ریال جان گرفت دلار بی رمق شد

ریال جان گرفت دلار بی رمق شد ساسان گستر: فشارهای اقتصادی آمریكا مقابل ایران قرار بود سبب فروپاشی اقتصاد ایران شود، اما با بازگشت ثبات به اقتصاد، نه تنها ارزش پول ملی در طول یك سال قبل تقویت شده، بلكه ایران را در راه رشد قرار داده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، آمریكا سال هاست كه با وجود تهدیدهای توخالی نظامی مقابل ایران، راهبرد جنگ اقتصادی را مقابل كشورمان پیش گرفته و به دنبال این است كه با فروپاشی اقتصاد ایران بتواند به اهداف خود رسیده یا امتیازاتی از ایران كسب كند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا از زمانی كه روی كار آمد به مخالفت با قرداد هسته ای ۱+۵ با ایران موسوم به برجام پرداخت و در نهایت نیز با اشاره به عدم كارایی آن، از این قرارداد خارج شد و تحریم ها مقابل ایران را بازگرداند.
این در حالیست كه در این مدت تمامی گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی از پایبندی ایران به توافق هسته ای خبر می داد و سایر اعضای برجام نیز این اقدام آمریكا را ناعلاقانه خواندند.
با این وجود از حدود یك سال و نیم پیش این كشور كوشش كرد كه با ایجاد مشكلات اقتصادی، ایران را به سخت ترین شرایط رسانده و بتواند امتیازاتی از كشورمان بگیرد.
بر همین اساس، در ابتدای سال قبل جو روانی این تهدیدها و بازگشت تحریم ها سبب افزایش ناگهانی قیمت دلار شد و همین فضا سبب شد تا قیمت دلار به صورت افسارگسیخته افزایش پیدا كند تا اینكه در مهرماه سال قبل به نزدیك ۲۰ هزار تومان برسد.
وضعیت بازار ارز به شكلی بود كه تنها پیش بینی های این بازار حاكی از عدم توانایی اقتصاد ایران برای كنترل قیمت ارز بود و گفته می شد كه قیمت دلار امسال به ارقام بالایی می رسد و اقتصاد ایران نیز گرفتار فروپاشی می شود.
با این وجود سیاست های ارزی كشور سبب شد تا در پاییز سال قبل قیمت ارز با كاهش همراه شود، اما خیلی از دلالان و حتی صرافان در آن روزها معتقد بودند كه این كاهش قیمت موقتی است و قیمت ارز با افزایش مجدد همراه خواهد شد.
با این وجود قیمت ارز به تدریج كاهش پیدا كرد و هرچند كه در بازه های زمانی مختلف با افزایش نیز همراه بود، اما هیچ گاه به ارقام ۲۵ یا ۳۰ هزار تومان كه پیش بینی می شد، نرسید.
امسال اما سال كاهش قیمت دلار بود و بازار ارز كمتر روزهایی را تجربه نمود كه قیمت ارز با افزایش قابل توجه همراه شود كه كاهش قیمت ارز نسبت به اوایل سال جاری، خود نیز تاكیدی بر این مهمست.
هرچند كه آمریكا به تهدیدهای اقتصادی خود مقابل ایران ادامه می دهد و معتقد می باشد كه اقتصاد ایران را از كار انداخته، اما شواهد گویای آنست كه حداقل تابحال آمریكا در این هدف خود موفق نبوده و مهم تر از همه اینكه ثبات به اقتصاد ایران برگشته است.
عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی نیز امروز گفته است یك سال از شروع جنگ اقتصادی و تحریم بانكی و صادرات نفت ایران توسط آمریكا می گذرد و آن روزها پیش بینی یك سال بعد مشكل و تا حدی نگران كننده بود، اما آمریكا با تداوم یك سال فشار حداكثری به هدف اصلی اش كه از هم فروپاشی اقتصاد و در نهایت به زانو در آوردن ایران بود نرسید.
نرخ ارز كه خود آمریكایی ها از آن بعنوان شاخص مهم تاثیر فشار یاد می كردند از ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان در ۱۳ آبان ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان در ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۸ رسید كه نشان دهنده افزایش ۲۱ درصدی قدرت پول ملی است.
در این میان مدیر بخش اسیا و اقیانوسیه بانك " سیتی" هم پیش بینی كرده كه تداوم كاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو موجب كاهش شدید ارزش دلار شود و حتی تا ۸۵ واحد پایین بیاید.
طبق آنچه سی ان بی سی منتشر نموده، در صورتیكه فدرال رزرو به دنبال افزایش میزان خرید اوراق قرضه خود است، شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد و الان در سطح ۱۰۸ تا ۱۰۹ واحدی در نوسان است می تواند حتی تا ۸۵ واحد هم سقوط كند.
در عین حال مشكلاتی برای فروش نفت ایران به وجود آمده و بر همین مبنا دولت در نظر دارد كه بودجه سال آینده را بدون احتساب درآمدهای نفتی ببندد كه این اتفاق تا حدودی مشكل بودجه ای برای دولت ایجاد می كند، اما می تواند زمینه ساز شعار اقتصاد بدون نفتی باشد كه از سال ها پیش توسط كارشناسان مطرح می شود.
با ایجاد ثبات در اقتصاد ایران، بنگاه های تولیدی و سرمایه گذاران نیز راحت تر می توانند برای كار خود سرمایه گزاری نموده و به بهبود وضعیت تولید كشور و رشد اقتصادی كمك كنند.
بدین سان می توان اظهار داشت كه تحریم های آمریكا مقابل ایران با وجود اینكه مشكلاتی را برای وضعیت رفاه و معیشت مردم ایجاد كرده، اما می تواند سبب رشد اقتصادی ایران نیز بشود، چونكه در صورتیكه ایران یاد بگیرد بودجه خودرا بدون نفت محقق كند، رشد بزرگی برای اقتصاد ایران و كاهش وابستگی به خارج خواهد بود.
منبع:

1398/08/14
10:02:38
5.0 از 5 امتیاز
4323
تگهای خبر: آمریكا , ارز , انرژی , بازار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات