یك ماه منتظر بمانید؛ آن هم مشروط!

تازه واردهای بورس سود می كنند یا زیان؟

تازه واردهای بورس سود می كنند یا زیان؟ به گزارش ساسان گستر ابلاغیه ای توسط سازمان بورس و اوراق بهادار در روز گذشته منتشر گردید كه طبق آن صدور كد برای مشتریان جدید پس از یك ماه و پس از قبولی این افراد در آزمون حكایت دارد؛ موضوعی كه مخالفان، آنرا زیر پا گذاشتن حقوق افراد و موافقان و سبب پیشگیری از صدمه رسیدن به تازه واردها می دانند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، آنچه در ابلاغیه مذكور حائز اهمیت بوده، این است كه مشتریان جدید یك ماه بعد از صدور كد امكان معامله خواهند داشت. در این راستا، قبولی در آزمون كانون كارگزاران یا سازمان بورس شرط صدور كد معاملاتی است. همینطور شخص متعهد می شود سیگنال فروشی و... نكند، چونكه كد مسدود می شود.
در این میان مسؤلان بورس، دلیل این تصمیم را احتیاج به تخصص و دانش تازه واردها به بورس اعلام نموده و می گویند با عنایت به این كه این روزها سرمایه گذاری در بازار سرمایه رونق دارد و امكان دارد افرادی كه وارد این بازار می شوند دانش كافی نداشته باشند و از آنجاكه این نوع سرمایه گذاری نیازمند تخصص و دانش است، چنین تصمیمی گرفته شده است.
این تصمیم درحالی گرفته شده كه مخالفان آن اعتقاد دارند كه اولا چنین تصمیمی نباید در چارچوب ابلاغیه اعلام گردد. ثانیا افراد را از حق قانونی شان كه همان خرید و فروش سهام است محروم می كند و دیگر اینكه برخی بندهای آن با قوانین بازار سرمایه در تعارض است.
اما در روی دیگر سكه، موافقان هستند كه اعتقاد دارند این ابلاغیه به پیشگیری از ورود كدهای جدید كه از بازار سرمایه آگاهی ندارند و تشویق آنها به سمت كارگزاری ها می انجامد.
ابلاغیه صلاحیت این حجم از مقررات را ندارد
در این راستا یك حقوق دان با اشاره به اینكه بازار سرمایه یك بازار تخصصی و خود انتظام است كه در نظام اقتصادی هر كشوری جایگاه مهمی دارد، به ایسنا اظهار داشت: بازار سرمایه ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. مسئله مهم در بازار سرمایه دو ركن ناشر و سهام دار است. در واقع سهام دار در بازار سرمایه مهم ترین نقش را ایفا می كند چونكه سبب انتقال و جابه جایی سهام می شود.
وی با اشاره به اینكه سهام داران در بازار سرمایه به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند، اظهار نمود: سهام داران بازار سرمایه باید از قوعد كلی معاملات در نظام حقوقی و قانون مدنی تبعیت كنند. علاوه بر قوانینی كه در قانون مدنی برای معاملات و خرید وفروش درنظر گرفته شده است، سازمان بورس هم یك سری قوانین بعنوان رگولاتور و تنظیم كننده و ناظر این بازار تعیین می كند.
این حقوق دان با اشاره به دستورالعمل روز گذشته سازمان بورس، عنوان كرد: این دستورالعمل چند نكته بسیار مهم دارد. نخست آنكه در بند دو ماده ۱۹۰ قانون مدنی اهلیت طرفین برای معامله را تبیین و شفاف كرده كه فرد باید تابع قانون مدنی باشد. رشد، بلوغ و عقل مهم ترین خصوصیت ها و شرایط برای معامله است. خرید و فروش سهام هم از این قاعده مستثنی نیست و خرید و فروش سهام دقیقا معامله و بیع است كه اتفاق می افتد. از طرفی باید این حق را به نهاد ناظر داد كه نظارت هایی را روی خرید و فروش سهام انجام بدهد اما این نظارت باید در یك پارادایم و چارچوب قانونی و مقررات صحیح صورت بگیرد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه در سلسله مراتب، ابتدا قانون، بعد آئین نامه، بعد دستورالعمل كه به تصویب هیات مدیره سازمان بورس می رسد و بعد ابلاغیه از اهمیت برخوردار است، توضیح داد: این حجم از تغییرات و قانون گذاری جدید نباید در چارچوب ابلاغیه باشد. چونكه ابلاغیه توان و امكان و صلاحیت انتقال این حجم از مقررات را ندارد. ابلاغیه برای دستورهای اداری و اجرایی استفاده و توسط مدیریت ها صادر می شود درحالی كه مطالبی كه در این ابلاغیه است فراتر از این حد بوده و می تواند در چارچوب دستورالعمل و حتی ایین نامه باشد.
محرومیت سهام داران از حق قانونی شان
این حقوق دان كارشناس حقوقی بازار سرمایه با اشاره به تاكید ابلاغیه مذكور در خصوص اینكه افراد یك ماه پس از دریافت كد معاملاتی حق معامله دارند، اظهار داشت: در بند یك و دو این ابلاغیه گفته شده است كه فراهم شدن قابلیت انجام معامله برای این كدها مستلزم سپری شدن مدت یك ماه از تاریخ صدور و منوط به شركت متقاضیان كدهای معاملاتی جدید و قبولی آنان در آزمونی است كه توسط كانون كارگزاران برگزار می گردد. اینكه در یك ابلاغیه و حتی دستورالعمل و حتی قانون های جزء یك ماه اشخاص را از حق استفاده از آنچه كه برایشان تثبیت شده است محروم نماییم درست نیست. مانند اینكه خانه ای را به كسی بفروشیم و بگوییم تا یك ماه حق استفاده از این خانه را ندارید.
وی درمورد شرط قبولی در آزمون هم اظهار نمود: سازمان بورس زمان معامله را تعیین می كند درحالی كه شرط قبولی در آزمون را هم گذاشته است. این دو با یكدیگر تعارض دارند. بطور قطع این حق طبیعی سازمان بورس است كه به سطح علمی شركت كنندگان در معاملات ورود كند اما قبولی در آزمون ملازمه ای با یك ماه به تاخیر افتادن در حق معامله ندارد. امكان دارد برای فردی كد معاملاتی صادر شود، فردا در آزمون شركت نماید و قبول هم شود، چرا باید حق خرید و فروش سهام برای این فرد ۲۹ روز عقب بیوفتد؟ عملا این فرد از حقی كه دارد محروم می شود.
جرم نگاری مجدد سیگنال فروشی
این حقوق دان با اشاره به تبصره شش ماده دو ابلاغیه سازمان بورس اظهار داشت: در این تبصره ذكر شده است كه خرید و فروش سهام در عرضه های اولیه، خرید و فروش امتیاز، تسهیلات مسكن، اوراق با در آمد ثابت و واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها از این مصوبه مستثنی هستند. نكته مهم در ابتدای تبصره است كه هم به خرید و هم به فروش عرضه های اولیه اشاره دارد. خرید سهام در عرضه های اولیه همیشه با سود همراه بوده و نكته در فروش آن است.
وی افزود: مبنای این ابلاغیه این است كه سطح علمی افرادی كه كد می گیرند به حدی برسد كه بتوانند در بازار خرید و فروش كنند. این مورد این تعارض دارد با تبصره مذكور. اگر فردی سهامی را در عرضه اولیه می خرد برای زمان فروش ان به سطحی از آگاهی نیاز دارد.
این حقوق دان در ادامه با اشاره به تعهدنامه ای كه افراد درمورد سیگنال فروشی باید امضا كنند، اظهار نمود: در بند یك ماده ۴۹ قانون بازار اوراق بهادار ذكر شده است هرگونه فعالیت در بازار سرمایه كه نیازمند مجوز است و فرد بدون مجوز انجام می دهد جرم است. یعنی برای این مورد قبلا جرم نگاری شده و جریمه ای هم در نظر گرفته شده است. در این تعهدنامه عملا ذكر شده است اگر فرد وارد شبكه های اجتماعی شده و سیگنال فروشی كند سازمان می تواند كد را ببندد. این در شرایطی است كه باید كانال سیگنال فروشی بسته شود و این مسدود كردن كد مغایر با بند یك ماده ۴۹ قانون بازار و اوراق بهادار است. مانند این است كه به علت گواهی نامه نداشتن راننده، سرنشینان را مجرم بدانند.
ورود بدون آگاهی مردم به بازار سرمایه غیراصولی است
این درحالی است كه مجتبی شهبازی- یك تحلیلگر بازار سرمایه- در گفتگو با ایسنا، با تاكید بر اینكه افرادی كه كد اولی هستند سرمایه زیادی را وارد بازار نمی كنند توضیح داد: تازه واردها اكثرا برای عرضه اولیه وارد بازار می شوند و این مورد روی روند آتی بازار تاثیری ندارد.
وی ضمن مثبت ارزیابی كردن ابلاغیه روز گذشته سازمان بورس اظهار نمود: هم اكنون شرایط به صورتی شده است كه مردم بدون تخصص و آگاهی كد می گیرند و وارد بازار سرمایه می شوند. این فرایند غیر اصولی بوده و در تمام دنیا رد شده است.
شهبازی با تاكید بر اینكه در بازار سرمایه حرفه ای مردم نباید به صورت مستقیم وارد شوند اظهار نمود: این مورد در ایران جا نیفتاده است و مسؤلان صدور كد جدید را افتخار می دانند اما باید توجه داشت كه مردم عادی درگیر بازار شده اند نه فردی كه دارای تخصص است.
وی با تاكید بر اینكه هر روشی كه مانع صدمه نهایی به سرمایه گذاران جدیدالورود شود اقدام خوبی است، اظهار داشت: به نظر من ابلاغیه سازمان مقدمه ای برای افزایش آگاهی مردم است و اینكه مردم به صندوق ها و كارگزاری ها برای سرمایه گذاری و ورود به بازار سرمایه رجوع كنند.
نقش كرونا در ابلاغیه سازمان بورس
یك تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به شیوع كرونا در كشور اظهار داشت: البته من حس می كنم بخشی از این تصمیم به مبحث شیوع ویروس كرونا در كشور و پیشگیری از هجوم موج كد اولی ها در كارگزاری ها است و امكان دارد در آینده اصلاحاتی روی آن صورت بگیرد.
شهبازی در ادامه با اشاره به بورس های جهانی هم اظهار داشت: در بورس های جهانی مردم به صورت مستقیم وارد بازار سرمایه نمی شوند. در اروپا مردم باید حتما از یك كارگزاری كمك بگیرند تا این كارگزاری آنها را آگاه كند و در نهایت تعهدنامه ای امضاء كرده و همه ریسك ها را می پذیرند. این مورد در كشور ما رواج ندارد و حتی كارگزاران ما در حدی نیستند كه بتوانند این كار را انجام دهند.
منبع:

1398/12/11
22:24:17
5.0 از 5 امتیاز
3647
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات