خرج یارانه نقدی و معیشتی چقدر است؟

خرج یارانه نقدی و معیشتی چقدر است؟ به گزارش ساسان گستر با اضافه شدن كمك های معیشتی به یارانه نقدی بعنوان پرداخت های نقدی، دولت در هر ماه بیشتر از ۶۰۰۰ میلیارد تومان بابت این دو یارانه هزینه می كند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، پرداخت یارانه نقدی به جمعیتی كه هم اكنون به حدود ۷۸ میلیون نفر می رسد نزدیك به ۱۰ سال است كه با مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بین خانوارها انجام می شود.

پرداخت یارانه نقدی از محل منابع ناشی از هدفمند كردن یارانه ها و به عبارتی تغییر قیمت سوخت و حامل های انرژی انجام می شود، ولی با عنایت به این كه بر خلاف مجوز قانون برای خرج فقط ۵۰ درصد درآمد در این بخش، عمده درآمد برای توزیع نقدی خرج شده است و طی سال های اخیر اغلب با كسری منابع هم مواجه بود.
این در شرایطی است كه سالانه حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی پرداخت شده و امسال كه حتی دولت به حذف پردرآمدها اقدام نمود، گزارش سازمان برنامه و بودجه نشان داد كه حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان یارانه واریز شده است كه در این حالت در هر ماه به بیشتر از ۳۵۰۰ میلیارد تومان می رسد.
اما در شرایطی نقدها نسبت به توزیع نقدی از سال های پیش تا كنون ادامه داشت كه در نیمه دوم سال جاری و با اصلاح قیمت بنزین، ماهانه حدود ۱۹ میلیون خانوار(حدود۶۰ میلیون نفر) از بین یارانه بگیران گزینش شدند كه به آنها هم از محل درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین در هر ماه مبلغی تحت عنوان كمك معیشتی پرداخت می شود.
پرداخت كمك معیشتی البته مبلغ یكسان نیست و به تناسب بعد خانوار است به صورتی كه برای خانوارهای تك نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز انجام می شود.
گزارش جدید سازمان برنامه و بودجه نشان داد كه در چهارماهی كه كمك معیشتی پرداخت شده در هر ماه حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته است.
در این شرایط هزینه پرداخت سالانه كمك معیشتی به بیشتر از ۳۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
در این حالت با مجموع یارانه نقدی و كمك معیشتی در هر ماه حدود ۶۲۰۰ میلیارد تومان و در سال بیشتر از ۷۵ هزار میلیارد تومان خرج نقدی هایی است كه دولت توزیع می نماید.
این مبلغ سنگین در حالی خرج می شود كه بین ۷۸ میلیون نفر یارانه بگیر حداقل ۱۸ میلیون پردرآمد وجود دارند كه نیازی به دریافت مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ندارند، این گروه را دولت از دریافت كمك معیشتی كنار گذاشت ولی هنوز برای حذف یارانه آنها اقدام جدی انجام نداده و امسال هم كه حذف را آغاز كرد بی نتیجه ماند.
منبع:

1399/01/01
21:15:54
5.0 از 5 امتیاز
3215
تگهای خبر: انرژی , توزیع , دولت , سوخت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات