در گفتگوبا مهر مطرح شد؛

كاهش خرید نفت هند از ایران سیاسی نیست، فقدان دیپلماسی درصادرات گاز

كاهش خرید نفت هند از ایران سیاسی نیست، فقدان دیپلماسی درصادرات گاز ساسان گستر: رئیس گروه مطالعات انرژی وین با اشاره به اینكه تولیدكنندگان و صادركنندگان بزرگ نفت چشم به بازار آسیا دارند، اظهار داشت: بازیگران اصلی بازار نفت، حالا هند را كانون رشد تقاضای طلای سیاه می دانند.فریدون بركشلی، رایزن سابق انرژی ایران در اوپك در گفتگو با خبرنگار مهر درباره عملكرد بازاریابی ایران در فروش نفت خود، اظهار داشت: نظام و اصول بازاریابی نفت خام و فراورده های نفتی ایران، كماكان تحریم - محور و منبعث از قوانین و اصولی است كه طی سال ها در صنعت نفت (وگاز) كشور شكل گرفته و نهادینه شده است. بدین سان این قاعده، نظام صادرت نفت خام كشور را محدود به چهار كشورچین، ژاپن، كره جنوبی وهندوستان ساخته بود كه از جانب شورای امنیت از بخشی از تحریم های نفتی جمهوری اسلامی ایران مستثنی شده بودند.
وی ادامه داد: بعد از برجام مدت زیادی طول كشید تا صنعت نفت كشورمان خویش را با قواعد، قرانین و اصول حاكم بر بازاریابی و صادرات نفت خام وفق دهد كه خوشبختانه با عنایت به عقبه قدرتمند صنعت نفت ایران این روند با سرعت نسبتا خوبی محقق شد. البته باید توجه داشت كه بازگشت ۳. ۸ میلیون بشكه ای ایران به بازار جهانی هم به یكباره تحقق پیدا نكرد و فرایند چندین ماهه ای را لازم داشت تا به ظرفیت پیش از اعمال تحریم ها دست یابد.
ایران؛ وارد كننده خالص گاز
رئیس گروه مطالعات انرژی وین در توضیح وضعیت سیاست های صادراتی ایران در حوزه گاز، بیان داشت: با وجود اینكه ایران دومین ذخایر گاز جهانی دنیا را دراختیار دارد، بنیانگذار مجمع جهانی تولید كنندگان و صادركنندگان گاز است و همینطور چهارمین كشور بزرگ تولید كننده گاز جهان به شمار می آید ولی با كمال تاسف، وارد كننده خالص گاز است و سیاست صادرات گاز كشور در حد فاجعه است.
این كارشناس ارشد بین المللی بازار نفت، پیش بینی نرخ نفت را دشوار دانست و اضافه كرد: با عنایت به تقویت بازار از سوی تقاضا و بخصوص در اسیا و تاثیرات مثبت كاهش نسبی تولید كنندگان اوپك و غیر اوپك و همینطور پایبندی قابل توجه كشورها و خویشتن داری اعضای متعهد به ثبات بازار، به احتمال قوی قیمت جهانی نفت خام در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ تا آستانه ۷۰ دلار در بشكه تثبیت خواهد شد. البته این ارقام عموما متوجه نفت خام های سبك است كه نسبت به قیمت و بازار حساسیت بیشتری دارد.
طبق گفته های بركشلی در نیمه نخست سال جاری میلادی انتظار نوسانات قیمتی چشمگیری را نباید داشت. گفتنی است بخشی از ارامش نسبی بازار منبعث از ابهام در عملكرد نفت خام های غیرمتعارف بخصوص شیل است. البته مخازن نفت خام آب های عمیق هم همچنان در انتظار رفتار سرمایه گذاران تازه نفس است. در هرصورت سال ۲۰۱۸، بازار جهانی نفت ما را از تحولات پیش بینی نشده، بی بهره نخواهد گذاشت.
چشم تولیدكننده نفت به بازار آسیا
رایزن سابق انرژی در اوپك با اشاره به اینكه سیاست هندی ها در كاهش خرید از جمهوری اسلامی ایران، چندان سیاسی نیست، خاطرنشان كرد: تولید كنندگان و صادر كنندگان بزرگ نفت، جملگی به بازارهای آسیا چشم دوخته اند. این درحالی است كه بازیگران اصلی بازار، حالا هند را كانون اصلی رشد تقاضای نفت می دانند. بدین سان می توان گفت بنا به دلایلی كه جای بحث مفصلی دارد، بازار انرژی چین موقعیت دهه ۲۰۰۰ میلادی خویش را به تدریج از دست می دهد.
وی اظهار داشت: تولید كنندگان و صادر كنندگان بزرگ در آسیا و بخصوص در هند، در حال ساخت پالایشگاه هستند تا بازار تضمین شده ای داشته باشند. از سویی دیگر تولید كنندگان عمده خاورمیانه مانند عربستان، كویت و امارات در حال مذاكره برای خرید سهام پالایشگاه و تولید ظرفیت پالایشی جدید بوده و تلاش می كنند تا از هم اینك بازار تضمین شده ای در اختیار داشته باشند.
قوانین، سد عملكرد بین المللی صنعت نفت
رئیس گروه مطالعات انرژی وین با تاكید بر اینكه شركت ملی نفت متوجه این مهم بود و اقداماتی را هم شروع كرد، ولی روش ها، سیاست ها، قوانین و مقرارات با چنین سیاست هایی ناسازگار است، تصریح كرد: احتمال ضعیفی وجود دارد كه صنعت نفت ایران بتواند بین المللی عمل كند و حضور خود در بازارهای جهانی را تثبیت كند. چون كه متاسفانه سال ها تحریم های خارجی و متفكران خود-تحریمی، ابتكارعمل صنعت نفت كشورمان در صحنه های جهانی را نا سازگار ساخته است. البته طی دوران بعد از تحریم، بازاریابی صنعت نفت در بازارهای اروپایی از موفقیت های نابی برخوردار بوده است.
بر اساس گفته های این كارشناس بین المللی انرژی، صادرات گاز طبیعی بیش از ۳۵ سال است كه سیاست رسمی گاز طبیعی كشور با استفاده از خط لوله به پاكستان و هندوستان بوده و هست كه متاسفانه هیچگاه عملیاتی نشده است. بدین سان می توان گفت طراحی یك دیپلماسی قوی در صادرات گاز از مهم ترین اولویت ها در حوزه دیپلماسی انرژی كشور به حساب می آید.

1396/10/29
18:44:23
5.0 از 5 امتیاز
4817
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات