متقاضیان وام مسكن منتظر رأی شورای پول و اعتبار

متقاضیان وام مسكن منتظر رأی شورای پول و اعتبار ساسان گستر: افزایش قیمت مسكن، قدرت خرید مردم را كاهش داده و این در شرایطی است كه در سال جدید سه برنامه مجزا برای افزایش قدرت خرید مردم و كنترل قیمت مسكن برنامه ریزی شده كه یكی از آنها افزایش مبلغ وام مسكن در صورت تائید شورای پول و اعتبار است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، جهش قیمت مسكن در سال قبل سبب شد خیلی از افرادی كه قصد خرید خانه داشتند، خصوصاً آنها كه خانه اولی بودند با مشكل بزرگی روبرو شوند كه در این میان تسهیلات خرید مسكن باز با عنایت به افزایش قیمت ها چندان تأثیرگذار نبود.
در این میان پیش بینی می شد كه سقف تسهیلات خرید مسكن افزایش پیدا كند، اما ابوالقاسم رحیمی اناركی - مدیرعامل بانك مسكن - در سال قبل چندین بار اعلام نمود كه فعلاً برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات مسكن وجود ندارد.

قرار است قیمت ساخت خانه ۳۰ درصد ارزان شود
وی در مقابل، از راهكاری آگاهی داد كه توسط بانك مسكن درحال اجراست و برمبنای آن بناست كه امسال بوسیله ایجاد زنجیره تأمین مصالح ساختمانی برای تولید، قیمت تمام شده ساخت مسكن تا ۳۰ درصد كم شود.
مدیرعامل بانك مسكن اخیراً درباره این طرح گفته كه در بانك مسكن از اواخر سال قبل كار تدوین و تهیه این نقشه را شروع كردیم كه این نقشه به دنبال اجرای یك بسته رونق زا در بخش مسكن و ساختمان با استفاده از پتانسیل بازارهای پول و سرمایه و فرصت سازی از تهدیدات پیش رو است.
بگفته رحیمی اناركی، بسته رونق بخش مسكن كه بانك مسكن آنرا تهیه كرده، فراتر از تسهیلات دهی است؛ چونكه با عنایت به جهش قیمت مسكن در تهران، خرید خانه توسط خانه اولی ها سخت شده و امكان دارد تقاضای خرید مسكن در شهرهای اطراف تهران یا موج های قیمتی در سایر شهرها به وجود آید.

امكان خرید اعتباری مصالح ساختمانی در حجم انبوه از طرف بانك مسكن
وی اظهار كرده كه در این بسته عواملی كه سبب افزایش قیمت مسكن می شود شناسایی شده و تا حد امكان، راهكارهای كنترلی برای آنها در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل بانك مسكن یكی از مهمترین راهكارهای این بسته را كاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت تمام شده مسكن بوسیله مدیریت بازار عرضه و تقاضای مصالح ساختمانی توسط بانك مسكن عنوان و تاكید كرده كه این بانك به دنبال آن است كه در قالب این بسته، امكان خرید اعتباری مصالح ساختمانی در حجم انبوه را برای سازنده های حرفه ای، صلاحیت دار و معتبر فراهم آورد و سوژه مهم دیگر در این بسته، كنترل سفته بازی در بازار مسكن می باشد.
هرچند كه این برنامه از سال قبل بعنوان برنامه بانك مسكن برای بهبود اوضاع این بخش مطرح شده، اما بنظر می رسد كه این بانك امسال در كنار این طرح، به دنبال تغییر در سقف تسهیلات پرداختی بانك مسكن باز است.
رحیمی اناركی در ایام اخیر از تغییر سقف وام خرید مسكن آگاهی داده و گفته كه سیاست گذاری كنونی در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار بیشتر بر بخش عرضه توجه دارد و در مجموعه سیاست های اعتباری امسال افزایش سقف مشاركت مدنی مدنظر قرار گرفته كه وام ساخت در تهران به ۱۷۰ میلیون تومان به ازای هر واحد، در مراكز استان ها ۱۶۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۱۳۰ میلیون تومان و در مناطق كمتر توسعه یافته سقف این وام به ۱۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

احتمال افزایش مبلغ وام خرید مسكن
اما تغییر در شرایط تسهیلات دهی به بخش مسكن فقط به این مورد ختم نمی گردد، بلكه گفته می شود كه بانك مسكن طرحی را برای تغییر سقف تسهیلات مسكن بسته به قدرت خرید افراد و توان بازپرداخت اقساط آن به شورای پول و اعتبار نمایش كرده است.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، هم اكنون همه متقاضیان دهك های سه تا هفت درآمدی كه گروه هدف بانك مسكن برای پرداخت تسهیلات مسكن هستند، از سقف ۸۰ میلیون تومانی استفاده می نمایند، اما پیشنهاد شده كه برمبنای قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد برمبنای قدرت خرید و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده نماید.
بگفته مدیرعامل بانك مسكن، اجرایی شدن این پیشنهاد، نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.
به این ترتیب، بانك مسكن سه برنامه مهم را امسال برای كنترل قیمت مسكن و در عین حال افزایش قدرت خرید در این بخش در دستور كار دارد كه شامل ایجاد زنجیره اعتباری تأمین مصالح ساختمانی، افزایش سقف تسهیلات ساخت و تغییر در سقف تسهیلات مسكن می شود.1398/02/14
15:41:27
5.0 از 5 امتیاز
4281
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات