جهان را در دست گیرد. تغییر لوگوی اپل یكی از موفق ترین مثال ها برای بازسازی برند است كه بارها در مطالب مختلف به آن اشاره شده است.

مك دونالد؛ از بیگ مك تا سادگی مدرن
در ژانویه سال ۲۰۱۶ وقتی صحبت از تغییر هویت بصری مك دونالد (McDonald's) شد كسی چندان تعجب نكرد. چونكه این كمپانی بارها در سال های مختلف تغییراتی را در برند خود بوجود آورده بود، اما با تغییرات اساسی كه در تمام شعب صورت گرفت مخاطبان فهمیدند كه اتفاق بزرگی در راه می باشد.
با تغییر طراحی رستوران های زنجیره ای مك دونالد تلاش شد مفاهیمی مانند «سادگی مدرن» و «پرشور و متفاوت» به رستوران های این مجموعه اضافه شود تا مشتریان احساس بهتری داشته باشند.

1397/11/13
14:59:26
5.0 از 5 امتیاز
4857
تگهای خبر: بازرگانی , بانك , تولید , سرویس
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات