بورس های جهانی صعودی شدند

بورس های جهانی صعودی شدند ساسان گستر: ورود جدی بانك مركزی چین به بازارهای مالی این كشور برای جلوگیری از هرج و مرج بیش تر، سبب دلگرمی معامله گران شده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از سی ان بی سی، همانطور كه انتظارش می رفت مجلس سنا كه اكثریت آن در اختیار جمهوری خواهان است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا را از هر دو بهتان مطرح شده از طرف كنگره تبرئه كرد.
تنها سناتور میت رامنی از حزب جمهوری خواه به استیضاح ترامپ رای داد، كه این مساله واكنش پسر دونالد ترامپ را برانگیخت و وی خواستار اخراج رامنی از حزب جمهوری خواه شد. از طرف دیگر نانسی پلوسی، رئیس كنگره آمریكا در توئیتی نوشت كه ترامپ هم چنان تهدیدی برای دموكراسی آمریكا بشمار می رود.
هم چنین دونالد ترامپ در مجمع ایالتی آیوا موفق شد نماینده حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده معرفی شود اما حزب دموكرات هنوز نامزد ایالتی را معرفی نكرده است. ترامپ توانست بیشتر از ۹۰ درصد آرای جمهوری خواهان را در رقابت با دو نفر دیگر به دست آورد. با این وجود باتوجه به وزن بسیار بالای آرای ایالتی تگزاس و كالیفرنیا در تعیین نامزد نهایی دو حزب، نگاه ها بیشتر معطوف به نتایج این دو ایالت است.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۱.۶۸ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹هزار و ۲۹۰.۸۵ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۱.۱۳ درصد افزایش تا سطح ۳۳۳۴.۶۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با صعود ۰.۴۳ درصدی در سطح ۹۵۰۸.۶۸ واحدی بسته شد.
از طرف دیگر ورود جدی بانك مركزی چین به بازارهای مالی این كشور برای جلوگیری از هرج و مرج بیش تر، سبب دلگرمی معامله گران شده است. بعد از آن كه بورس شانگهای بدترین روز پنج سال اخیر خودرا گذراند و ارزش دلار به بالای هفت یوان رسید، بانك مركزی چین مبادرت به تزریق ۱۷۳ میلیارد دلار به بازارهای مالی كرد و با تداوم این روند در این هفته، حالا كل نقدینگی تزریق شده توسط بانك مركزی به ۲۴۲ میلیارد دلار رسیده كه این مساله با استقبال معامله گران روبرو شده است.
كماكان حدود دو سوم اقتصاد چین این هفته نیز بمنظور كاستن از شدت شیوع بیماری ویروسی جدید تعطیل خواهند بود. رودریگو كاتریل، استراتژیست ارشد ارزی در بانك ملی استرالیا اظهار داشت: بازارها در حال بازگشت از روزهای تلخ قبل هستند و بخش زیادی از روند صعودی اخیر ناشی از اقدامات موثر بانك مركزی چین برای كاستن از تبعات اقتصادی ویروس كرونا بر روی اقتصاد این كشور بوده است.
انتظار می رود رشد اقتصادی نقاط مختلف خصوصاً در شرق آسیا تحت تاثیر این ویروس در سه ماهه نخست امسال كم شود. هنگ كنگ، چین، تایلند، مالزی و كره جنوبی همچون كشورهایی هستند كه احیانا بیشترین لطمه را متحمل خواهند شد.
فرانسیس تان، كارشناس بازار در بانك " یو ای بی" اظهار داشت: فعالان بازار انتظار دارند هر چه زودتر واكسن مقابله با ویروس كرونا به تولید انبوه برسد. برای آنها حضور نیرومند بانك مركزی چین در بازار سبب دلگرمی بوده است و تاكید مقامات این بانك برای آمادگی نقدینگی بیشتر در صورت لزوم، نگرانی ها از ریزش شدید شاخص ها را تا حد زیادی كاهش داده است.
از جانب دیگر حالا انگلیس به اولین كشوری تبدیل می شود كه اتحادیه اروپا را ترك می كند. با وجود گذشت سه سال از زمان رای مردم انگلیس به خروج از این اتحادیه، دو طرف احیانا یك دوره گذار یك ساله را در نظر خواهند گرفت. بااینكه انتظار نمی رود باتوجه به در نظر گرفتن دوره گذار، برگزیت تاثیر محسوسی روی متغیرهای كلان اقتصادی كشورهای اروپایی در كوتاه مدت داشته باشد اما نتایج این خروج تاریخی به تدریج در حال آشكار شدن است.
انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسا برگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اتحادیه اروپا را تهدید كرده است كه اگر به شرایطی مشابه روابط این اتحادیه اروپا با كانادا رضایت ندهد، انگلیس به شرایط برگزیت سخت باز خواهد گشت و تجارت دو طرف تابع قوانین سازمان تجارت جهانی خواهد بود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تاثیر برگزیت قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۵۱۷.۰۳ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۳۹ درصدی در سطح ۶۰۳۷.۰۵ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با صعود ۰.۷۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۵۸۱.۵۴ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۰.۶۶ درصد بالا رفت و به ۹۷۸۱.۵۰ واحد رسید.
در حوزه جنگ تجاری نیز به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری بعد از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، چین اعلام نموده است تعرفه وارداتی خود از محصولاتی به ارزش ۸۵ میلیارد دلار از آمریكا را می كاهد. چین همین طور متعهد به افزایش واردات خود از آمریكا به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار از آمریكا ظرف سه سال شده است.
از طرف دیگر در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد مشابهی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با افزایش ۲.۳۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۸۷۳.۵۹ واحدی بالا رفت. شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۲.۶۴ درصد صعود كرد و در سطح ۲۷ هزار و ۴۹۳.۷۰ واحد بسته شد.
در چین شاخص " شانگ های كامپوزیت " جهش ۱.۸۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۸۸۹.۷۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۰۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۴۹.۲۰ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاكتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن صعودی بود.
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۹۱ درصد افزایش به ۵۱.۷۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۲۷درصدی به ازای ۵۵.۹۸ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۵۹.۶۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۵ درصدی به ازای ۱۷.۶۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1398/11/18
01:38:57
5.0 از 5 امتیاز
3999
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات