پیشنهادی برای كوپن

پیشنهادی برای كوپن به گزارش ساسان گستر مجلس، دولت را ملزم به استفاده از كوپن الكترونیكی برای تأمین كالاهای اساسی در سال آینده كرده است كه یك اقتصاددان این طرح را بهتر از پرداخت یارانه ارزی به وارداكنندگان دانست و پیشنهاد كرد كه كالابرگ های الكترونیكی به صورت اعتباری طراحی شود تا مصرف كنندگان قدرت انتخاب داشته باشند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مجلس با اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین كالاهای اساسی و دارویی با نرخ ارز ترجیحی موافقت كرده و مصوب كردند كه دولت از كوپن الكترونیكی برای تأمین كالاهای اساسی استفاده كند. این مصوبه در صورت اجرایی شدن سبب ایجاد مدل جدیدی از توزیع یارانه در اقتصاد كشور خواهد بود كه احتمالاً بی شباهت با صف های كوپنی در دهه ۶۰ و ۷۰ نخواهد بود.

كوپن بهترین روش برای كمك به گروه های هدف است
در همین باره شهرام معینی -عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان- در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه اعطای كوپن به صورت كلی ساده ترین و بهترین روش برای كمك به مردم است اظهار داشت: در شرایط فعلی پرداخت كوپن مانند یارانه ای یكسان است كه به همه مردم به صورت مساوی تعلق می گیرد. انتشار كوپن بسیار بهتر از اختصاص یارانه به ارز برای واردات كالاهای اساسی است كه چه بسا خیلی از آن یارانه صرف صادرات دوباره همان كالاها شد.
معینی با اشاره به اینكه وقتی كه یارانه می دهیم انتظار داریم تا به گروه های هدف اثبات كند افزود: واقعیت این است كه در شیوه فعلی تخصیص یارانه به ارز خیلی از كسانی كه ذینفع واقعی این یارانه ها باید باشند با قیمت های بسیار بالا مواجه گشتند.
او همینطور به لزوم حذف یارانه حامل های انرژی هم اشاره نمود و اظهار داشت: با حذف یارانه حامل های انرژی و دادن آن به صورت نقدی به مردم در نخستین قدم فساد از بین می رود. و در مراحل بعدی ذی نفعان مشخص می شوند و دولت می داند كه به چه افرادی چه مقدار یارانه پرداخت كرده است.

بهتر است كوپن های احتمالی اعتباری باشند
معینی همینطور با تاكید بر اینكه عرضه توزیع كوپن بسیار بهتر از دادن یارانه به كالاهای اساسی است افزود: با این وجود نقطه ضعف توزیع كوپن این است كه ما حق انتخاب را از مصرف كننده سلب می نماییم. و او دیگر قدرت انتخاب بین اجناس مختلف را ندارد. از این جهت چه بسا بهینه ای كه مورد نظر مردم باشد هم حاصل نمی گردد.
وی همینطور به ملاحظات عرضه كوپن توسط دولت هم اشاره نمود و افزود: اینكه كالاهایی كه وارد می شوند آیا با نیازهای مردم سازگاری دارد یا نه مسئله ای است كه در طرح عرضه كوپن باید مورد توجه قرار بگیرد.
این اقتصاددان در ادامه به عرضه یك راهكار برای بهتر و بهینه تر كردن توزیع كوپن ها توسط دولت اشاره نمود و اظهار داشت: بهتر است اگر دولت مقرر است در سال آینده برای اقلام اساسی كوپنی یا كالابرگی صادر كند آنرا به صورت كوپن اعتباری توزیع كند. در این شرایط مردم دیگر مجبور نیستند الزاماً مقدار مشخص و از قبل تعیین شده ای از كالا را دریافت كند بلكه با اعتبار كارت خود می توانند به اندازه نیاز خود از اقلام مختلف یارانه ای استفاده كنند.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در نخستین روز كاری خود در ادامه بررسی جزئیات بودجه ۹۸ در بخش هزینه ای با ۱۵۸ رأی موافق، ۳۸ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در مجلس بند مربوط به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین كالاهای اساسی را تصویب كردند.
در یك بند از این مصوبه دولت مكلف شده است تا از كالابرگ الكترونیكی برای تأمین كالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی و یا پرداخت نقدی استفاده نماید.1397/12/14
14:49:38
5.0 از 5 امتیاز
4460
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات